Drugu godinu zaredom na modnoj manifestaciji Renault Initiale Fashion Connection, pored brojnih regionalnih dizajnera, svoje modele pred publikom predstaviće i studenti Fakulteta za modni dizajn Univerziteta Donja Gorica.
Kako je u razgovoru za „Vijesti“ objasnila njihova mentorka i profesorka Tijana Todorović, riječ je o Aleksi Dopuđi, Marti Garčević, Peruniki Šćekić, Anđeli Nikolić i Aleksandri Kažanegri, a njihovi modeli zapravo su diplomski na zadatu temu.
“Studenti su dobili temu 'Crnogorska poezija' i predloženo je deset crnogorskih pjesnika, odnosno njihovih stihova, a oni su ponaosob birali one koji su im se činili najzanimljivijim”, pojasnila je Todorović. „Anđela Nikolić je odabrala poeziju Mladena Lompara, Aleksa Dopuđa stihove Jelene Nelević Martinović, Marta Garčević je izabrala Radovana Zogovića, Perunika Šćekić Novicu Tadića, dok je Aleksandra Kažanegra za temu imala 'Fikcija u funkciji stvaralaštva' kao veza između ostalih“, nastavlja mentorka studenata, a zatim objašnjava šta su željeli da prikažu svojim modelima i radovima.
"Svaki student je vizuelizovao crnogorsku poeziju, bavili su se zavisno od stihova, socijalnim, društvenim i globalnim problemima, zatim problemima modne industrije i urbane sredine, ekologijom, čovjekom i njegovim navikama“, tvrdi Todorović.
Kako kaže, njeni studenti su pažljivo birali i materijale sa kojima su radili, kako bi i kroz njih prenijeli poruku publici.
"Marta je koristila prirodne materijale kao što su lan, pamuk, juta i trudila se da preko materijala približi osjećaj čistoće prirode, riječi čovjeka/došljaka uz kombinaciju elemenata crnogorske i albanske narodne nošnje“, pojašnjava ona i dodaje da je Garčević za izradu svojih modela koristila tehniku dekonstrukcije tekstila kako bi dočarala došljake.
"S obzirom na to da je njegova tema okrenuta savremenom čovjeku u urbanoj sredini i ekologiji, Aleksa je koristio kombinaciju prirodnih materijala sa onim koji se koriste za unutrašnje opremanje, koristivši zero waste tehniku u izradi“, opisuje Todorović, koja objašnjava i rad Nikolić.
"Ona takođe koristi prirodne materijale, ali u kombinaciji sa drapiranjem i nabiranjem tkanina kako bi odjeću pretvorila u kuću/lijek, odnosno auru, zaštitu svakog čovjeka od uticaja spoljašnosti“, nabraja ona.
"Perunika je za svoje modele koristila alternativne materijale, plastiku, kese, otpad... ali ne u svrhu ekologije već kao prikaz izgleda današnjih ljudi iz gradova bliskih poeziji Novice Tadića“, pojasnila je mentorka mladih dizajnera i dodala da je Kažanegra kombinovala crtež i žicu sa tekstilom kako bi prikazala svijet svoje mašte.
Na pitanje koliko je značajno za mlade dizajnere to što su dobili priliku da svoj diplomski rad predstave širem auditorijumu, ona odgovara da su veoma zadovoljni zbog ukazane prilike.
"Diplomski rad i kolekcija predstavljaju zaključak njihovog trogodišnjeg rada i prvi korak u dalje stvaranje i razvijanje njih kao ličnosti, ali i dizajnera“, priča Todorović, dok njeni studenti za „Vijesti“ otkrivaju svoje buduće planove u svijetu mode.
"Dopuniću svoja znanja iz dizajna sa novim znanjima iz domena klasične likovne umjetnosti. Crtanje i slikanje su meni najbliži kao vidovi izražavanja“, otkriva Perunika Šćekić, dok će se njena koleginica Marta Garčević zadržati u oblasti mode.
"Nastavljam sa daljim radom u domenu modnog dizajna, fokusiraću se na crtanje i na manipulaciju tekstilnim materijalima, eksperimentima i tehnologiji“, tvrdi ona, a slično odgovara i Anđela Nikolić.
"Nastaviću i dalje da se bavim ovim poslom, kako kroz kreiranje kolekcija, tako i dizajniranje nakita. Pokušaću da dizajn odjeće i nakita učinim ravnopravnim“, obećava ona, a Aleksandra Kažanegra nagovještava drugačije planove.
"Voljela bih da se usavršavam u domenu povezivanja crteža sa modnim dizajnom“, odgovara mlada dizajnerka. Jedini mladić među njima, Aleksa Dopuđa, takođe ima planove koji ne uključuju samo modni dizajn.
"Unaprijediću moj modni izraz i primijeniti ga u budućem radu bilo kroz odjeću ili dizajn enterijera“, kaže on.
Iako svi imaju različite planove, kao i stilove rada, Todorović ističe da su za nju svi jednaki, te da ne može izdvojiti jednu kolekciju za koju bi mogla reći da je najsličnija njenom senzibilitetu.
"Ne mogu da odvojim ni jednog studenta, niti je neko od njih sličan meni“, kaže ona i dodaje da to ne bi ni voljela.
"Kada bi prepoznala kod njih da ne razvijaju sebe, nego da se ugledaju na mene ili na bilo koga drugoga sasijecali bi to u korijenu i počinjali iz početka. Zato ni jedan od studenata ne liči ni na mene, niti na svoje kolege“, izričita je Todorović.
"Oni su tek na svojim počecima i imaju sva prava da se razvijaju kako žele, moje je da ih naučim da rade, kako se radi i kako se dizajnerski razmišlja i to razmišljanje primjenjuje“, dodaje ona.
"Dizajn, kao i svaka profesija, ima svoje metode i načine tako da je to ono što mi radimo na fakultetu, a svakog studenta želimo da razvijemo u ono što je njemu blisko i posebno, i da taj njegov senzibilitet oblikujemo i nadgrađujemo što je više moguće“, istakla je mentorka studenata.
Na pitanje koliko je zadovoljna finalnim rezultatom i koliko su studenti ispoštovali njene sugestije, Todorović ne krije zadovoljstvo.
"Moje sugestije se kreću u smjeru da rad bude ozbiljan i temeljan da ima svoj tok, da ima smisao, da je nekome namijenjen, da nosi poruku i da daje neko novo čitanje. Ja sam formirala teme i strašno me je interesovalo kako će studenti reagovati na crnogorske pjesnike i kako će se snaći u tom nimalo lakom zadatku“, nastavlja Todorović.
"Trebalo je da iščitaju poeziju, naprave analizu, oforme mišljenje i prepoznaju svoja osjećanja koja će pretočiti u dizajnersku misao i proizvod“, pojasnila je ona, a zatim otkrila kako je bilo raditi sa ovom generacijom.
"Rad sa studentima iziskuje velika odricanja i trud. Ova grupa studenata je željna znanja i rada tako da smo radili 24 sata sedmično i nikada im nije bilo dovoljno. Uživala sam u radu sa njima. Svaki od njih je različit i svako od njih ima drugačiji pristup radu, ali i interesovanja što je od mene iziskivalo da se konstantno prebacujem iz jednog koncepta i percipiranja u drugi način razmišljanja, u drugu estetiku“, zaključila je ona.
Na jubilarnom, dvadesetom Fashion Connectionu, koji će se od 17. do 22. oktobra održati u Podgorici i to na Imanju Knjaz i u hotelu Hilton, pored pomenutih studenata svoje kolekcije predstaviće brendovi Adidas i Nike by SportVision i Threelosophy, ali i dizajneri Nataša Pejović, Dejana Lukić, Lazar Ilić, Boris Ćalić i Darko Kostić, kao i njihova mentorka Tijana Todorović.
Bonus video: