Kovačević: Formalni sam vlasnik Bemaxa, neformalni Ubović

Gosti u emisiji Načisto bili su predsjednik odbora direktora i vlasnik Bemax-a Veselin Kovačević, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Aleksandar Stijović i direktor Istraživačkog centra MANS-a Dejan Milovac

65332 pregleda92 komentar(a)
Foto: Dušan Cicmil
25.11.2021. 22:22h
20:33h

Stijović je navodeći da "ako je Bemax 87.000 kubioka prikazao u knjigama, a da je rađeno gotovo svaki dan ispada da je za šest godina kompanija dnevno oko 40 kubika dnevno izvozili".

"A to su vam dva kamiona, 111 eura vrijednost koju ste plaćali dnevno. I hoćete da kažete da ste sa ovih osam kamiona i ova dva velika dampera. Vi ste za šest godina platiti 249.000 i to je problem i vi ste kao velika firma trebali da budete primjer", rekao je Stijović

20:31h

Stijović je kazao da je od 214. godine, Bemax prikazao 87.209 kubika šljunka i platili 249.838 eura. 

"A za tih šest godina i tri mjeseca uradili ste oko pet odsto ukupnih radova ugovorom i ne mogu vas smatrati ozbiljnom kompanijom. Ovih pet odsto koje ste uradili je vađenje šljunka... prekršili ste niz ugovornih odredbi i ogovor ćemo poništitit, samo postoji procedura. Bemax je šljunak iz Morače smatrao neograničenim resursom i to je nešto što ste koristili do mjere da ste napravili ekološku katastrofu", rekao je Stijović.

20:23h

Stijović je naveo da druge institucije treba da dokažu da li je kompanija Bemax "krala u prethodnom periodu".

"Stanje koje imamo danas je da je uništena lijeva obala Morače devastacijom, odnosno vađenjem šljunka. Mi ovdje imamo površinu na kojoj radi nekoliko kompanija, ne samo Bemax", rekao je Stijović.

Dodao je i da je Bemax "prekršio niz ugovornih obaveza".

20:18h

Kovačević je kazao da je, kada je u pitanju Bemax, na rijeci Morači u 2020. godini osam puta izlazila inspekcija i obavila zapisnike.

"Odgovorno mogu da tvrdim da kompanija Bemax nije učestvovala i radila nikakvu devastaciju okolnog terena oko rijeke Morače, već je radila ugovorne obaveze koje je imala, a to su u početnom dijelu, od 2008. do 2012. godine, gdje smo imali koncesiju na vađenju materijala iz Morače, a ugovorom iz 2014. smo imali ugovor o regulaciji određenog dijela rijeke Morače, pri čemu višak materijala smo bili u obavezi da deponujemo na okolni teren", rekao je Kovačević.

Dodao je da je kompanija od početka bavljenja poslom na rijeci Morači preuzela preko 320.000 kubika riječnog materijala i da je za to platila oko milion eura.

"U početku koncesiona nadoknada bila je 2,54 eura, a u ugovoru od 2014. fodine pa do decembra 2020. godine eksploatisano je oko 87.000 kubika materijala. Plaćena je nadoknada po rješenju Uprave za vode", rekao je Kovačević. 

20:15h

"Bemax je od osnivanja proizveo oko dva miliona i trista hiljada kubika betona. Sve je evidentirano kroz knjige. Od toga je oko 600.000 kubika betona urađeno na autoputu. Da bi se proizvela ta količina betona bilo je potrebno da imamo otprilike nešto više od dva miliona kubika materijala za proizvodnju. Platili smo više od 2,2 miliona kubika materijala. Bemax je samo na taj način izmirio sve obaveze i dažbine. To je samo jedna vrsta analize koju treba napraviti", rekao je Kovačević

Dodao je da je od svog postanjanja kompanija je uradila više od 21 milion eura donacija, između ostalog škola u Tološima, Bemax arena, trim staza u Tološkoj šumi, sanacija klizišta na Markovini...

On je naveo da je Bemax osnovan 2007. godina i od tada uspješno izvodi radove na teritoriji Crne Gore.

U posljednjih pet godina kompanija je, kako je naveo Kovačević, ostvarila promet od preko 500 miliona eura, prijavila je prihode, dobit od više 100 miliona eura i platila porez na dobit od preko devet miliona eura. 

20:00h

U emisiji Načisto večeras možete pratiti debatu: Bemax - primjer uspješne firme ili štetočina i privilegovani izvođač?

Gosti u studiju su predsjednik odbora direktora i vlasnik Bemax-a Veselin Kovačević, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Aleksandar Stijovcić i direktor Istraživačkog centra MANS-a Dejan Milovac.