Izložba posvećena Berti fon Sutner: O djelu čuvene pacifistkinje
Izložba, na kojoj je predstavljen život grofice koja je rođena u Pragu, ali i predavača i spisateljice koja je putovala po svijetu, ispričao je priču o ženi koja je bila bila perjanica mirovnog pokreta koji je zahvatio cijeli svijet
Austrijska ambasada i JU “Muzeji i galerije”, u sklopu Programa podrške razvoju kulture, Nikšićanima su poklonili izložbu “Život posvećen miru - o liku i djelu čuvene pacifistkinje Berte fon Sutner”, koja je otvorena u galeriji “Ilija Šobajić”.
Izložbu je otvorio konzul Rajner Zulcberger koji je podsjetio da Berta fon Sutner nije samo bila prva žena koja je dobila Nobelovu nagradu za mir (1905), već je upravo ona i bila ta koja je svog prijatelja i mecenu Alfreda Nobela inspirisala da uvede Nobelovu nagradu za mir.
Izložba, na kojoj je predstavljen život grofice koja je rođena u Pragu, ali i predavača i spisateljice koja je putovala po svijetu, ispričao je priču o ženi koja je bila bila perjanica mirovnog pokreta koji je zahvatio cijeli svijet.
Djevojka koja je željela da postane operska pjevačica, ali zbog treme nije smjela da se pojavi pred publikom, a ne da zapjeva, postala je guvernanta ćerki barona Fon Sutnera, za čijeg sina Alfreda se kasnije i udala. Rano se upoznala sa međunarodnim mirovnim pokretom i te ideje je prenijela u knjizi “Era mašina“ koju je objavila 1888. godine i umjesto imena autora napisala “Neko”. Uspjeh knjige je ohrabrio i već naredne godine objavljuje knjigu “Dolje s oružjem”, potpisanu punim imenom i prezimenom.
Naslov njenog najčuvenijeg romana i jedna od najuspješnijih knjiga u svijetu u XIX vijeku, kojom je bio impresioniran i Lav Tolstoj, bio je i životni cilj žene koja se borila protiv nacionalnog fanatizma, agresivnih parola ratnih huškača, protiv govora mržnje i antisemitizma. Na mirovnom kongresu u Rimu, 1901. bila je prva žena koja je javno govorila na Kapitolu, bez treme koju je u mladosti imala od javnih nastupa. Gotovo sama osnovala je Austrijsko društvo za mir.
Najveće uspjehe ostvarila je u SAD-u gdje važi za idola ženskog pokreta, a sa malom grupom idealista utrla je put osnivanju Društva naroda, kasnijih Ujedinjenih nacija.
“Dvadeset godina trajalo je blisko prijateljstvo između Berte fon Sutner i Alfreda Nobela. Stalno je pokušavala da podstakne ovog milionera da pokloni veliku svotu za mirovni pokret. Nedjelju dana uoči njegove smrti, 1896. godine, napisala mu je - 'Molim vas podignutih ruku: nemojte nikada da povučete vašu podršku, nikada, čak ni s one strane groba, koji nas sve čeka.’ Tada još nije znala za njegov testament”, stoji u propratnom katalogu za izložbu.
( Svetlana Mandić )