I bugarski biznismen želi da promijeni svijet
Bugarin je prvu apoteku otvorio u Varni 1992. godine. Sada ih ima više od 350 širom zemlje
Veselin Mareški je tajkun čije se prezime nalazi na stotinama apoteka širom Bugarske. On je i populista koji propagira patriotizam, strogu kontrolu imigracije, tješnje odnose sa Moskvom i, iznad svega, da se „počisti smeće“ koruptivnog političkog establišmenta.
Mareški (49) priznaje da ove sklonosti zvuče poznato. „Vjerujem da sam kandidat protiv establišmenta kao Donald Tramp. I mi ćemo moći da promijenimo svijet“, kaže u razgovoru za „Njujork tajms“.
„Naše kampanje imaju puno sličnosti. Tramp je zauzeo vrlo različit pristup u odnosu na kandidate mejnstrima u Americi, kao i ja“.
Mareški, čije je jedino prethodno političko iskustvo kratka služba u gradskom vijeću Varne i neuspješna kandidatura za prvog čovjeka njegovog rodnog grada na obali Crnog mora, zapanjio je Bugare prošle godine kada je osvojio 11 odsto u prvom krugu glasanja za predsjednika, mnogo više nego što su ankete predviđale.
Sada se nada da će taj učinak iskoristiti sa novom strankom Volja na parlamentarnim izborima 26. marta i da će mu sličnosti sa Trampom biti od pomoći, piše „Njujork tajms“.
„Započeo sam biznis i skoro 30 godina ga izgrađivao u nešto vrlo uspješno. Stekao sam puno iskustva tako da se ne plašim da se direktno obratim narodu i nazovem stvari pravim imenom“, priča Mareški.
Daniel Smilov, analitičar Centra za liberalne strategije iz Sofije, kaže da je paralela između Mareškog i Trampa prilično jaka.
„Utisak koji odaje je da izgleda kao mi i priča kao mi. Ima tu Trampovu politiku obraćanja bez dlake na jeziku, često na sirov, politički nekorektan način. Izgleda da običan narod voli takvu vrstu govora“, kaže Smilov.
Mareški je započeo biznis u turbulentnom prelasku na kapitalizam 1990-ih, navodi „Njujork tajms“.
Počeo je da isporučuje ljekove bolnicama, a kada je to dozvoljeno privatnim apotekama, odlučio je da se okuša. „Mislio sam da ako ste pionir u nekoj industriji, to je način da se uspije“.
Prvu apoteku „Mareški“ je otvorio u Varni 1992. Sada ih ima više od 350 širom zemlje.
„Njegovo ime je na svim apotekama. Mareški, Mareški, Mareški. Svuda ga vidite. Kao Tramp, Tramp, Tramp“, kaže Borjana Dimitrova iz Alfa risrča, kompanije za istraživanje tržišta u Sofiji.
Međutim, ono po čemu se Mareški razlikuje je strukturisanje biznisa kao izraza njegovog populizma. On prodaje ljekove, posebno one koji su najviše potrebni starijim Bugarima sa jadnim penzijama, jeftinije nego drugi lanci, dokazujući, kako tvrdi, da farmaceutski karteli potkradaju potrošače.
„Ja ne ostajem samo na obećanjiima kao ostali političari. Ja ispunjavam obećanja. Dokazao sam da je moguće imati jeftinije ljekove“.
On pokušava da uradi isto i sa gorivom. Otvorio je prvi benzinsku stanicu krajem 2015, sa cijenama nekoliko centi nižim od ostalih. Napravili su se dugački redovi, navodi američki list.
„Nije bilo potrebe da širim biznis na drugi sektor. Ali, nisam više mogao da gledam kako karteli pljačkaju Bugare.
Sada ima desetine stanica širom zemlje pod imenom „VM Petroleum“. Nije želio da ih nazove „Mareški“ jer će se možda širiti na druge zemlje. Ogromna nova, u sklopu koje je hotel, restorani i drugi sadržaji, gradi se na periferiji Sofije i biće „jedna od najvećih benzinskih stanica u svijetu“, ponosan je Mareški.
Pošto je u pitanju Bugarska, gdje su korupcija i teorije zavjere duboko ukorijenjeni, nagli uspon Mareškog je obavijen sumnjama. Produbila ih je serija skandala zbog kojh je postao poznato ime u bugarskim medijima, i kao ljubitelj luksuznih automobila, vila i privatnih aviona.
Optužuju ga za primoravanje vlasnika ostalih apoteka da kupuju od njegove kompanije za distribuciju ljekova, prijeteći da će u blizini otvoriti svoju sa nižim cijenama ako odbiju. Na teret mu se stavlja i fizički napad na jednog člana gradskog vijeća Varne i to da je vilu u tom gradu izgradio na javnom zemljištu bez potrebnih dozvola.
Ni za jedan od ovih slučajeva nije podignuta optužnica, mada je poznato da se istrage u Bugarskoj odugovlače. Mareški to tumači kao pokušaj establišmenta da ga ućutka.
„I ja i moj biznis patimo od takve vrste pritiska kartela, i na mene je krenula čitava koruptivna država“, tvrdi bugarski tajkun.
Njegova stranka trenutno stoji dovoljno dobro u anketama da će se vjerovatno kvalifikovati za mjesta u novom parlamentu, i možda postati koalicioni partner stranke koja zauzme prvo mjesto, kaže Dimitrova. Međutim, Mareški smatra da će se takva konvencionalna istina još jednom ispostaviti kao pogrešna. „Očekujem da pobijedimo“, samouvjeren je Mareški.
Ono što mora raditi ako želi da dominira bugarskim političkim životom je da se češće pojavljuje u medijima, što mu je mrsko. To je, ističe „Njujork tajms“, jedino po čemu se razlikuje od Trampa.
„Nismo identični u svakom pogledu“, zaključuje Mareški.
Evropski populisti se mogu svrstati u tri kategorije
Borjana Dimitrova iz kompanije Alfa risrč kaže da bi se evropski populisti mogli svrstati u tri kategorije.
Postoje totalni nacionalisti, koji pričaju o podizanju zidova oko svojih država, štiteći čistotu kulture. Neki od njih su bogati, a neki ne.
Potom imamo populiste koji se bore protiv establišmenta, koji nemaju neku posebnu ideologiju ali su posvećeni rušenju statusa kvo.
Treća kategorija su „poslovni momci“, koji pokušavaju da iskoriste svoj uspjeh kao dokaz da mogu reformisati sistem i eliminisati korupciju, kaže Dimitrova.
Trampov uspjeh je bio u tome što je našao poruku i pristup koji su privukli sve tri grupe u Sjedinjenim Državama.
( Angelina Šofranac )