Crnogorski pravosudni organi u drugoj polovini prošle godine trajno su oduzeli kamion “scania”, dva automobila, 44 šteke švercovanih cigareta, 736 litara “koka-kole”, 80 litara “fante”, 480 litara crnog vina i 650 kilograma morske ribe.
To pokazuju podaci iz Izvještaja o radu Uprave za imovinu od 1. jula do 31. decembra 2018. godine.
U tom periodu privremeno je oduzeto ili zabranjeno upravljanje sa 180 objekata, 113 automobila, 2.900 eura, 80 dolara, 3.650 šteka cigareta, tri mobilna telefona, tablet i sokove.
Najviše imovine privremeno je oduzeto osmorici uhapšenih polovinom oktobra u međunarodnoj policijskoj akciji “Vardar”, a zbog sumnje da su kao dio kriminalne organizacije utajili 1,2 miliona eura poreza.
Prijavom su obuhvaćeni Dejan Milojević, Eldin Ramović, Mladen Đukić, Drago Gavrilović, Muamer Avdović, Amer Dervišević, Milorad Lalović i Dejan Radović, koje će Specijalno državno tužilaštvo goniti zajedno sa ranije uhapšenim članovima.
U predmetu, formiranom protiv njih, zabranjeno je upravljanje sa 170 nepokrentosti (stanova, poslovnih prostora, zemljišta) širom Crne Gore - u Podgorici, Budvi, Petrovcu, Herceg Novom, Nikšiću, Ulcinju, Kotoru, Danilovgradu, na Cetinju i Žabljaku.
Takođe im je privremeno oduzeto 47 automobila.
Specijalni policijski tim je u okviru akcije “Vardar” do sada podnio krivične prijave protiv 55 pravnih i 67 fizičkih lica zbog sumnje da su stvaranjem kriminalne organizacije u produženom trajanju i utajom poreza i doprinosa uspjeli da izvuku 16 miliona eura i oštete budžet Crne Gore za 3,7 miliona eura.
Analizom poslovne dokumentacije tužilaštvo je došlo do sumnje da su Podgoričani Avdović, Ramović i Đukić, kao i Budvani Radović i Gavrilović, u svojstvu ovlašćenih lica iz firmi “Ibograd”, “DIL Commerce”, “Benny P”, “AM Siga”, “Bečići propertis” i “Zeta beton grup” izvlačili stečenu dobit preko fiktivno prikazanih poslovnih odnosa i fiktivno prikazanih troškova, koja se vlasnicima preduzeća vraćala u gotovini.
Nakon njih - najviše imovine oduzeto je navodnim članovima takozvanog “kavačkog klana”, kojima se u Podgorici sudi za više krivičnih djela - zelenaštvo, nedozvoljeno držanje oružja, prodaja droge, davanje mita, teško djelo protiv opšte sigurnosti i pranje novca.
U optužnici piše da je na čelu grupe bio Slobodan Kašćelan, a pored njega optuženi su i Igor Božović, njegov sin Vladimir, Nikola i Igor Andrić, Tripo Moškov, Miloš Radonjić, Siniša Vlahović, Aleksandar i Igor Đurišić i Davor Prelević, Goran Ljubatović, Stefan Brnović, Aleksandra Bogdanović, Đerđ Camaj, Ilija Dedović, i policijski inspektor Zlatko Samardžić.
Prema izvještaju Uprave za imovinu i podacima iz katastra nepokretnosti, Kašćelanu su privremeno blokirana dva stana u Tivtu, površine po 69 kvadratanih metara. Andriću je zabranjeno upravljanje sa četiri poslovna prostora (po 40 kvadrata) u Podgorici. Moškovu je blokiran stan u Podgorici, površine od 77 kvadratnih metara.
Uprava za imovinu je u drugoj polovini 2018. godine od Ministarstva unutrašnjih poslova preuzela 54 privremeno oduzeta vozila, dok je vratila njih 25, kao i tri čamca sa vanbrodskim motorima. Iz Uprave za imovinu tvrde da je još u toku procjena vrijednosti pokretne i nepokretne imovine kojom upravljaju.
Uništili oduzete cigarete, alkohol, med...
Uprava za imovinu je dio oduzete imovine tokom avgusta uništila u postrojenju podgoričkog gradskog preduzeća “Deponije”.
Tamo su uništene velike količine zaplijenjenih cigareta, ronilačke opreme, alkohola, sokova, parfema, a uništeno je i pet litara sirćeta i 25 paketa tegli borovog meda, 142 paketa, 353 šteke i 579 paklica cigareta raznih marki, 251 kilogram rezanog duvana, 624 litra “koka-kole” i “fante”, 900 litara piva “haineken”, 65 litara lozove rakije, 18 flaša šljivovice, 20 litara bijelog vina i deset litara crnog vina.
Uništena je i znatna količina ribolovne opreme - dva ronilačka odijela, dvije podvodne puške, harpuni, dva para peraja, jedan par čizama, dva noža i jedna kapa. Uprava je 600 kilograma oduzete morske ribe ustupila socijalnim ustanovama u Glavnom gradu, dok je 50 kilograma ribe predala podgoričkom studentskom domu.
Čuvaju novac, cigarete, telefone
Uprava za imovnu upravlja značajnom količinom novca, robe i vrijednih predmeta privremeno oduzetim u slučajevima osumnjičenih za šverc i trgovinu psihoaktivnim supstancama - drogama. Tom organu je na čuvanje predato 2.900 eura, 80 dolara, 3650 šteka cigareta bez akciznih markica, dva automobila - “polo” i “ ford galaxy”, tri mobilna telefona, tablet, 2.070 flaša “fante” i “koka-kole”...
Bonus video: