Zenka: Otvorene izborne liste glasačima bi donijele više demokratije
"Taj sistem više daje prostora biračima da biraju da ih predstavlja čovjek, kojeg oni žele. To bi možda odudaralo od želje stranke koja formira listu. U regionu imamo taj sistem gdje se zaokružuje stranka, a ujedno sa strankom kandidati, koji biračima više odgovaraju. Ne vidim ništa loše u tome"
Izborni sistem sa otvorenim listama glasačima bi donio više demokratije, a partije bi izgubile značaj koji trenutno imaju, ocijenio je ministar za ljudska i manjinska prava u Crnoj Gori, Mehmed Zenka, navodeći da su prilikom reforme izbornog zakonodavtsva najvažnije iskrene namjere.
Zenka je, u intervjuu za PR Centar, kazao da smatra da su, poslanici u crnogorskom parlamentu, izabrani u skladu sa članovima 45 i 83 Ustava Crne Gore.
"Ustavni sud je konstatovao da je sve u skladu sa zakonom i Ustavom i povinujem se tome. Ako je Ustavni sud dao takvu procjenu, onda ostajemo pri tome", rekao je Zenka.
On je kazao da izborni sistem sa otvorenim listama ima mnogo pozitivnosti.
"Taj sistem više daje prostora biračima da biraju da ih predstavlja čovjek, kojeg oni žele. To bi možda odudaralo od želje stranke koja formira listu. U regionu imamo taj sistem gdje se zaokružuje stranka, a ujedno sa strankom kandidati, koji biračima više odgovaraju. Ne vidim ništa loše u tome“, objasnio je Zenka.
Ipak, kako je kazao, još uvijek ne vidi mogućnost da se, u Crnoj Gori, u izborni sistem uvedu otvorene liste.
"Treba malo vremena za senzibilizaciju javnog mnjenja u vezi ovog izbornog zakona. Nije jednostavno, ali mislim da bi taj sistem glasačima donio više demokratije", smatra Zenka.
Prema njegovim riječima, sa otvorenim izbornim listama partija bi izgubila značaj koji trenutno ima.
"Partija ima veliku autonomiju prilikom formiranja liste. To je momenat kada partija ima presudnu ulogu. A nakon odabira, na snagu stupa samostalnost tog odbornika, odnosno poslanika. Često se dešava da se odcijepe, da formiraju samostalni klub odnornika, nezavisni klub poslanika. Vidimo te primjere. Birani su sa liste jedne partije, a onda nastupaju kao članovi druge partije. Tu nema korektnosti", objasnio je Zenka.
Dešava se, kako je rekao, da poslanici ili odbornici koji se odcijepe od matičnih partija, odnosno lista, na narednim izborima „apsolutno dožive debakl“.
"Oni na narednim izborima, po običaju dožive jake poraze, a u rijetkim slučajevima idu naprijed", pojasnio je Zenka.
On je kazao da je u Crnoj Gori upitno koliko su partije spremne za otvorene izborne liste.
"Za partije bi to, ipak, bio veliki zaokret i drugačiji sistem odabira kandidata. Što se tiče glasača, tu apsolutno ne vidim nikakav problem. Njima bi to sigurno odgovaralo“, kazao je Zenka.
U izbornom sistemu sa otvorenim listama, kako smatra, kandidati sa lista bi se više pripremali za izbore.
"Više bi se trudili. Više bi radili, da dobiju glasove", kazao je Zenka.
Otvorene izborne liste bi, kako smatra, kada je riječ o rodnoj ravnopravnosti, mogle donijeti pozitivnost, ali i manjkavost.
„Može se desiti da na primjer, na izborima, prođe 70 odsto žena, ali može da se desi da imamo jedan ili dva odsto žena. To bi bilo veoma loše za našu sliku, jer smo mi društvo koje promoviše jednake šanse i vrijednosti za oba pola i težimo ka rodnoj ravnopravnosti. Tako da, možemo sve dovesti u opasnot, ako ne napravimo dodatni modus, koji bi obezbijedio zadovoljavajući broj žena“, objasnio je Zenka.
Crna Gora, kako je rekao, može da stvori svoj izborni zakon i da ne slijedi nikoga.
„Mala je Crna Gora, znamo šta bi nam više odgovaralo i ako postoji politička volja lako bi se došlo do dogovora. Jednostavno, mi nemamo sredinu, imamo lijevu i desnu stranu. Imamo previranja, koja nam ne dozvoljavaju da nalazimo srednja rješenja, zadovoljavajuća za obje strane“, istakao je Zenka.
On je kazao da u Crnoj Gori postoje oni koji su po 20 godina poslanici.
„Da li se neko nekad pitao da li ima neko drugi, ili su baš ti ljudi najbolji. Da li baš oni vazda moraju da nas predstavljaju? Mlade snage gube volju da se bave politikom. Jednostavno, vide da su to uzurpirana mjesta. Imamo one partije, koje će u penziju, kada njihov predsjednik ode u penziju. Ne stvara se alternativa za mlade i zbog toga oni bježe“, ocijenio je Zenka.
On smatra da je "licemjerno prema omladini dugogodišnje uzurpiranje mjesta u političkim partijama“.
"To je fenomen u Crnoj Gori. I zbog toga ne treba da se čudimo zašto postoji ogromno nezadovoljstvo mladih. Važno je da jedna partija djeluje po dubini i da više prostora da mladima“, rekao je Zenka.
On smatra da je svaki zakon dobar ako postoje iskrene namjere da se sprovodi kako treba.
"I najbolji zakon, ako se nakaradno sprovodi postaje najgori. I iz najgoreg zakona, ako postoji jaka volja, može ispasti nešto dobro. Apsolutno dobrih rješenja nema. Ima optimalnih rješenja za određeni period“, pojasnio je Zenka.
On je podsjetio da je formiran Odbor za reformu izbornog i drugog zakonodavstva i da je vladajuća koalicija, kako je kazao, otvorila prostor za pregovore.
"Vidim spremnost mojih koalicionih partnera na promjene. Već je formirana prva radna grupa. Šta će od toga ispasti, vrijeme će pokazati. Ako su iskrene namjere i sa jedne i sa druge strane, lako se može doći do srednjeg rješenja, koje će biti dugoročno“, kazao je Zenka.
On smatra da se može postići srednje rješenje ako postoji volja i dobre namjere.
"Ako si dobronamjeran prema ovome što smo stvorili sigurno ćemo naći dobra rješenja. Nećemo naći idealna rješenja, jer ne postoje, ali sigurno ćemo naći dobra za ovu državu i narod. Ako nismo dobronamjerni prema državi ne postoji šansa da će neko da ponudi dobro rješenje. On će samo reda radi da sjedi za tim stolom“, rekao je Zenka.
Albanska manjina je, kako je rekao, „apsolutno“ nezadovoljna postojećim izbornim zakonom.
"Debelo su zakinuti, evo dva izborna ciklusa. Jer od četiri poslanika, stići do jednoga, sa istim brojem glasova, znači da neko treba dobro da se zamisli i od pozicije i od opozicije. Što se pozicije tiče oni su spremni za promjene. Sada da vidimo koliko je opozicija spremna da stvori uslove za neku buduću saradnju sa manjinama“, kazao je Zenka.
Prema njegovim riječima, u svijetu postoji mnogo pozitivnih primjera i Crna Gora, kako smatra, može od svakoga uzeti pomalo i stvoriti izborni sistem na koji bi se drugi ugledali.
"Kada je riječ o nekim zakonima, druge zemlje zovu Crnu Goru u pomoć. Traže mišljenje od Crne Gore, naročito u dijelu otvaranja pregovaračkih poglavlja. Priznanja stižu sa svih strana, ali manjkavosti postoje i treba još da se radi“, zaključio je Zenka.
( Vijesti online )