Borelj: Vlasti u Gruziji da obezbijede pravo na mirno okupljanje, primjena sile da bi se to spriječilo je neprihvatljiva

Borelj je ranije, 24. aprila pozvao gruzijske vlasti da povuku nacrt zakona o stranom uticaju, navodeći da je takvo zakonodavstvo „nespojivo sa normama i vrijednostima EU“. „Ako bude usvojen, ugroziće napredak Gruzije na putu u EU“, upozorio je on

3409 pregleda 6 komentar(a)
Borelj, Foto: Reuters
Borelj, Foto: Reuters

Visoki predstavnik Evropske unije Žozep Borelj najoštrije je osudio primjenu sile protiv demonstranata u Gruziji, koji su mirno protestovali u glavnom gradu Tbilisiju, zbog planova vlade da usvoji zakon o stranom uticaju, po ugledu na ruski zakon o stranim agentima.

„Gruzija je kandidat za članstvo u Evropskoj uniji. Pozivam vlasti da obezbijede pravo na mirno okupljanje. Primjena sile kako bi se to spriječilo je neprihvatljiva“, napisao je visoki predstavnik za spoljnu i bezbjednosnu politiku EU na mreži Iks (X).

Borelj je ranije, 24. aprila pozvao gruzijske vlasti da povuku nacrt zakona o stranom uticaju, navodeći da je takvo zakonodavstvo „nespojivo sa normama i vrijednostima EU“. „Ako bude usvojen, ugroziće napredak Gruzije na putu u EU“, upozorio je Borelj.

Policija je na protestima u Gruziji, koji traju nedjeljama, upotrijebila vodene topove, a u noći na 1. maj je, prema sopstvenim navodima, privela 63 učesnika protesta, među kojima i pojedine lidere opozicije. Prema izvještajima gruzijskih medija, veći broj demonstranata je u sukobima povrijeđen.

Tokom noći između utorka i srijede, policija je na protestima, koji su okupili desetine hiljada ljudi, bacala suzavac, upotrebila vodene topove i koristila pendreke da bi demonstrante potisnula dalje od zgrade parlamenta.

Na protestima u Tbilisiju, kako prenose agencije, priveden je i Levan Čabeišvili lider najveće opozicione partije Ujedinjeni nacionalni pokret. Čabeišvili je objavio sliku na kojoj se vidi da na licu ima krvave podlive.

Protest je uperen protiv plana vladajuće partije Gruzijski san, koja je na vlasti od 2012. godine, da spreči navodni strani uticaj na organizacije civilnog društva. U gruzijskom parlamentu za 1. maj je planirano drugo, pretposljednje čitanje predloga zakon prie konačnog glasanja. Za isti dan najavljeni su i novi protesti.

Sporni zakon, slično ruskom uzoru, predviđa da sve nevladine organizacije koje primaju novac iz inostranstva budu klasifikovane kao strani agenti, što bi pogodilo veliki broj NVO koje rade na podsticanju demokratije, uz pomoć sredstava iz EU.

Partija Gruzijski san, čiji je lider premijer Irakli Kobahidze, tvrdi da zakon treba da doprinese transparentnosti, a protivnici strahuju da će biti zloupotrijebljen da bi prekinulo finansiranje prozapadnih NVO i ugušio njihov glas.

Kobahize praktično nije predsjednik stranke, nego njen osnivač, proruski milijarder Bidzina Ivanišvili. Vladajuća partija je u ponedjeljak, 28. aprila, organizovala kontramiting na kojem se okupilo oko 100.000 ljudi, a partijske pristalice dovožene su autobusima iz svih djelova zemlje.

Bonus video: