Kako da ostvarite ciljeve za 2017.
Zvuči čudno, ali istraživanje sprovedeno na Univerzitetu Notingema pokazalo je da su upravo nerealna očekivanja ključ uspjeha.
Naučnici su tokom 12 meseci pratili napredak u mršavljanju grupe od čak 24.000 gojaznih osoba.
Neki od njih postavili su sebi "razumne" ciljeve, a neki su odlučili da učine - nemoguće.
Pogodite ko je više smršao tokom tih godinu dana: grupa onih koji su poželjeli "nerealan" gubitak kilograma.
Iako se gojaznim osobama uobičajeno preporučuje da se drže "malih" koraka, i da počnu sa razumnim očekivanjima, recimo da izgube 5 do 10 odsto svoje težine tokom određenog vremenskog perioda, upravo da se ne bi razočarali, ispostavilo se da je to potpuno pogrešan pristup.
Ali, iako ovo zvuči kao super koncept u teoriji, da bi kilogrami počeli da se tope nije dovoljno samo da poželite "nemoguće", naravno.
Stvar je u tome što nije dovoljno "poželjeti", neophodno je da odlučite da postignete to što želite.
"Navike se teško menjaju, jer su tu sa razlogom, a razlog leži u činjenici da svi mi volimo svoju zonu udobnosti, čak i ako ona dugoročno nije dobra za nas", objašnjava psihoterapeut Aleks Živković za britanski "Metro".
"Novogodišnje 'odluke' su naš pokušaj da svjesno promjenimo ono što kod sebe ne volimo. I donosimo ih, svakog januara, želeći da nam taj proces bude što lakši i što manje bolan.
Ali, to nikad ne ide tako jednostavno. Problem je u tome što su to uvek samo naša obećanja samima sebi, lijepe želje, a ne odluke.
Na prvi pogled, djeluje da tu nema velike razlike, ali ima, i upravo je ta suptilna razlika između 'obećanja' i 'odluke' ono što je presudno za naš neuspjeh, odnosno uspjeh", kaže on.
"Psihološki, mnogo je lakše odustati posle nekog vremena od želje, nego od odluke. Ali, kad donesemo odluku, svjesno biramo da se promjenimo, i to je na nekom nivou, psihološki, vrlo oslobađajuće.
'Isključuje' naše unutrašnje konflikte i omogućava nam da postignemo svoj cilj."
Šta da radite? Zaboravite da riječ "pokušati" postoji, prenosi Mondo.
( Vijesti online )