Kako liječiti dijareju ljubimca kod kuće?
Važno je ohrabriti ljubimca da pije vodu pa držite posudu na pristupačnom mjestu
Dijareja je čest problem kod kućnih ljubimaca i izaziva pometnju u ustaljenoj dnevnoj rutini.
Međutim, u mnogim slučajevima dijareja ne zahtjeva hitno liječenje i može se tretirati kod kuće. Ipak, nekada je potrebno dobiti adekvatnu veterinarsku njegu…
Ako je dijareja obilna, učestala i vodena, stolica sadži krv ili je tamna, odmah se posavjetujte sa veterinarom, kao i ukoliko je ljubimac letargičan, u bolovima ili povraća.
Nakon konsultacija, ukoliko stanje ne zahtjeva veterinarsku pomoć, tegobe možete ublažiti kod kuće. Za to će vam biti potreban lijek protiv proliva koji sadrži pektin i kaolin, špric (bez igle) za mjerenje doze i probiotik (opciono).
Prvo, ako vaš pas ili mačka ima proliv, ali ne povraća, nema potrebe da se uskrati hrana. Ako ljubimac povraća, uskratite hranu (ali ne i vodu) narednih 12 sati, zatim počinite da životinji nudite male količine hrane, kao što je kuvano bijelo meso (bez kostiju i kože) i bijeli pirinač tokom narednih dan ili dva, i tako se postepeno vrati na normalan režim ishrane.
Takođe je važno ohrabriti ljubimca da pije vodu pa držite posudu na pristupačnom mjestu. Lijek protiv proliva koji sadrži kaolin i pektin apsorbuje višak tečnosti unutar digestivnog trakta i smanjuje rad crijeva. Odgovarajuća doza je pola do 1 mililitar na pola kilograma težine na svakih 4 do 6 sati.
Veterinari preporučuju davanje probiotika ljubimcu tokom narednih par nedelja kako bi se normalizovale bakterije u probavnom traktu, prenosi životinje.rs.
( Vijesti online )