Bulajić: Anti-Dop ambasadori da podignu svijest mladih o štetnostima droga

Izvršni direktor nevladine organizacije (NVO) Preporod iz Nikšića, Jovan Bulajić smatra da je droga pojava koja se, ne bez razloga, naziva kuga 21. vijeka
146 pregleda 0 komentar(a)
tinejdžeri, parti, žurka, droga, Foto: Shutterstock
tinejdžeri, parti, žurka, droga, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 21.04.2015. 12:13h

Cilj projekta Anti-dop ambasadori, koji je danas predstavljen u Podgorici, je da primarnom prevencijom nauči mlade da se odupru izazovima koji mogu uticati na njih do počnu da koriste droge.

Svrha projekta, u kome sarađuju Crna Gora i Bosna i Hercegovina, je da doprinose smanjenju rizika od zloupotrebe droge među mladima, povećanjem svijesti i multidisciplinarnim pristupom organizovanjem omladinskih kampova za srednjoškolce, edukacijom za roditelja u cilju osnaživanja porodice kao instutucije.

Izvršni direktor nevladine organizacije (NVO) Preporod iz Nikšića, Jovan Bulajić smatra da je droga pojava koja se, ne bez razloga, naziva kuga 21. vijeka.

„Ovim projektom smo dio fokusa prebacili na polje primarne prevencije i edukacije, jer smo preznali njen veliki značaj“, poručio je Bulajić.

On je podsjetio da ta NVO deset godina unazad vodi borbu protiv tog problema, uglavnim direktnim kontaktom sa korisnicima psihoaktivnih supstanci.

Prema njegovim riječima, mladi se danas nalaze u teškoj situaciji, jer oni, kako navodi Bulajić, na Internetu mogu naći razne detalje i forume gdje se ne osuđuje u potpunosti konzumiranje droga.

On je dodao i da neke svjetske, koje su često uzori mladima, javno zagovaraju konzumiranje droga.

„Primarni cilj projekta je stvaranje mreže Anti-Dop ambasadora koji će pomoći u misiji podizanja nivoa svijesti mladih o štetnostima koje sa sobom nosi konzumiranje psihoaktivnih supstanci koje će, tokom odrastanja, prenositi drugarim“, objasnio je Bulajić.

Predsjednik Udruženja PROI iz Bosne i Hercegovine, Samir Ibišević kazao je da taj projekat prekogranične saradnje jeste način suprostavljanju droge koja ne poznaje nikakve granice.

„Ovim projektom ćemo snažnije i na bolji način adresirati primarnu prevenciju i prvi put program ima naučno uporište, potvrdu da ima efekta – program “Imam stav“, poručio je Ibišević.

Kako je objasnio, putem tog programa neće davati samo informacije o štetnosti droge već će, kako je dodao Ibišević, edukovati mlade ljude na način da su sposobni da odgovore svim izazovima koji ih mogu dovesti do toga da počnu sa zloupotrebom droge.

„Želimo osnažiti njihove kapacitete, pružiti im mogućnost da se afirmišu kao vršanjački edukatori i da na pravi način prenose naučeno“, kazao je Ibišević.

Prema njegovim riječima, kriterijumi za odabir mladih koji će učestvovati u ljetnjem kampu edukacije u toj oblasti su da budu prvi ili drugi razred srednje škole kako bi, objasnio je Ibišćević, do kraja srednje škole dijelili stečeno znanje među vršnjacima , motivisanost, zainteresovanost i prethodni zavidni rezultati u obrazovanju.

Direktor Javne ustanove (JU) za smještaj, rehabilitaciju i resocijalizaciju korisinika prihoaktivnih supstanci na Kakričkoj gori, Aleksandar Radinović objasnio je da je borba protiv zloupoterbe droge proces koji zahtijeva multidisciplinarni i multisektorski pristup vladinog i nevladinog sektora.

On je ukazao na bitnost saradnje na svim nivoima.

„Aktivnosti naše ustanove dominantno su okrenunute sekundardnoj i tercijarnoj prevenciji odnosno psihosocijalnoj zaštiti korisnika tih supstanci, ali svijesni smo značaja primarne prevencije i njenih rezultata i svoje kapacitete upotrebljavamo i u tu svrhu“, rekao je Radinović.

Kako je naveo, trenutno je u toj Javnoj ustanovi 32 klijenta na jednogodišnjem rezidencijalnom tretmanu i 14 klijenata nerezidenata.

Radinović je najavio da će paviljon za žene biti gotov najkasnije do septembra.

Načelnica Odeljenja za droge u Ministarstvu zdravlja Crne Gore, Jasna Sekulić kazala je da je resorno Ministarstvo nosilac izrade strategije Crne Gore za spriječavanje zloupotrebe droga za period 2013 – 2020. godine.

„Ministarstvo želi dati podršku realizaciji ovog projekta koji promoviše prekograničnu, susjedsku saradnju imajući u vidu da je Crna Gora prepoznata kao inicijator mnogih aktivnosti na regionalnom nivou u čemu smo imali podršku Evropske komisije“, objasnila je Sekulić.

Projekat je finansirala Evropska unija iz fonda Instrumenta predpristupne pomoći,u okviru programa prekogranične saradnje dvije države, u iznosu od 199 hiljada eura.

Bonus video: