Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić saopštio je 11. decembra na konferenciji za novinare u Predsjedništvu Srbije da će sva dokumentacija u vezi sa rekonstrukcijom Željezničke stanice u Novom Sadu bili narednog dana javno objavljena.
Vučić je pokazao više registratora dokumentacije za koju navodi da je riječ o 195 dokumenata, a tokom njegovog obraćanja više stotina studenata koji blokiraju fakultete i građana okupilo se ispred zgrade Predsjedništva Srbije i pravilo buku.
Povodom prethodno iznijetih zahtjeva studenata u blokadi, Vučić je rekao da su svi privedeni studenti "pušteni na slobodu".
"Budu li osuđeni za divljanje, donijeću odluku o pomilovanju", rekao je Vučić.
On je dodao i da je zamolio predsjednicu Skupštine Srbije Anu Brnabić da stavi na dnevni red sjednicu o smjeni Vlade u Skupštini.
Vučić je takođe rekao da će se na mjestu nesreće na Željezničkoj stanici u Novom Sadu podići spomenik žrtvama.
Vučić je povodom tog protesta rekao da se napolju održavaju "političke demonstracije", kao i da se one održavaju bez obzira na to što im on saopštava "dobre vijesti".
Protest ispred Predsjedništva Srbije
Kako je javila reporterka Radija Slobodna Evropa (RSE), na protestu se čuju povici negodovanja - "Ua" i "Studenti za studente", "Ruke su vam krvave".
Pojedini demonstranti uzvikivali su "Gotov je", što je parola sa protesta 90-ih protiv tadašnjeg predsjednika Savezne Republike Jugoslavije Slobodana Miloševića.
Ulica u blizini Predsjedništva je blokirana.
Okupljenima su se pridružili i okupljeni na protestu i blokadi saobraćaja istog dana zbog najave rušenja Starog savskog mosta u Beogradu.
Aktivisti neformalne studentske organizacije "Borba" najavili su prethodno na društvenoj mreži Instagram spomenuto okupljanje uz poruku "Predsjednik se obraća povodom studentskih blokada, dođite ispred Predsjedništva da se naš glas čuje".
U blokadi je više desetina državnih fakulteta u Srbiji nakon napada na studente tokom protesta zbog nesreće na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Studenti koji blokiraju četiri državna univerziteta u zemlji - beogradski, novosadski, niški i kragujevački – zahtijevaju, između ostalog, objavljivanje tajne dokumentacije o rekonstrukciji Željezničke stanice u Novom Sadu, gdje je u urušavanju nadstrešnice 1. novembra poginulo 15 osoba, a dvije teško povrijeđene.
Zahtijevaju i odbacivanje optužbi protiv uhapšenih i privedenih studenata na protestima koji su uslijedili poslije nesreće.
Nesreća sa urušavanjem betonske nadstrešnice na ulazu u Željezničku stanicu u Novom Sadu dogodila se svega nekoliko mjeseci nakon svečanog otvaranja stanice poslije trogodišnje rekonstrukcije.
Predstavnici vlasti osuđuju proteste i blokade.
Bonus video: