Sjedinjene Američke Države saopštile su da su pozajmile Ukrajini 20 milijardi dolara podržanih kamatom na zamrznutu rusku imovinu, što je dio paketa podrške G7 od 50 milijardi dolara koji je dogovoren ljetos.
Administracija predsjednika Džoa Bajdena je obećala da će poslati zajam prije kraja godine usred zabrinutosti da li će novoizabrani predsjednik Donald Tramp nastaviti američku podršku Ukrajini.
Tramp, koji stupa na dužnost 20. januara, više puta je kritikovao količinu američke pomoći Ukrajini, ali je takođe rekao da će podržati program zajma.
Ukrajina je u velikoj mjeri zavisna od američke i evropske vojne i finansijske pomoći dok nastoji da zaustavi rusku invaziju koja je počela u februaru 2022. Paket američke pomoći Ukrajini vrijedan 61 milijardu dolara usvojen je u aprilu - peti od početka rata u februaru 2022. - ali će vjerovatno isteći početkom sledeće godine.
To znači da je zajam G7 od 50 milijardi dolara ključan da bi se osiguralo da Ukrajina ima dovoljno sredstava i oružja za odbranu do prve polovine 2025. ako Tramp prekine dalju podršku.
"Ova sredstva - plaćena neočekivanim prihodima zarađenim od ruskih imobilisanih sredstava - pružiće Ukrajini kritičnu infuziju podrške dok brani svoju zemlju od ničim izazvanog agresorskog rata", navela je u saopštenju ministarka finansija SAD Dženet Jelen.
Zajmovi G7 "pomoći će da se osigura da Ukrajina ima resurse koji su joj potrebni za održavanje hitnih službi, bolnica i drugih osnova njenog hrabrog otpora", rekla je Jelen i dodala da će podrška Vašingtona pomoći Kijevu da "odbrani svoj suverenitet i postigne pravedan mir".
Najava zajma uslijedila je poslije višemjesečnih pregovora SAD i saveznika - uključujući Evropsku uniju - o najboljem načinu da se zamrznuta ruska imovina, vrijedna stotine milijardi dolara, koristi za pomoć Ukrajini bez kršenja međunarodnog prava.
Ministarstvo finansija SAD je saopštilo da je Vašington prebacio 20 milijardi dolara u fond Svjetske banke koja će taj novac učiniti dostupnim Ukrajini, prenijela je redakcija Radija Slobodna Evropa na engleskom jeziku.
Bonus video: