Dačić: Razgraničenje je naša zvanična ponuda Prištini

On je rekao da je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić u načelu dao ideju o razgraničenju
2576 pregleda 1 komentar(a)
Dačić, Foto: Betaphoto
Dačić, Foto: Betaphoto

Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić je rekao da je predlog Beograda u pregovorima sa Prištinom – razgraničenje. Možda ima i drugih ideja oko kojih može da se postigne kompromis, dodao je Dačić.

Dačić je na pitanje novinara da li je zvanična pozicija Beograda za rješavanje kosovskog pitanja – da se razgovara o razgraničenju, rekao: "Da na takav način riješimo naš problem, to je naša zvanična ponuda".

Istakao je i da eventualna linija razgraničenja još nije napisana, niti utvrđena, prenosi Tanjug.

Dačić je rekao da je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić u načelu dao ideju o razgraničenju, da je to princip i jedini realan način da se dođe do kompromisa, ali da se ta ideja nije razradila u dijalogu.

"Kad je on počeo da priča o tome, o razgraničenju, da uopšte želimo tako nešto, svi su skočili i napali ga. Do sada su postojale samo dvije opcije: ili je Kosovo pokrajina, ili je nezavisno, ni o čemu drugom se nije govorilo", rekao je Dačić.

Upitan šta znači razgraničenje koje je predlagao Vučić, Dačić je rekao da je to bila samo ideja koja treba da dođe na dnevni red i da se materijalizuje.

"Možda ima i drugih ideja oko kojih može da se postigne kompromis", dodao je Dačić.

Upitan gdje bi bilo to mjesto, on je rekao – "gdje se dogovorimo, gdje je prihvaljivo i za jednu i za drugu stranu".

Dačić je na predstavljanju novoosnovanog Foruma za strateške studije Instituta društvenih nauka rekao da Srbija ulaže izuzetne napore da dijalogom dođe do kompromisnog, a time i održivog, trajnog rješenja za pitanje Kosova, a da Priština nastavlja da ugrožava sve do sada postignuto.

Dačić je rekao da bi trajno rješenje tog pitanja bilo u interesu Beograda i Prištine, srpskog i albanskog naroda, ali i stabilnosti i prosperiteta u regionu.

"Posvećeni smo dijalogu sa Prištinom koji se vodi uz posredovanje EU, kao i sprovođenju dogovorenog iz Briselskog sporazuma. Međutim, Priština nastavlja da ugrožava sve što je uz pomoć EU i drugih međunarodnih činilaca postignuto na planu dijaloga i ekonomskog povezivanja", ukazao je Dačić.

Najprije ukidanje taksi

Dačić je istakao da je za nastavak dijaloga neophodno momentalno ukidanje odluke Prištine o uvođenju tarife od 100 odsto na robu porijeklom iz centralne Srbije i BiH.

Podsjetio je da su tu odluku osudili i svi predstavnici međunarodne zajednice.

"Takođe, osuđujemo i druge negativne korake koji se gotovo svakodnevno preduzimaju u Prištini, među kojima i odluku o formiranju tzv. vojske Kosova, čiji je cilj u suštini podizanje napetosti, blokada dijaloga i procesa traženja rješenja, uz vođenje računa o interesima obje strane", zaključio je Dačić.

Naglasio je i da napredovanje Srbije ka EU, odnosno dalje napredovanje u otvaranju pregovaračkih poglavlja, zavisi od napretka u dijalogu sa Prištinom.

"Tako da su ovo u stvari pregovori sa Prištinom a usput i pregovori sa EU", objašnjava Dačić.

SAD najviše zainteresovane da se dijalog nastavi

Sjedinjene Države su trenutno najviše zainteresovane da se dijalog Beograda i Prištine nastavi i zato vrše najveći pritisak na Albance, rekao je Dačić i istakao da su međunarodne okolnosti pozitivne za rješavanje kosovskog pitanja.

Upitan da prokomentariše pismo američkog predsjednika Donalda Trampa u kojem poziva na uzajamno priznanje obje strane, Dačić je rekao da treba razumjeti cijeli kontekst pisma, te da se tako može zaključiti da postoji velika promjena u politici Trampove administracije koja je otvorila mogućnost da se dođe do novog kompromisa.

"Treba čitati prvi dio pisma gdje oni podstiču da se dođe do trajnog rješenja i kompromisa", naveo je Dačić.

"Ranije američke administracije su imale stav da treba samo da priznamo Kosovo", rekao je Dačić.

On kaže da je za nastavak dijaloga zainteresovana i šefica evorpske diplomatije Federika Mogerini, ali da pritisak nije toliko velik iz nekih drugih evropskih zemalja, poput Njemačke i Velike Britanije, kojima se "ne žuri toliko".

Dačić je rekao da američka administracija sada vidi da je Kosovo glavni kočničar pregovora, i dodaje da su i Tači i Haradinaj puni, ali da se i kroz njih prelamaju odnosi između Evrope i SAD.

"Kad treba da se plaćaju dugovi – onda su dio Srbije"

Srbija je u prethodnih dvadeset godina platila oko 700 miliona eura duga Kosova i nastaviće to da čini, rekao je Dačić.

"Kad treba da se plaćaju dugovi, onda su deo Srbije, kad treba da se otima imovina, onda su nezavisna država", rekao je on novinarima u Beogradu.

Dodao je da je ostalo još 200 miliona eura duga i kredita, te da će Srbija nastaviti da ga isplaćuje.

"Oni čekaju da mi to platimo, i onda kažu od sjutra je 'Trepča' naša. Kažu da su nezavisna država, a neće da plaćaju svoj dug", dodao je Dačić.

Bonus video: