Milović ukoričio barske legende

Nisam jugonostalgičar, ali knjiga jeste jugonostalgična u smislu da vraća u srećno djetinjstvo u SFRJ, kaže Milović

356 pregleda1 komentar(a)
Željko Milović, Foto: Radomir Petrić
03.02.2017. 18:08h

Sentimentalni književni vremeplov u šezdesete i sedamdesete godine prošlog vijeka, priredio je barski publicista, književnik i novinar Željko Milović .

U knjizi “Povratak u ulicu Maršala Tita”, zabilježio je 50 istinitih priča - sada već urbanih barskih legendi.

U svojoj 15. knjizi, Milović je napravio galeriju slavnih barskih oriđinala, čuvenih zanatlija, uglednika tog doba i mladića i djevojaka - danas dobro poznatih i afirmisanih ljekara, sportista, kapetana, privrednika...

“Nisam jugonostalgičar, ali knjiga jeste jugonostalgična, u smislu da vraća u srećno djetinjstvo u SFRJ. Zbivanja su namjerno omeđena aprilskim zemljotresom 1979. godine, jer je Bar poslije njega faktički dobio i četvrto 'lice' za stotinu godina i više nije bio isti u svakom smislu”, rekao je preksinoć Milović na pres konferenciji.

A lica tadašnjeg Bara bili su čuveni obućar Šeko Bubić, ugledni krojač Branko Mašanović koji je maturantima iz materijalno slabije stojećih porodica prepravljao očeva odijela za maturska, slavni frizerski trijumvirat Aljo i Tavo Krajina i Frano Prelević kod kojih su snimani i video- spotovi “Katapulta”, legendarni Ragib koji je sa svojom trokolicom ispred Podruma vina čekao mušterije, da kome što ponese kući …

Tu su i priče o kućama Sjekloća i Vukića kojima je nekada počinjala Ulica Maršala Tita.

Milović je zabilježio i oduševljenje Barana kada je na gat V doplivao slavni plivački maratonac Veljko Rogošić, njihovu jezu kada je Ljaka Mićković u parku Dvorca lovio odbjeglog cirkuskog lava, divljenje podvigu nenadmašnog prostanskog ribara Steva Grka koji je izvadio četiri metra dugu ajkulu...

Među koricama je i bacanje bombe u prvu i jedinu telefonsku govornicu.

“Nije u ovom albumu amarkordska samo Stara Topolica, kao što autor sugeriše već u prvoj rečenici. Amarkordska je čitava Milovićeva partitura - od djetinjeg propinjanja za singlicama na polici u 'Elektrometalu', pa do suočavanja s ponižavajućim nakrcavanjem muzike čitavog jednog života, i života još mnogih, u mp3 format...”, zapisao je o pričama urednik i recenzent, književnik i novinar iz Spilta Predrag Lucić, osnivač “Feral tribjuna”.