Crna lista: Putinovi kritičari koji više nisu među - živima
Vladimir Kara Murza se kreće u prilično nepoželjnom društvu koje je Kremlju već jako dugo trn u oku. On naravno nije prvi kritičar Kremlja koji se iznenada razbolio ili pak umro pod neobičnim okolnostima
Vladimir Kara Murza (35) već je nekoliko dana u bolnici i to u kritičnom stanju. Primljen je u bolnicu nakon što su mu počeli otkazivati organi, a to mu nije prvi put. Kara Murza je u bolnici završio i prije dvije godine nakon što su mu otkazali bubrezi što je takođe, pisao je The Guardian, pripisano trovanju. Tada su mu u krvi pronađene velike količine teških metala, a slične simptome ima i danas.
Kara Murza je inače jedan od najglasnijih kritičara Vladimira Putina i Kremlja, a trenutno je na poziciji saveznog koordinatora 'Open Russia', organizacije koju je osnovao Mihail Hodorkovski, bivši naftni tajkun koji je u zatvoru odležao deset godina nakon što se javno suprotstavio Vladimiru Putinu. Prije toga je bio zamjenik liberalne partije koju vodi Mihail Kasjanov, bivši premijer koji je danas zakleti kritičar Kremlja.
Vladimir Kara Murza se kreće u prilično nepoželjnom društvu koje je Kremlju već jako dugo trn u oku. On naravno nije prvi kritičar Kremlja koji se iznenada razbolio ili pak umro pod neobičnim okolnostima.
Boris Njemcov
Tu listu možemo započeti s Borisom Njemcovim, inače nekadašnjim saveznikom Vladimira Kare Murze. Njemcov je inače za vrijeme vladavine Borisa Jeljcina zamjenik premijera, a kasnije je postao glasni kritičar Vladimira Putina. Ubijen je 2015. godine s male udaljenosti s četiri metka u centru Moskve kada se iz restorana vraćao kući.
Iako je Putin tada 'osobno preuzeo vođenje istrage', ubica nikada nije pronađen, piše Business Insider.
Mihail Lesin
Bivši ruski ministar za informiranje i osnivač televizije Russia Today krajem 2015. godine pronađen je mrtav u hotelu u Vašingtonu. Prema pisanju The Daily Beasta, on je razmatrao nagodbu s FBI-em kako bi izbjegao optužbu za korupciju. S obzirom da je godinama bio u samom srcu političkih događanja u Moskvi, njegove bi informacije bile od velikog značaja da sve suparnike Kremlja i Rusije, pa je neko to jednostavno odlučio spriječiti.
Iako se prvobitno mislilo da je umro od srčanog udara nakon nekoliko dana neumjerene konzumacija alkohola, istraga je pokazala da su ga ubili "udarci tupim predmetom u glavu".
Boris Berezovski
Nakon što je pao u nemilost Vladimira Putina, ruski se oligarh Berezovski sklonio u Veliku Britaniju uz prijetnju da će "Putina s vlasti maknuti silom". U svojem je domu pronađen mrtav u mart 2013. godine s povezom oko vrata, a istražitelji nisu mogli objasniti kako je tačno umro.
Paul Klebnjikov
Klebjnikov je izrešetan u vlastitom automobilu za vrijeme vožnje, a bio je urednik ruskog izdanja magazina Forbes koji je često pisao o korupciji i "kopao" po životima bogatih Rusa.
Sergej Jušenkov
Nakon što su bombe u septembru 1999. godine ubile više od stotinu Rusa što je, tvrde mnogi, pogodovalo dolasku Vladimira Putina na čelo zemlje nakon ostavke Borisa Jeljcina, Sergej Jušenkov je tvrdio da je iza svega stajao upravo Putin, iako je službena istraga za sve okrivila čečenske separatiste.
Jušenkov je ubijen metkom u prsa samo nekoliko sati nakon što je ministarstvo pravosuđa službeno priznalo njegovu političku stranku.
Ana Politkovskaja i Natalia Estemirova
Novinarka Politkovskaja u svojoj je knjizi "Putinova Rusija" opisala transformaciju Rusije u policijsku državu. Ubijena je ispred svog stana, a za ubistvo je optuženo pet muškaraca koji su za to primili 150 hiljada dolara. Međutim, naručitelj nikada nije identifikovan.
Natalia Estemirova je takođe bila novinarka koja je često sarađivala s Politkovskajom. Specijalizovala se za razotkrivanje kršenja ljudskih prava u Čečeniji od strane ruskih vlasti. Nakon što je oteta, odvedena je u šumu gdje je pronađena s prostrjelnim ranama na glavi. Nikada niko nije osuđen za njeno ubojstvo.
Aleksandar Litvinjenko
Nakon što je ubijena njegova draga prijateljica Ana Politkovskaja, Litvinjenko se počeo bojati i za svoj život. Ne samo da je bio u pravu, već će njegova smrt odjeknuti širom svijeta nakon što će ga Andrei Lugovoi i Dmitri Kovtun otrovati radioaktivnim polonijumom-210 početkom studenog 2006. godine. Bio je to prvi i posljednji takav slučaj u istoriji.
Litvinjenko je tada inače bio već bivši agent KGB-a koji je zbog toga predstavljao opasnost za Kremlj. Život je posvetio razotkrivanju Vladimira Putina, sarađivao je s britanskim tajnim službama, a kroz cijelu je istragu oko vlastitog trovanja sam navodio istražitelje, o čemu je Guardian vrlo detaljno pisao povodom 10. godišnjice njegove smrti.
Bio je uvjeren da je njegovo ubistvo naručio lično Vladimir Putin, a sa sličnim je zaključkom okončana i službena istraga britanskih vlasti.
( Vijesti online )