Profesor sa Konektikata predviđa: Čekaju nas godine krize, a vrhunac će biti...
Turčin ukazuje da će politički potresi biti uzrokovani procesom rasta broja bogatih ("elite) u društvu i još većom distancom između bogatih i siromašnih
Uspon i pad civilizacija se može predvidjeti relativno jednostavnim jednačinama, teorija je profesora Pitera Turčina.
Turčin je redovni profesor na Odjeljenju za ekologiju i evolucionu biologiju Univerziteta u Konektikatu i smatraju ga pionirom primjene nelinearnih dinamičkih metoda u analizi istorijskih podataka.
On smatra da matematika može objasniti ljudsko ponašanje preciznije nego što se misli, a prema njegovim računicama svijetu predstoje godine političke krize koje će u narednoj deceniji dostići vrhunac.
Turčin ukazuje da će politički potresi biti uzrokovani procesom rasta broja bogatih ("elite) u društvu i još većom distancom između bogatih i siromašnih.
Prfoesor predviđa stagnaciju i opadanje životnog standarda i fiskalnog stanja država što će za rezultat imati opadanje prihoda država i rast troškova, a to bi na kraju dovelo do sloma.
Turčin je matematički analizirao ljudsko ponašanje u periodu od 1500. godine prije nove ere do 1500. godine, a prije tri godine je sličnim modelima počeo da predviđa budućnost.
Taj predmet je nazvao kliodinamika i objašnjava da se radi o disciplini koja istoriju tretira poput prirodnih nauka.
"Moj model ukazuje da će društvena nestabilnost i političko nasilje doživjeti vrhunac u dvadesetim godinama 21. vijek", navodi Turčin.
On smatra da je rezultat predsjedničkih izbora u Sjedinjenim Američkim Državama samo potvrdio to predviđanje.
Turčin objašnjava da ne može da predvidi konkretne događaje, već samo trendove, a objašnjava da analize o rastu i padu civilizacija funkcionišu na sličnom principu na kom ekolozi predviđaju širenje populacije divljih životinja.
Rezultati su pokazali da vojna tehnologija i konflikti između društava predstavljaju dva ključna u faktoru u predviđanju razvoja država.
On je razvoj kompleksnih društva objašnjavao takmičenjem između različitih grupa, a ukazuje da njegove predikcije ne znače da je takav ishod neizbježan.
"Pad nije nužan. Možemo da izbjegnemo najgore ako promijenimo način na koji funkcionišemo", ukazuje Turčin.
( Vijesti online )