MANS: Vlada planira da se zadužuje prosječno pola milijarde eura godišnje
"Stiče se utisak da Vlada novog premijera Duška Markovića nije imala stvarnu namjeru da se ozbiljnije pozabavi tim značajnim pitanjem, već je samo formalno zadovoljila obavezu iz Zakona o budžetu i fiskalnoj odgovornosti, koji propisuje donošenje sanacionog plana kada državni dug pređe 60 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP)", rekli su iz MANS-a
Vladin Plan sanacije budžetskog deficita i javnog duga, koji je sastavni dio Predloga Zakona o budžetu za narednu godinu, je nepotpun dokument sa šturim i proizvoljnim projekcijama, saopšteno je iz Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS).
Iz MANS-a su naveli da taj dokument otvara pitanje da li je zaduženje od 2,6 milijardi eura u narednih pet godina realno predviđeno, ili će biti značajno veće.
"Ako se ima u vidu da se Vlada posljednjih godina većinom zadužuje radi pokrivanja likvidnosti i finansiranja budžeta, kao i da se u sedmogodišnjem periodu od 2009. do prošle godine zadužila milijardu eura više nego što je prvobitno procjenjivala, jasno je da bi budući plan zaduženja od 2,6 milijardi lako mogao biti premašen", navodi se u saopštenju MANS-a.
Pri tome je, kako su ocijenili iz MANS-a, nevjerovatno da je sanacioni plan pripremljen na samo 20 stranica i bez dovoljno relevantnih obrazloženja.
"Stiče se utisak da Vlada novog premijera Duška Markovića nije imala stvarnu namjeru da se ozbiljnije pozabavi tim značajnim pitanjem, već je samo formalno zadovoljila obavezu iz Zakona o budžetu i fiskalnoj odgovornosti, koji propisuje donošenje sanacionog plana kada državni dug pređe 60 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP)", rekli su iz MANS-a.
Kako bi vratila ogromne dugove domaćim i međunarodnim bankama, otplatila ranije preuzete obaveze, poput restitucije i stare devizne štednje i obezbijedila likvidnost hronično prazne državne kase, Vlada, kako tvrde u MANS-u, planira da se u narednih pet godina prosječno zadužuje pola milijarde eura godišnje, smatrajući da će joj to biti dovoljno da pokrije sve „rupe“ u javnim finansijama.
"Međutim, podaci Ministarstva finansija iz prethodnog sedmogodišnjeg perioda, odnosno od 2009 do kraja prošle godine, pokazuju da su Vladine prognoze o potrebnom nivou zaduženja bile potpuno pogrešne, jer se u tom periodu zadužila 2,7 milijardi, a u procjeni je 'omašila' za nestvarnih milijardu eura ", kazali su iz MANS-a.
Vlada je, kako su podsjetili, u 2009. godini planirala da se zaduži 177,8 miliona, a stvarno se zadužila 256,7 miliona. Godinu kasnije je smatrala da joj je dovoljno 91,7 miliona, a pozajmila je čak 225,4 miliona, dok je u 2011. godini projektovala zaduženje od 150 miliona, a ostvarila ga u iznosu od 234,6 miliona.
"Budžetom za 2012. godinu, Vlada je predvidjela zaduženje od 308 miliona, a do kraja iste godine sumu uvećala na 321,5 miliona. U 2013. je plan bio 205,9 miliona, a stvarno zaduženje 333,8 miliona, da bi 2014. predvidjela pozajmice od 227,9 miliona, a one su dostigle čak 535,7 miliona", precizirali su iz MANS-a.
Iz MANS-a su saopštili da je u prošloj godini plan zaduženja bio određen na 634 miliona, a Vlada ga je u toj godini premašila za 200 miliona, odnosno uzela je pozajmicu od 832,8 miliona.
"Konačni podaci za ovu godinu, u kojoj je projektovano zaduženje od 544 miliona, biće poznati tek u narednoj godini", kazali su iz MANS-a.
Iz MANS-a su naveli da za neke od fiskalnih mjera, kojima se planira rast priliva u narednom periodu, poput uvećanja primitaka od deset miliona godišnje po osnovu skrivenih oporezivih prihoda, ili veće godišnje naplate za 15 miliona po osnovu zarada iz takozvane sive zone, sanacioni plan ne sadrži dovoljno argumentovane podatke koji bi pokazali da će prihodi zaista i biti ostvareni.
"Pored toga, Vladi je u sanacionom planu za procjenu rasta crnogorske ekonomije kao jedan od parametara poslužila procjena investicionih ulaganja u trogodišnjem periodu, od naredne do 2019. godine, od čak 2,7 milijardi eura, ali nije navela koje su to sve investicije koje bi bile realizovane u tom obimu", dodali su iz MANS-a.
Pojedinačno najveća investicija u zemlji trenutno je dionica autoputa, za čiju izgradnju bi u naredne tri godine moglo da bude potrošeno oko 700 miliona eura.
U sektoru energetike realizuje se projekat podmorskog kabla i gradi niz manjih energetskih objekata, ali oni, kako tvrde u MANS-u, ne mogu premašiti sumu od nekoliko stotina miliona eura, dok je projekat izgradnje nove termoelektrane u Pljevljima pod znakom pitanja.
"Na primorju se realizuje više turističkih projekata, ali svi projekti iz različitih oblasti teško da mogu generisati ukupnu vrijednost od 2,7 milijardi u trogodišnjem roku, pa ostaje nejasno da li Vlada prikaz ogromnih ulaganja koristi za 'filovanje' podataka o ekonomskom rastu, ili su u međuvremenu ugovoreni neki investicioni projekti o kojima javnost još ništa ne zna", navodi se u saopštenju.
U MANS-u tvrde da se, iako Vlada formalno proklamuje da je jedan od njenih ciljeva zaštita socijalno najugroženijih slojeva društva, to iz predloženih mjera ne bi moglo zaključiti, posebno imajući u vidu da se planira smanjenje naknada za majke, odlaganje primjene isplate dječjeg dodatka za pojedine kategorije i uvođenje akciza koje će povećati cijenu goriva za sve potrošače.
"Kada se sve prethodno ima u vidu, očigledno je da Vlada nastavlja ne samo sa stihijskom i nedovoljno promišljenom budžetskom politikom, već teret krize uporno prebacuje na najugroženije građane, umjesto da uzme od onih koji imaju najviše", zaključili su iz MANS-a.
( MINA business )