Slučaj Telekom: Sud traži da tužilaštvo ispita nove dokaze odbrane

TV Vijesti saznaje da dopuna istrage može trajati do dva mjeseca
88 pregleda 1 komentar(a)
Oleg Obradović, Miodrag Ivanović, Foto: Luka Zeković
Oleg Obradović, Miodrag Ivanović, Foto: Luka Zeković
Ažurirano: 02.08.2018. 17:43h

Da se ispitaju dokazi koje su na ročištu održanom prilikom kontrole optužnice dostavili advokati bivših čelnika Telekoma Olega Obradovića i Miodraga Ivanovića, a koji navodno njihove klijente oslobađaju svih sumnji da su počinili bilo koje krivično djelo. To je, tvrde dobro obaviješteni sagovornici Televizije Vijesti, jedini razlog što je Viši sud Specijalnom tužilaštvu vratio na dopunu optužnicu u slučaju Telekom.

Tužilaštvo je optužnicom tvrdilo da su Obradović i Ivanović, tokom privatizacije Telekoma, iz ove kompanije izvukli 2 miliona i 300 hiljada eura kroz, kako se navodi, fiktivni ugovor sa kompanijom Roli o analizi regionalnog tržišta telekomunikacija.

U optužnici se tvrdi da ta analiza nikada nije urađena i da su Obradović i Ivanović unaprijed znali da je neće biti.

Na ročištu održanom 6.jula advokati su pak tvrdili da njihovi klijenti nemaju veze sa djelom koje im se stavlja na teret, da optužnica boluje od važnih nedostataka ali i dostavili dokumentaciju koja, navodno, demantuje tužilački akt – tvrdeći da je posao urađen do kraja te da je ono što je bilo predmet ugovora prezentirano i dostavljeno Telekomu.

Kako je riječ o novim dokazima Specijalno državno tužilaštvo je dužno da ih ispita i utvrdi da li su vjerodostojni ili ne a onda donese odluku o tome da li će opet podići optužnicu protiv Obradovića i Ivanovića. Neizvjesno je kada se ta odluka može očekivati jer, iako je zakonom predviđeno da dopuna istrage traje dva mjeseca, Tužilaštvo uvijek može tražiti produženje roka.

Tako se ni nakon sedam godina ne nazire kraj istrage u ovom slučaju. Afera Telekom otvorena je početkom 2012. godine kada je Američka komisija za hartije od vrijednosti saopštila da je došla do dokaza da je Mađar Telekom podmićivao visoke zvaničnike u Crnoj Gori i Makedoniji tokom kupovine tamošnjih telekomunikacionih kompanija. Mađari su se kasnije nagodili s Amerikancima i platili odštetu od 95 miliona dolara.

Bonus video: