Burna sjednica: Skupština Venecuele osudila Madura
"Potvrđeno je da je na Nikolasu Maduru odgovornost za kršenje dužnosti na položaju (predsjednika) i da se zahtijeva izborni izlaz iz krize u Venecueli, o čemu se narod izjasnio na izborima", rekao je novi predsjednik Skupštine, Hulio Borhes, iz opozicije
Skupština Venecuele u kojoj opozicija ima većinu, glasala je u ponedjeljak protiv predsjednika Nikolasa Madura zbog "kršenja dužnosti", odnosno zbog odgovornosti za "krizu bez premca" u kojoj je ta zemlja.
To glasanje tokom burne sjednice, međutim, sasvim je simbolično jer je vjerovatno da će odluku poništiti Vrhovni sud koji je još prije početka rasprave upozorio da "Narodna skupština nije nadležna da razriješi predsjednika".
Opozicija desnog centra stekla je većinu u Skupštini krajem 2015. godine, bespoštedno se boreći protiv socijaliste Nikolasa Madura, odabranog nasljednika bivšeg predsjednika Uga Čaveza (1999-2013), zahtijevajući od njega ostavku i prijevremene izbore prije redovnih, 2018. godine.
"Potvrđeno je da je na Nikolasu Maduru odgovornost za kršenje dužnosti na položaju (predsjednika) i da se zahtijeva izborni izlaz iz krize u Venecueli, o čemu se narod izjasnio na izborima", rekao je novi predsjednik Skupštine, Hulio Borhes, iz opozicije.
Po tekstu odluke Skupštine, "Maduro je izazvao krizu bez premca u Venecueli" i "mimo Ustava" je izazvao "ekonomsku stagnaciju", "razbijanje ustavnog poretka", uz "nasilje nad pravima" građana Venecuele.
Suprotno tome, Maduru blizak poslanik Ektor Rodriges je opisao inicijativu kao "besmislenu i iracionalnu".
"Kada demonizuju postupke predsjednika, oni (opozicija) implicitno priznaju ko zapravo vlada. To je samo opereta", prokomentarisao je Pedro Kareno, takođe poslanik "čavista".
Nikolas Maduro je prošle sedmice za potpredsjednika postavio Tarika El Ajsamija, "čvrstorukaša" iz svog tima, sa zadatkom da ga naslijedi na mjestu šefa države ako eventualno bude smijenjen.
U pokušaju da povrati povjerenje stanovništva u zemlji s vrtoglavom inflacijom, lider socijalista je u nedjelju najavio povećanje minimalne plate za 50%. Ona je sada 40.000 bolivara, ili 60 dolara po najvišem zvaničnom kursu, a 12 dolara po kursu na crnom tržištu.
Maduro je u ponedjeljak najavio puštanje u opticaj 16. januara, novih novčanica od 20.000 bolivara. Naglo povlačenje novčanica od 100 bolivara, kojih je bilo najviše, dovelo je do nereda, zbog straha od nestašice gotovine.
Nedavno istraživanje koje je obavila agencija Datanalisis, pokazalo je da skoro 80% stanovnika Venecuele ne odobrava politiku Nikolasa Madura.
( Beta )