URA: Prijestonica morala da zaustavi prodaju Košute

Učešćem u kupoprodaji te imovine Prijestonica je, kako tvrdi Adžić, svjesno i namjerno prevarila radnike, koji skoro svakodnevno, još od 2015. godine, mirno protestuju ispred zgrade Opštine

64 pregleda15 komentar(a)
16.02.2017. 15:03h

Prijestonica Cetinje morala je da zaustavi prodaju imovine bivše Industrije modne obuće (IMO) Košuta po neshvatljivo niskoj cijeni, makar do pronalaska rješenja za oko 750 obespravljenih radnika, smatraju u Građanskom pokretu Ujedinjena reformska akcija (URA).

Predsjednik cetinjskog Odbora URA, Filip Adžić, rekao je da je lokalna uprava bila u mogućnosti da zaustavi čitav proces i stane u zaštitu radnika.

„To potvrđuje i list nepokretnosti, u kojem se vidi da je zemljište formalno uknjiženo kao svojina Prijestonice“, naveo je Adžić u saopštenju.

Učešćem u kupoprodaji te imovine Prijestonica je, kako tvrdi Adžić, svjesno i namjerno prevarila radnike, koji skoro svakodnevno, još od 2015. godine, mirno protestuju ispred zgrade Opštine.

„Time je, po ko zna koji put, pored deklarativnih zalaganja pokazala koliko zapravo brine o svojim građanima, ali i koliko vrijedi njihova 'časna' riječ i svako dato predizborno obećanje“, kazao je Adžić.

On je dodao da je gradonačelnik Prijestonice Cetinje, Aleksandar Bogdanović, pogazio datu riječ da će se založiti za isplaćivanje makar oko 100 radnika bivše fabrike u prvoj fazi.

"Još od otvaranja stečajnog postupka, 4. marta 1996. godine, radnici, kao prioritetni povjerioci, uz razna obećanja bezuspješno čekaju isplatu onog šta su svojim poštenim radom zaradili. Posljednja nada, a ujedno i garancija da zarađeno mogu dobiti, bila je imovina bivše Košute”, rekao je Adžić.

On je saopštio da je imovina Košute prodata po skandalozno niskoj cijeni, daleko ispod tržišne, ali i daleko ispod iznosa koji se duguje radnicima.

„Krunski dokaz da su radnici prevareni i da u ovom predmetu ima više elemenata krivičnog djela jesu otvaranje i zaključenje stečajnog postupka. U rješenju o otvaranju stečajnog postupka uredno je evidentirano da se radnicima duguje devet zarada, dok se u zaključenju stečajnog postupka od 14. juna 2001. godine, vidi da među onima koji su uspjeli da naplate potraživanja radnika uopšte nema“, precizirao je Adžić.

On je kazao da je potpuno jasno da privatne kompanije Montell, Eurogum i Zrnožit nijesu u obavezi da vode računa o stečajcima Košute.

„Te kompanije su samo iskoristile mogućnost da, po izuzetno niskoj cijeni, kupe nešto šta ima višestruko veću vrijednost. Zbog toga lokalna uprava i drugi nadležni organi snose punu odgovornost“, zaključio je Adžić.

Galerija