Upoznajte Raula, Kubanca koji živi u CG: Velika promjena, djeca su se fino prilagodila

"Radim u Tehnoputu, održavam kamione i mašine. Imam odličnog šefa, Nikola se zove i moje kolege su divne. Uvijek mi pružaju podršku", kazao je Ramirez.
7521 pregleda 6 komentar(a)
Raul Ramirez, Foto: Screenshot/TV Vijesti
Raul Ramirez, Foto: Screenshot/TV Vijesti

U Crnu Goru je prošle godine došlo više od 4.700 migranata, a 14 je dobilo azil i ostalo da živi u zemlji .

Među azilantima, koji od ranije uživaju zaštitu crnogorske vlade je i Kubanac Raul Ramirez.

Raul je Kubanac koji je zbog problema u svojoj zemlji, došao u Crnu Goru.

Ovdje je već dvije godine, sa suprugom i troje djece i kaže da im dobro ide.

"Promjena je velika, posebno za djecu, ali su se oni fino prilagodili, moja kćerkica priča perfektno crnogorski, moram da se zahvalim i UNHCR-u jer su doveli mog drugog sina", istakao je Ramirez.

Kuba je obično idealizovana predstava otpora zapadu, asocijacija na salsu, rumbu ča ča ča, pjeskovite plaže, cigare i stare automobile.

No to je ipak slika za turiste.

"Prije godinu dana su promijenili predsjednika, ali je i dalje sve na strani politike. I dalje je krivica Kastrova. Ako gledate slike, misliš da je to raj na zemlji, ako uđeš malo dublje u zemlju, vidiš ljude koji su kao mi, koji preživljavaju iz dana u dan", rekao je Ramirez.

Raul je jedna od 39 osoba koje su u Crnoj Gori dobile međunarodnu zaštitu. Kada je došao, godinu je proveo u Centru za tražioce azila u Spužu.

"Pravo na prihvat i smještaj koje obezbjeđuje Ministarstvo unutrašnjih poslova trenutno koristi ukupno 180 stranaca koji traže međunarodnu zaštitu", kazala je Tamara Lakić iz Centra za tražioce azila.

U Centru su i muškarci koji su se skrivali od kamere Televizije Vijesti.

Ipak, jedan od njih je pristao je da kratko kaže kako se osjeća i šta planira.

"Došao sam iz Pakistana, tamo sam imao puno problema. Sada sam u Crnoj Gori, ovdje je dobro, nema problema. Hoću da idem u Italiju", kazao je tražilac azila.

Prošle godine u Crnu Goru je došlo 4.727 migranata. U Centru je zbrinuto njih 4570, dok je 3.100 podnijelo zahtjev za azil, od čega je 78 išlo na intervju, a samo 14 je dobilo azil.

"Kao što vidite, brojke su male, da uvjerimo ljude da nema invazije, da nije kritično. Crna Gora je tranzitna zemlja, mnogi su u pokretu, dolaze iz zemalja odakle im treba zaštita", rekla je Roberta Monteveki iz UNHCR.

Oni koji su ostali, morali su da se bore.

Ekonomista po struci, Raul je kod nas prvo radio u "Čistoći". Kasnije je našao bolji posao.

"Radim u Tehnoputu, održavam kamione i mašine. Imam odličnog šefa, Nikola se zove i moje kolege su divne. Uvijek mi pružaju podršku", kazao je Ramirez.

O Crnoj Gori govori sa poštovanjem, a sve bolje razumije i naš jezik, iako ga još nerado priča.

Ipak, odgovorio je na pitanje kako se zove dio Podgorice u kojem živi.

"Preko Morače", kazao je Ramirez.

Bonus video: