Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić smatra da bi ikonu Bogorodice Filermose trebalo predati Mitropoliji crnogorsko-primorskoj (MCP) Srpske pravoslavne crkve (SPC).
Iz Skupštine je saopšteno da je Mandić poklonio predsjedniku parlamenta Malte Anđelu Feruđi reprodukciju ikone Bogorodice Filermose.
"Uzevši u obzir njenu veliku istoriju i važnost za cijelo hrišćanstvo, Mandić je istakao da bi ta svetinja trebala da se ponovo sjedini sa desnicom Svetog Jovana Krstitelja i česticama Časnog krsta u Cetinjskom manastiru, kako bi svoje mjesto našla uz ćivot Svetog Petra Cetinjskog", rekli su iz Skupštine.
U saopštenju Skupštine se navodi i da se "predvidjevši dešavanja u Njemačkoj, 1932. godine ikona zajedno sa desnicom Svetog Jovana Krstitelja i česticama Časnog krsta Gospodnjeg odnosi u Kraljevinu Jugoslaviju kralju Aleksandru I Karađorđeviću".
Iz Skupštine su naveli da se sa nadolazećom okupacijom 1941. godine, te svetinje tajno čuvaju u Manastiru Ostrog sve do 1978. kada su vraćeni riznici Cetinjskog manastira, a ikona bogorodice Filermose predata Narodnom muzeju Crne Gore na Cetinju.
Pokojni mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije je u oktobru 2017. gidine rekao da je vlast utamničila ikonu Bogorodice Filerimose i da je treba je vratiti u hram.
Tome se tada usprotivio mitropolit Crnogorske pravoslavne crkve (CPC) Mihailo koji je pozvao i državno tužioca da se umiješa u "protivustavne dogovore administracije i Beogradske patrijaršije".
On je tada rekao da su nadležni državni organi utvrdili i potvrdili da je ikona Filermosa, pokretno kulturno dobro u vlasništvu države.
Nekadašnji predsjednik Vlade Crne Gore Dritan Abazović i gradonačelnik Prijestonice Cetinje Nikola Đurašković saglasili su se u novembru 2022. godine da Prijestonica raspolaže velikim i neiskorišćenim turističkim potencijalom, poput ikone Bogorodice Filermose.
Neki hrišćani vjeruju da su desna ruka Jovana Krstitelja kojom je krstio Isusa Hrista i čestice krsta na kojem je razapet sačuvani.
U enciklopediji Britanika piše da je obožavanje Časnog krsta dovelo do prodaje njegovih fragmenata, koji su traženi kao relikvije.
"Francuski reformator i teolog Žan Kalvin je istakao da bi svi postojeći fragmenti, ako se sakupe, ispunili veliki brod. Njegov prigovor su neki rimokatolički teolozi smatrali nevažećim, te su tvrdili da je krv Hristova dala Časnom krstu neku vrstu materijalne neuništivosti, tako da se može dijeliti u nedogled, a da se ne umanji. Takva vjerovanja su rezultirala umnožavanjem relikvija Časnog krsta svuda gdje se hrišćanstvo proširilo u srednjovjekovnom svijetu, a fragmenti su deponovani u većini velikih gradova i u velikom broju opatija. Ćivoti su dizajnirani tako da se u njima drže umnoženi fragmenti, a neki dragocjeni predmeti ove vrste su preživjeli do danas", navodi se u tekstu Britanike.
Više crkava tvrdi da se bas kod njih čuva desnica Jovana Krstitelja. Navodno je jedna u Cetinjskom manastiru, jedna u katedrali u Sijeni, a jedna u jermenskoj crkvi u Indiji.
Bonus video: