Temelji u moru nijesu problem
Grupa vlasnika kuća za odmor predala je inicijativu za ocjenu ustavnosti i zakonitosti Državne studije lokacije koju je Vlada donijela 2009.
Vlada je predložila Ustavnom sudu da ne prihvati zahtjev grupe građana za ocjenu ustavnosti Državne studije lokacije (DSL) za Krašiće.
Vlada je konstatovala da je DSL “Sektor 29 - Krašići” urađena u skladu sa zakonom o uređenju prostora, odnosno sa Prostornim planom posebne namjene za zonu morskog dobra.
“Podnijeta inicijativa kojom se osporavaju predmetne oodluke, odnosi se na pitanja implementacije ovog plana, kao i na pitanja primjene Zakona o morskom dobru i ne mogu imati uticaja na zakonsku proceduru donošenja ovog planskog dokumenta, jer se radi o aktima donijetim u izvršavanju Zakona o uređenju prostora i izgradnji objekata....Polazeći od izloženog predlažemo da se inicijativa ne prihvati“, piše u mišljenju koje je Vlada uputila Ustavnom sudu.
Grupa vlasnika kuća za odmor u Krašićima kod Tivta predala je 18. avgusta inicijativu za ocjenu ustavnosti i zakonitosti DSL koju je Vlada donijela 2009.
Taj planski dokument koji je po uputama Ministarstva održivog razvoja i turizma radila firma CAU iz Podgorice, dozvolio je gradnju na do tada neuređenoj i svima pristupačnoj prirodnoj kamenitoj obali mora u Krašićima, ispod trase lokalnog puta za Petroviće i Rose.
To je prouzrokovalo gradnju niza velikih objekata sa maltene temeljima u moru, nasipanje mora, devastaciju i uzurpaciju obale, jer vlasnici podignutih kuća više ne dopuštaju da se na plažama bilo ko kupa osim njih.
Među graditeljima koji su proteklih godina stekli vile na „pjeni od mora“ u Krašićima je i bivši ministar finansija i aktuelni guverner Centralne banke Crne Gore Radoje Žugić (DPS) i nekoliko kontroverznih biznismena iz Crne Gore, Srbije i Rusije.
Vikendaši su od Ustavnog suda tražili da do donošenja konačne odluke po njihovom zahtjevu donese odluku o privremenoj obustavi primjene DSL Krašići, odnosno moratorijumu na dalje izdavanje građevinskih dozvola po tom planskom dokumentu.
Tom privremenom mjerom bi se “zaštitila obala Bokokotorskog zaliva od daljeg devastiranja i spriječilo dalje kršenje ljudskih prava za sve građane da imaju slobodan pristup plažama i morskoj obali što im garantuje Ustav Crne Gore“.
Navode da se daljom primjenom DSL nanosi “nenadoknadiva šteta”.
Ustavni sud do sada se nije zvanično izjasnio o inicijativi, uprkos činjenici da su pravni zastupnici podnosilaca u međuvremenu podnijeli dvije urgencije za postupanje.
( Siniša Luković )