U okviru Kopaoničke škole prirodnog prava održana promocija izdanja "Pravo svojine" Zorana Rašovića

Na promociji djela poznatog crnogorskog pravnog naučnika govorili najeminentniji pravnici regiona, koji su istakli veliku vrijednost tog skladnog sistema u kojem se daju potpuniji odgovori na mnoga brojna pitanja, koja se postavljaju kod tako složenog pitanja kakvo je pravo svojine

1668 pregleda 0 komentar(a)
Foto: Udruženje pravnika
Foto: Udruženje pravnika

Danas je u okviru 37. Kopaoničke škole prirodnog prava, održana promocija četvorotomnog izdanja kapitalnog izdanja "Pravo svojine" akademika Zorana Rašovića, čiji je izdavač Udruženje pravnika Crne Gore.

Na promociji djela poznatog crnogorskog pravnog naučnika na 2.000 stranica u 42 cjeline govorili su najeminentniji pravnici regiona, koji su istakli veliku vrijednost tog skladnog sistema u kojem se daju potpuniji odgovori na mnoga brojna pitanja, koja se postavljaju kod tako složenog pitanja kakvo je pravo svojine.

Jelena S. Perović-Vujačić je kazala da je Rašović civilista, ali i publicista, enciklopedist, istoričar i filozof prava, a njegova naučna djela ulaze u sam vrh naše pravne nauke.

"Kao autor brojnih sistemskih djela, monografskih studija, udžbenika i naučnih rasprava iz oblasti stvarnog i uopšte građanskog prava, Rašović je stao i ostao uz Valtazara Bogišića i time uveličao jurističke horizonte ovih naših prostora", kazala je Perović-Vujačić i dodala da to potvrđuje uz ovo i djelo "Knjaz Nikola i Valtazar Bogišić", čineći dio grandioznog autorskog zdanja profesora Rašovića. Ona je naglasila i retoriku i izuzetan osjećaj za stil i jezik „koji dostiže vrhove kulture jezika“

Dekanica Pravnog fakulteta Aneta Spaić je kazala da je Rašović sve privilegovao djelom savršenog sklada pravničke misli iskovane kroz dugogodišnje pedagoško, naučno, ali i stručno iskustvo - simbol njegovog životnog i profesionalnog rada.

Ona je istakla uticaj Rašovića na oblikovanje građansko-pravne misli u Crnoj Gori, od prvih dana stasavanja Pravnog fakulteta, a i cjelokupne akademske zajednice. Podsjetila je da je on izveo više od 40 generacija, bio dekan u dva mandata, dobitnik "Trinaestojulske nagrade", autor je više od 40 knjiga, monografskih studija, udžbenika, komentara zakona i istakla njegovu ulogu u izradi Građanskog zakonika za Crnu Goru.

Aleksandra Pavićević obratila se u ime Nine Planojević sa Pravnog fakulteta u Kragujevcu, koja je u pisanom obraćanju četvorotomno izdanje nazvala enciklopedijom prava svojine.

"Svojina je dobila mjesto u pravnom sistemu, ali i u djelu akademika Rašovića, koje zaslužuje i što je više poznajemo i proučavamo, više ćemo je poštovati".

vwc d
foto: Udruženje pravnika

Branislav Radulović je, u ime izdavača UPCG, kazao da je bila privilegija da objave kapitalno djelo Rašovića, koji je od Udruženja pravnika 2018. godine dobio nagradu "Akademik Mijat Šuković", koja se dodjeljuje jednom u pet godina - za poseban doprinos očuvanju crnogorske pravne baštine, razvoju pravne nauke, pravne svijesti, pravne etike i pravne kulture.

"Ova izuzetna nagrada otišla u prave ruke, potvđuje činjenica da je 2022. godine objavljen najznačajniji izdavački poduhvat Udruženja, za njegovih devet decenija trajanja, četvorotomno izdanje 'Knjaz Nikola i Valtazar Bogišić' koje je svojevrsna kodifikacija autorskog rada akademika Rašovića na ovoj temi i koji se nesumnjivo afirmisao kao 'najtemeljitiji istraživač, najbolji poznavalac i najobjektivniji analitičar djela Valtazara Bogišića'", kazao je Radulović.

Istakao je da je ovo izdanje najpotpunija studija o pravu svojine, objavljena na prostoru bivše Jugoslavije.

Na promociji o dijelu Rašovića izražavajući priznanje za njegov rad i stvaralaštvo sa posebnim epitetima govorili su i Antonio Benacchio sa Pravnog fakulteta u Trentu (Italija), Mirza Hebib, profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, Angel Ristov, redovni profesor Pravnog fakulteta u Skoplju, advokat Nenad Janićević iz Skoplja i Thomas Meyer iz GTZa.

Rašović se zahvalio na ukazanoj časti da njegova knjiga bude predstavljena na 37. školi Kopaoničkog prirodnog prava.

Bonus video: