Pribilović: Transparentna javna uprava prioritet Vlade
Pribilovićeva je kazala da je utvrđen planski okvir za realizaciju aktivnosti i donesena Strategija reforme javne uprave 2016-2020.
Uprkos ostvarenim pozitivnim rezultatima u prethodnom periodu u oblasti reforme javne uprave, još mnogo toga treba da se uradi da bi ona bila pravi servis građana i privrede.
To je na radionici “Prinicpi javne uprave - Radionica za civilno društvo” u organizaciji Instituta Alternativa (IA) i SIGME, kazala ministarka javne uprave Suzana Pribilović.
Ona je naglasila da je uspostavljanje efikasne, racionalne i transparentne javne uprave, koja će je okrenuta građaninu, prioritet Vlade.
Pribilovićeva je kazala da je utvrđen planski okvir za realizaciju aktivnosti i donesena Strategija reforme javne uprave 2016-2020...
„Aktivnosti su usmjerene na unaprjeđenje institucionalnog okvira za poslove reforme javne uprave, formirano je Ministarstvo, što je značajan iskorak i još veća posvećenost realizaciji zacrtanih strateških ciljeva“, rekla je.
Pribilović je istakla da će aktivnosti u ovoj godini da budu usmjerene na unapređenje organizacije javne uprave, nadogradnju službeničkog sistema i jačanje eUprave, kako bi građani mogli jednostavnije i kvalitetnije da ostvaruju prava.
Poručila je da je za realizaciju reforme javne uprave potrebna, prije svega, i saradnja državnog, privatnog i civilnog društva.
Predsjednik Upravnog odbora IA Stevo Muk poručio je da država ulazi u trinaestu godinu reforme javne uprave, ali da u toj oblasti još nijesu ostvareni značajni rezultati.
"Predugo je reforma javne uprave bila na dnu Vladine liste prioriteta, problemi su šminkani, bolni rezovi odlagani, a otvorena rasprava izostajala”, rekao je Muk dodavši da je IA prošle godine uporno ukazivala da usvojena Strategija reforme javne uprave nije dovoljno ambiciozna i da je proces njene izrade zanemario mišljenje državnih službenika i građana.
“Fraza o nikad završenom i uvijek trajućem procesu reforme mora se zamijeniti mjerljivim, vidljivim, održivim, konkretnim rezultatima – stvarnim promjenama u radu službenika i životu građana”, rekao je Muk.
U izvještaju o napretku Crne Gore za 2016 godinu navedeno je da je država umjereno pripremljena kada je riječ o reformi javne uprave.
Preporuka Crnoj Gori je, kao i 2015. godine, da je potrebna jaka politička volja kako bi se djelotvorno radilo na depolitizaciji javne uprave.
U izvještaju je navedeno da se izmijeni okvir za državnu službu, kako bi se u potpunosti obezbijedilo zapošljavanje na osnovu rezultata, poboljšalo napredovanje u karijeri u cijeloj javnoj službi i obezbijedile objektivne procedure razriješenja za više rukovodioce.
Šef Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori Aivo Orav rekao je da je funkcionalna i transparentna javna uprava koja služi građanima preduslov demokratije, vladavine prava, ljudskih prava i dobrog upravljanja, te da je njena uloga ključna u usvajanju pravila i standarda EU.
( Ana Komatina )