Bečić: Gaženje osnovnih demokratskih principa, sud naroda se ne može izbjeći
Predsjednik parlamenta smijenjen glasovima poslanika opozicije i koalicije "Crno na bijelo"
Andrija Popović (LP) rekao je da je ovo nepotrebna opstrukcija rada parlamenta.
"Mi smo usvojili dnevni red vanrednog zasjedanja", kazao je Popović i podsjetio da su kasnili dva sata.
Poručio je da nikakvi politički štosevi više ne dolaze u obzir.
"Sjednica vanrednog zasjedanja mora da se danas završi", kazao je Popović.
Bečić je kazao da kada se krenulo u razrješenje potpredsjednika Vlade nije mu trebalo ni pet sekundi da glasa protiv, a ne pet dana.
Rekao je i da ako ga pitaju da li je za koaliciju sa DPS ne treba ni pet sekundi, već odmah jasno i odlučno kaže "protiv".
"Aleksa Bečić može sve da dozvoli, ali nikad dvije stvari. Da izda one koji su mu dali povjerenje ili da se neko igra sa njegovim imenom", kazao je Bečić.
Naveo je da je politički apsurdno da nekom treba vrijeme da odgovori da li je spreman da ispoštuje izbornu volju 208.000 građana koji su glasali za promjene.
"Ako je nekom potrebno pet, deset minuta sat vremena…da se razabere to razumijem, ali neka druga igranja sa mojim imenom neću dozvoliti. Ovo je dokaz koliko je meni do funkcija stalo, a ne znam da li je tako sa onima koji su nas godinu i po dana ucjenjivali i uslovljali, a mi smo ih bez riječi podržavali bez funkcija u Vladi. Aleksa Bečić je odmah spreman na to da čuje da li ima podršku i u miru će da prepusti svoju funkciju", rekao je Bečić.
Miodrag Lekić (Demos) podržao je zahtjev DF.
"Građani su 30. avgusta prešli Rubikon i glasali opoziciju. Smatram da će biti odbrana demokratskih pravila, i ovaj predlog je racionalan i omogućiće transparentnost koja do sada nije postignuta", rekao je Lekić.
Slaven Radunović (DF) kazao je da Crna Gora na prekretnici i da od današnjeg dana zavisi u kojem pravcu će da krene.
"Posebno je ugrožena izborna volja građana", rekao je Radunović i poručio da teške riječi koje su izrečene prethodnih dana ne smije biti razlog da se ne razgovara.
Zatražio je pauzu i da se da prostora dijalogu "za koji ima prostora" i da se sjednica nastavi u petak u 12 sati.
"Da još jednom razgovaramno i da sve svoje ljutnje, strahove i nepoznanice razriješimo. Mi nijesmo bilo ko, mi upravljamo glasovima građana koji su za nas glasali 30. avgusta. Nikakva lična ljutnja ne smije biti razlog da damo šansu DPS-u. Ako se desi da Aleksa Bečićbude smijenjen mi rušimo mostove između sebe u parlamentranoj većini", naveo je Radunović.
Poručio je da nema razloga da dolazi do smjene i da probaju da dijalogom riješe stvari. "Niko nije propatio za pobjedu 30. avgusta koliko DF. Mi smo se odmah pomakli svakome, puštali anonimuse na listi ispred nas. Glasali smo za Vladu po volji Ure. Ali sve to nema veze, mi smo sluge građana i dužni smo da im damo još jednu priliku", rekao je Radunović.
Usvojen je dnevni red nakon glasanja prozivkom.
Za usvajanje dnevnog reda, čija je jedina tačka smjena predsjednika Skupštine Crne Gore Alekse Bečića, glasala su 43 poslanika. Protiv je bilo 37.
Svi poslanici DPS-a glasali su za, osim Miodraga Vukovića koji je odsutan, kao i ostalih opozicionih partija.
I poslanici koalicije Crno na bijelo glasali su za čime su opoziciji dali potrebnu većinu za usvajanje dnevnog reda.
DF, SNP, PzP, Demokrate, Demos, Ujedinjena i Prava Crna Gora, kao i Radnička partija, bili su protiv.
Poslanik Demokrata Boris Bogdanović traži da se poslanici o dnevnom redu izjasne prozvikom.
Zahtjev je potpisalo 10 poslanika.
"U slučaju smjene Bečića čitavu Crnu Goru dižemo na noge”, poručuje Bogdanović.
"Onaj koji danas glasa za utvrđenje dnevnog reda, ujedno je glasao za razrješenje predsjednika Skupštine i koaliciju sa DPS-om. Mi ovo nećemo dozvoliti, i ukoliko se desi smjena ove vlasti čitavu Crnu Goru dižemo na noge. Nećemo im dozvoliti nasilono preuzeimanje zakonodavne vlasti, jer za razliku od njih, mi imamo kud, na ulicu. Na ulici smo se borili protiv DPS.a i atko ćemo nastaviti", rekao je Bogdanović.
Počela je prozivka poslanika.
Predsjednik Skupštine Aleksa Bečić je pošto je na dnevnom redu njegova smjena, ovlastio potpredsjednicu Skupštine Branku Bošnjak da vodi sjednicu.
Bošnjak je rekla da joj je situacija neprijatna ali da se nada da su svi racionalni i mudri i da će očuvati većinu koju su dobili 30. avgusta 2020.
Apelovala na sve da se urazume jer, kako je rekla narod to očekuje.
Sjednica je počela.
Predsjednik Skupštine Crne Gore Aleksa Bečić ulazi u skupštinsku salu. Sjednica počinje.
Početak sjednice Skupštine Crne Gore na kojoj treba da se raspravlja o smjeni predlogu za razrješenje predsjednika Skupštine Alekse Bečića kasni. Sjednica je trebalo da počne u deset sati.
Šef jednog poslaničkog kluba u Skupštini Crne Gore, pojasnio je nezvanično "Vijestima" da današnja sjednica Skupštine Crne Gore ne može biti odgođena, što je tražio Demokratski front (DF), jer je riječ o vanrednoj, a na redovnoj sjednici. Više o tome OVDJE.
Nakon pada crnogorske vlade smijenjeni su i predsjednik i potpredsjednik Vlade, Zdravko Krivokapić i Dritan Abazović, pa u tom smislu ne vidimo ništa posebno sporno da bude smijenjen i predsjednik Skupštine Crne Gore Aleksa Bečić, saopštila je politička direktorka Građanskog pokreta URA Ana Novaković-Đurović. Šta je ona još kazala pročitajte OVDJE
Lider Demosa i poslanik u Skupštini Crne Gore Miodrag Lekić rekao je da ne može da procijeni kakav će biti ishod glasanja u Skupštini Crne Gore, koja danas raspravlja o smjeni predsjednika Skupštine Crne Gore Alekse Bečića. Više o tome OVDJE
Predsjednik Nove srpske demokratije i jedan od lidera Demokratskog fronta (DF) Andrija Mandić je rekao da će DF tražiti odgađanje današnjeg zasijedanja Skupštine, kako bi pokušali još jednom da dođu do dogovora u skupštinskoj većini. Šta je još Mandić poručio pročitajte OVDJE.
Ukoliko predsjednik Skupštine Crne Gore Aleksa Bečić bude razriješen sa te funkcije, na čelu parlamenta do izbora novog predsjednika biće potpredsjednik Skupštine Strahinja Bulajić (DF). Više o tome OVDJE.
Potpredsjednik i poslanik Demokratske Crne Gore Vladimir Martinović kazao je da ako se dogodi smjena predsjednika Skupštine Alekse Bečića, znači da je sklopljen savez između Ure i DPS-a i da od danas imamo novu parlamentarnu većinu. Više o tome OVDJE.
Predsjednik Kluba poslanika "Crno na bijelo" (CnB) i potpredsjednik Građanskog pokreta URA Miloš Konatar saopštio je danas da poslije završetka sjednice o povjerenju Vladi, u ovom trenutku ne vidi način kako bi saradnja s Aleksom Bečićem (Demokratska Crna Gora), kao predsjednikom Skupštine, poslije svih izjava na račun lidera Građanskog pokreta URA Dirtana Abazovića mogla da funkcioniše. Više o tome OVDJE.
Predlog za razrješenje Bečića potpisalo je 38 poslanika Demokratske partije socijalista, Liberalne partije, Bošnjačke stranke, Socijaldemokrata, Socijaldemokratske partije i Albanske koalicije Jednoglasno.
U obrazloženju se navodi da Skupština, za vrijeme Bečićevog mandata, nije bila mjesto suštinskog političkog dijaloga, zbog čega nije ostvarila jednu od osnovnih funkcija da dovede do ubrzanja evropskog puta Crne Gore.
„Dominantno zbog te činjenice, odnosno, neostvarivanja svrhe koju bi najviši zakonodavni i politički dom u državi trebalo da ima, svjedoci smo nikad većih društvenih, političkih i socijalnih podjela, koje prijete da destabilizuju ukupan ambijent u državi i blokiraju ispunjavanje njenih osnovnih zadataka“, kaže se u obrazloženju.
Podsjeća se da je negativan godišnji izvještaj Evropske komisije, u kome se navodi i da je sadašnji saziv Skupštine bez presedana u istoriji Crne Gore, najbolja ilustracija zbog čega je put države prema Evropskoj uniji zaustavljen.
„Značajan doprinos takvom Izvještaju i dijagnozi stanja od naših evropskih partnera, dala je upravo Skupština pod rukovodstvom njenog aktuelnog predsjednika“, dodaje se u obrazloženju.
Kako se navodi, u toku trajanja aktuelnog saziva Skupštine, Crna Gora je značajno nazadovala u oblasti vladavine prava, a najveći razlog tome je, smatraju u opoziciji, nespremnost i odsustvo političke volje Bečića da inicira ustavne mehanizme izbora čelnih funkcija u pravosudnom sistemu.
“Bečić nije uspio da djelotvorno pokrene i okonča nijedan važan politički dijalog koji je trebalo da dovede do rješenja kojima bi se deblokirale važne državne institucije, posebno one u oblasti pravosuđa”, kaže se u predlogu za njegovo razrješenje.
Opozicioni poslanici smatraju da je predsjednik parlamenta svoju funkciju očigledno obavljao u interesu svoje partije i lične promocije, a ne u interesu države i ostvarivanja ključnih državnih ciljeva, čija je realizacija zbog takvog odnosa izostala.
( Biljana Matijašević, Nikola Dragaš, Ne.V. )