Zbog čega je Super boul najveći sportski spektakl na svijetu
Za 51. trofej Vins Lombardi, u nedjelju uveče, pola sata iza ponoći po našem vremenu, u Hjustonu će se boriti Nju Ingland Petriots i Atlanta Falkons,
Najveći sportski spektakl u Americi – Super boul – održaće se u nedjelju uveče, pola sata iza ponoći po našem vremenu, u Hjustonu.
Za 51. trofej Vins Lombardi boriće se Nju Ingland Petriots i Atlanta Falkons.
Za ogromnu veću Evropljana, sport, koji se u postojbini naziva fudbal, prilično je nepoznat, mnogima neinteresantan i komplikovan, pa je teško i zamisliti koliko Amerikancima znači jedna jedina utakmica...
A u SAD je dan Super boula – sportski i nacionalni praznik, to je dan u kome se obaraju mnogi rekordi, uglavnom potrošački, pa i oni bizarni, kao što je broj pilećih krilaca, koji će se pojesti u nedjelju (procjene su da je riječ o cifri od milijardu i 330 miliona tog omiljenog američkog fast-food proizvoda).
Ono što je osobenost i što Super boul razlikuje od drugih manifestacija takvog tipa je marketing.
Sve američke mega-kompanije oglašavaju se tokom utakmice svih utakmica, sa posebnim, ekskluzivnim reklamnim spotovima, uz vrtoglave cijene – za 30 sekundi u 51. izdanju Super boula platiće pet i po miliona dolara.
Prema istraživanjima, prosječna izrada spota košta oko milion dolara, a posebno interesantno je to što rijetko koja kompanija osjeti finansijski napredak, makar kratkoročni, od oglašavanja.
Međutim, pojaviti se u Super boulu je stvar prestiža, poslovne kulture, snage...
Samo čuvena pivara Anhojzer-Buš (proizvođač Badvajzera) ima zagarantovan prihod, jer je već 20 godina ekskluzivni partner Super boula iz industrije piva. Samo prošle godine profit Anhojzer-Buša u sedmici, u kojoj se igralo finale, iznosio je 96 miliona dolara i bio je 176 odsto veći od ulaganja, pokazalo je istraživanje Univerziteta Stanford.
To, međutim, nije prepreka da se za snimanje reklama angažuju čuveni reditelji, poput braće Koen, koji su režirali ovogodišnji spot za Mercedes, ili glumci poput Džona Malkoviča i Roberta Redforda, te sportskih asova, kakav je Medžik Džonson.
Dan Super boula je, recimo, i prilika za mlade Amerikance da nađu honorarni posao u ugostiteljstvu, jer će restorani širom zemlje raditi više i duže nego bilo kojeg drugog dana u godini.
Lanac picerija „Pizza Hut“ već je zvanično saopštio da je za 5. februar angažovao dodatnih 11 hiljada radnika.
Super boul je, takođe, i magnet za kladioničare, pa se procjenjuje da će oko četiri i po milijarde dolara biti uloženo širom SAD na različite ponude kladiončarskih kuća – od prostog ishoda meča, pa do toga koliko će trajati izvođenje himne, ili na to koliko će puta ime Donalda Trampa biti pomenuto tokom prenosa utakmice.
Neizbježni dio Super boula je muzički spektakl na poluvremenu. Gotovo svi koji nešto znače u svijetu muzike, u posljednjih 20-ak godina, od Majkla Džeksona, preko U2, Rolingstounsa i Lenija Kravica, do Keti Peri, Bijonse i Bruna Marsa, imali su mini-koncerte tokom najgledanijeg TV događaja u Americi.
U nedjelju jedina zvijezda biće Lejdi Gaga, koja će za 12 minuta dobiti 10 miliona dolara, a koja je prošle godine izvodila američku himnu pred početak 50. Super boula.
A kada je sportski aspekt u pitanju, apsolutno je sve u znaku Toma Brejdija, koji je, zapravo, najveća zvijezda ovog sporta svih vremena.
Legendarni kvoterbek Nju Inglanda sedmi put u karijeri biće akter Super boula, a u nedjelju će pokušati da osvoji peti pehar.
Brejdi predstavlja sve što čini Super boul – sportsko nadahnuće, marketinški brend, a kao suprug čuvene manekenke Žizel Bundšen, on je i najbolji predstavnik selebriti strane najvećeg sportskog spektakla sa one strane okeana.
( Aleksandar Radović )