Slučaj Potočari: Policajci ostaju u pritvoru
Dumanović i Trbović uhapšeni su posljednjeg dana 2016. godine, nakon čega su saslušani i određen im je pritvor od 30 dana
Bivši pripadnici Sektora za tajno praćenje i dokumentovanje MUP-a Srbije, koji su uhapšeni pod optužbama da su odavali službene tajne o akciji u Potočarima, ostaju u pritvoru dok ne budu saslušani svjedoci, prenosi N1.
Krivično vanraspravno veće Višeg suda u Beogradu odbilo je žalbu okrivljenih Milana Dumanovića i Mladena Trbović na rješenje o određivanju pritvora.
Inače, na rješenje o pritvoru žalio se i tužilac, koji je tražio da Dumanović i Trbović ostanu u pritvoru do kraja postupka, kako ne bi ponovili isto krivično djelo. I ta žalba je odbijena.
Dumanović i Trbović uhapšeni su posljednjeg dana 2016. godine, nakon čega su saslušani i određen im je pritvor od 30 dana.
Oni su uhapšeni zbog sumnje da su odavali službene tajne.
U rješenju o zadržavanju, u koje je Al Jazeera imala uvid, navodi se da je Dumanović u izjavi za tu televiziju u oktobru neovlašteno iznio podatke o angažovanju policijskih službenika MUP-a Srbije 11. jula 2015. na službenom zadatku u Memorijalnom centru u Potočarima.
To je, navodi se u rješenju, uzrokovalo štetne posljedice po MUP Srbije.
Advokat Dumanovića i Trbovića, Vladimir Todorić, nije mogao u javnost iznijeti detalje sa saslušanja.
Dumanović i Trbović su u izjavama za Aljazeeru Balkans 11. oktobra naveli da su kao policijski službenici, po usmenom naređenju starješina, bez legitimacija i naoružanja, poslati na tajni zadatak u Potočare, 11. jula. 2015. godine.
U ekskluzivnoj izjavi za Al Jazeeru Dumanović je naveo kako je usmeno naređenje da se krene u Potočare dobio rano ujutro na dan komemoracije.
U Srebrenicu je, prema njegovim riječima, krenuo sa još 18 kolega. Zadatak je bio da tajno snimaju komemorativni skup.
“Imali smo legitimacije, "Srebrenica 2015." je pisalo na njima. To su legitimacije koje su imali pripadnici obezbjeđenja samog skupa, a kamere smo držali u ruci, nijesmo skrivali. Nama je zamjenik načelnika Tomica Radovanović u nekom trenutku donio te legitimacije. Od koga ih je uzeo i ko je njemu to dao, ja to stvarno ne znam”, rekao je Dumanović.
On i načelnik odjeljenja Goran Nešić vide se na snimcima komemoracije u Potočarima koji su dostupni na internetu.
Nakon povratka u Srbiju, Dumanović je od nadležnih zatražio objašnjenja.
"Zašto smo otišli u drugu državu, zašto smo poslati bez službenih legitimacija, bez naoružanja i zašto je po povratku iz Potočara u službene, da ih nazovem, knjige upisano da mi nijesmo bili u BIH nego smo bili u Bajinoj Bašti, Loznici, odnosno pograničnim mjestima koja se nalaze u Srbiji."
Odgovore, kako tvrdi, od nadležnih nijesu dobili. Al Jazeer Balkans piše da ubrzo nakon što je njegove tvrdnje iznio jedan portal iz Srbije, Dumanović je premiješten na drugo radno mjesto, dok je Trboviću, koji je također o ovom slučaju javno govorio, u disciplinskom postupku prekinut radni odnos.
( Vijesti online )