Vlada predlaže izmjena Zakona o ANB-u – specijalni kontrolor umjesto generalog inspektora

Vlada je Predlog uputila dan nakon odluke Upravnog suda da poništi Vladino rješenje kojim je Artan Kurti razriješen dužnosti generalnog inspektora Agencije za nacionalnu bezbjednost i predmet vraćen na ponovni postupak

12782 pregleda 8 komentar(a)
Foto: Boris Pejović
Foto: Boris Pejović

Vlada je danas Skupštini uputila Predlog izmjena i dopunama Zakona o agenciji za nacionalnu bezbjednost (ANB), sa ciljem, kako je objašnjeno, uspostavljanja novog instituta specijalnog kontrolora umjesto dosadašnjeg generalnog inspektora.

Vlada je Predlog uputila dan nakon odluke Upravnog suda da poništi Vladino rješenje kojim je Artan Kurti razriješen dužnosti generalnog inspektora Agencije za nacionalnu bezbjednost i predmet vraćen na ponovni postupak.

Izvršna vlast je predložila usvajanje izmjena Zakona po hitnom postupku, objašnjavajući da institut generalnog inspektora nije uspio "da zadovolji potrebe vršenja efikasne kontrole organa nadležnog za poslove nacionalne bezbjednosti".

U obrazloženju predloženih izmjena Zakona piše da aktuelni Zakon o ANB-u u članu 40 predviđa da je za unutrašnju kontrolu rada Agencije za nacionainu bezbjednost zadužen generalni inspektor kojeg postavlja i razrješava Vlada na period od pet godina, sa mogućnošću ponovnog imenovanja.

"Predmetni institut generalnog inspektora kao ključne figure u unutrašnjoj kontroli Agencije, u praksi se našao u raskoraku izmedu svojih ovlašćenja i zaduženja sa jedne i odgovornosti sa druge strane, te nije uspio da zadovolji potrebe vršenja efikasne kontrole organa nadležnog za poslove nacionalne bezbjednosti. Prethodno posebno iz razloga što pozicija generalnog inspektora nije predviđena u Kabinetu predsjednika Vlade, već Aktom o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji Agencije, iz čega nesumnjivo proizilazi pitanje nepristrasnosti generalnog inspektora pri vršenju unutrašnje kontrole Agencije", piše u obrazloženju.

Prethodno je, kako se dodaje, dovelo do situacije u kojoj je institut generalnog inspektora za unutrašnju kontrolu rada Agencije, iskljucivo predviđen zakonom, bez jasnog pozicioniranja unutar sistema Vlade.

"Na ovaj način, nije ustanovljeno koja prava ima generalni inspektor, te nisu precizirana prava u dijelu koji se na odnosi na koeficijent složenosti poslova. Imajući u vidu navedeno, glavni cilj usvajanja predmetnog Predloga zakona jeste uspostavljanje novog instituta specijalnog kontrolora, a koji će odgovarati potrebama efikasnog, pravovremenog, pravilnog i odgovornog vršenja unutrašnje kontrole Agencije", navodi se.

U Vladi smatraju da će izmjene Zakona, uz usklađivanje akta o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji ANB-a i propisa kojim se uređuje Kabinet predsjednika Vlade, "doprinijeti uspostavijanju jasne podjele dužnosti, ovlašćenja i odgovornosti unutar sistema unutrašnje kontrole Agencije", kao i formiranju jasne veze izmedu vršioca unutrašnje kontrole rada Agencije i Vlade koja ga je imenovala i pozicioniranja vršioca unutrašnje kontrole unutar sistema Vlade.

U obrazloženju izmjena se navodi da, budući da postojeći zakon nije uređivao pitanja koja su se odnosila na prava i obaveze, kao i koeficijent zarade dosadašnjeg generalnog inspektora, a sada specijalnog kontrolora, Vlada predlaže da Skupština shodno članu 151 Poslovnika usvoji ovaj zakon po hitnom postupku, "radi zaštite prava koje ovo imenovano lice treba da ima".

"Imajući u vidu presude Upravnog suda kojim se između ostalog ukazuje da aktuelnim tekstom Zakona o Agenciji za nacionalnu bezbjednost nije uređeno pitanje prestanka mandata, pristupilo se uređivanju i navedenog pitanja. Stoga, smatramo opravdanim da se predloženi propis donese po hitnom postupku", piše u predloženim izmjenama.

Bonus video: