Otvorene Olimpijske igre, Bah: Bez solidarnosti nema mira
Olimpijske igre na programu su od 23. jula do 8. avgusta
Neke od zemalja, koje su se predstavile na Olimpijskom stadionu.
Alžirski džudista, Fethi Nurin povukao se sa Igara, jer nije želio da se bori protiv džudiste iz Izraela.
Olimpijski krugovi izrađeni su od drveća, koje su zasadili sportisti 1964. godine, kada je Tokio prvi put organizovao Olimpijske igre.
Počeo je defile sportista. Kako tradicija nalaže, prva izlazi Grčka.
Crnogorski sportisti na ceremoniji.
Japanski car Naruhito na Olimpijskom stadionu.
Japanska zastava je na jarbolu. Intonirana je i himna ove zemlje.
Na stadionu je održan minut ćutanja u znak sjećanja na žrtve kovida, kao i na izraelske sportiste, ubijene 4. septembra 1972. godine na Olimpijskim igrama u Minhenu.
Odvojeni, ali ne sami.
Zbog situacije izazvane koronavirusom, mnogi sportisti morali su da treniraju u izolaciji. Ali, uvijek ih je povezivala nada i zajednička strast.
Počela je svečana ceremonija na Olimpijskom stadionu u Tokiju.
Pogled na Olimpijski stadion.
Sve je spremno za početak ceremonije.
Navijači ispred Olimpijskog stadiona. Tribine će tokom ceremonije biti prazne.
Detalji iz Tokija.
Međunarodni olimpijski komitet odbio je inicijativu potpredsjednika Evropske komisije Margaritisa Skinasa i slovenačkog premijera Janeza Janše da olimpijska delegacija Slovenije, zemlje koja trenutno predsjedava Evropskom unijom, na svečanosti otvaranja OI u Tokiju, pored zastave Slovenije, nosi i zastavu EU, objavila je slovenačka novinska agencija STA, pozivajući se na Politiko.
Skinas i Janša u pismu MOK upućenom u nedjelju, nošenje zastavu EU su obrazložili time da ona simbolizuje evropsko jedinstvo i vrijednosti na kojima se temelji EU, a koje su u skladu sa vrijednostima olimpijskog pokreta.
I maskota Igara je spremna za ceremoniju.
Delegacija iz Crne Gore je na Olimpijskom stadionu, gdje u 13 časova počinje ceremonija otvaranja Igara.
Olimpijski stadion u Tokiju.
Malo istorijskih fotografija.
Najbolje čuvana tajna na svim olimpijskim igrama, pa tako i uoči svečanosti otvaranja OI u Tokiju, je ona ko će upaliti olimpijski plamen na Olimpijskom stadionu u glavnom gradu Japana.
Već mjesecima u Japanu kruže razne glasine o tome, a najviše se spominje ime teniserke Naomi Osake (23), dvostruke pobjednice Australijan opena (2019. i 2021.) i US opena (2018. i 2020.). Ona je prema magazinu Time jedna od najuticajnijih osoba u svijetu u posljednje dvije godine. Nagađanja da bi baš Naomi Osaka mogla upaliti plamen pojačala su se nakon što je njen susret 1. kola protiv Kineskinje Saisai Ženg pomjeren, pa će, umjesto u subotu, igrati u nedjelju.
Na Olimpijskim igrama takmičiće se i ekipa sportista-izbjeglica.
MOK je izabrao 29 takmičara od 55, koji su pobjegli iz svojih zemalja i dobili stipendije za treniranje u zemljama u kojima sada žive.
Ekipa je sastavljena od sportista iz Avganistana, Kameruna, Konga, Republike Kongo, Eritreje, Irana, Iraka, Južnog Sudana, Sudana, Sirije i Venecuele.
Oni će se takmičiti u plivanju, atletici, badmintonu, boksu, kanuu, biciklizmu, džudou, karateu, streljaštvu, tekvondou, dizanju tegova i rvanju.
( Vijesti sport )