Beč postaje grad žena
Od 1992. do danas realizovana su tri stambena projekta prilagođena potrebama žena, a i prilikom uređenja parkova i javnih igrališta više se pažnje posvećuje ženskom izboru aktivnosti na otvorenom
U velikom se dijelu svijeta žene još uvijek moraju boriti za ravnopravnost, a često i za osnovna ljudska prava, poput prava na obrazovanje i rad, piše Fena.
U Beču su te razlike čak i u odnosu na ostatak Austrije puno manje. Tako razlika u platama žena i muškaraca iznosi 20 posto.
Razlog tome je zasigurno i to što se bečka gradska uprava zalaže za ravnopravnost žena. Tako je od 100 gradskih zastupnika 37 žena, a od ukupno sedam članova Bečkog magistrata čak je pet žena.
Grad Beč se i prilikom planiranja grada, javnog prostora te stambenih projekta obazire na posebne potrebe žena, što je veoma važno ako se uzme u obzir da žene čine 51,5 posto stanovništva glavnog grada Austrije.
Od 1992. do danas realizovana su tri stambena projekta prilagođena potrebama žena, a i prilikom uređenja parkova i javnih igrališta više se pažnje posvećuje ženskom izboru aktivnosti na otvorenom.
Očekivani životni vijek žena u Beču takođe je duži. Žene u pravilu dožive 83 godine života, a muškarci 78 godina.
Žene u Beču i po obrazovanju prestižu muškarce, pa je tako na bečke fakultete upisano 53 posto žena tj. njih više od 100.000.
( Vijesti online )