Zeta dobila opštinu, članovi Sudskog savjeta nisu izabrani
Poslanici raspravljaju o kandidatima za Sudski savjet
Momo Koprivica (Demokrate) rekao je da je vođenje ovog procesa (izbora kandidata za Sudski savjet), izazovan zadatak, ali da ga je Odbor sproveo na kredibilan način.
"Nažalost, pojedinim političkim potezima izvan Odbora dolazilo je do narušavanja slike samih kandidata kada je u pitanju nepristrasno postupanje. Bilo je pokušaja da se dijalog sa Odbora izmjesti i premjesti u zatvorene političke krugove što nije dobro. Odbor je ispoštovao ono što je do njega, ali da li su i drugi činioci, uključujući i zakazivanje ove sjednice i dnevni red, ispoštovali sve poslaničke procedure, to nažalost nije tako i to je njihova politička odgovornost".
Kazao je da se uz više konsultacija moglo doći do potrebne većine za izbor Sudskog savjeta, sa čime se složila potpredsjednica Skupštine Branka Bošnjak (PzP).
Potpredsjednica parlamenta Branka Bošnjak na zahtjev poslanika dala je pauzu od tri minuta.
Poslanici su počeli raspravu o kandidatima za izbor četiri člana Sudskog savjeta iz reda uglednih pravnika.
Profesori Pravnog fakulteta Nebojša Vučinić i Radoje Korać, advokati Dragan Šoć i Fikret Kurgaš izabrani su 30. jula na sjednici Odbora za politički sistem za kandidate za Sudski savjet.
Poslanici su završili raspravu o izmjenama zakona o teritorijalnoj organizaciji Crne Gore i Glavnom gradu, kojima je predviđeno da Zeta postane samostalna opština. O tome će se izjasniti naknadno.
Genci Nimanbegu (Forca) rekao je da i ova tema polazi od iste premise - da se Crna Gora nalazi u velikoj društvenoj i institucionalnoj krizi.
”Sve partije su za samostalnost Zete, a imamo toliko dijametralno suprotnih izlaganja. Logično bi bilo da samostalnost jedne opštine bude svečani čin i da je u saglasnosti sa evropskom deklaracijom o lokalnim samupravama, da se vlast vrši tamo gdje je najbliže građanima”, rekao je Nimanbegu.
On je poručio da je za samostalnu opštinu Zeta jer je bio i za samostalnu opštinu Tuzi.
"I tada je postojala mogućnost da se od Glavnog grada odvoji i druga gradska opština, ali to nijesmo uradili, jer među našim redovima kada smo pregovarali o samostalnosti opštine Tuzi, nije bilo predstavnika Zete".
Vladimir Dobričanin (Ujedinjena Crna Gora) zatražio je da predlagači odustanu od ove "političke lakrdije".
"Ako ne odustanemo, ulazimo u nove podjele, nove proteste, nove nemire koji danas Crnoj Gori nijesu potrebni", poručio je Dobričanin.
Smatra da skupštinska većina pokušava da nasilno "utjera" Opštinu Zetu Zećanima bez njihove volje i pristanka.
"Ujedinjena je od početka zagovarala samostalnu opštinu jer joj to pripada po političkom, ekonomskom, bilo kom pravu, ali ne na ovaj način".
Momo Koprivica (Demokrate) kazao je da je broj birača od značaja za odluku o broju odbornika koji se biraju na lokalnim izborima.
Prema njegovim riječima, broj odbornika je utvrđen prije izbora, pa je potrebno još jednom mijenjati odluku o broju odbornika, ako se usvoje ovi zako
Marko Milačić (Prava Crna Gora) rekao je da ovo nema veze sa Zetom nego očuvanjem Ivana Vukovića i Vlade Dritana Abazovića.
"Boli vas briga za Zetu, vas briga za očuvanje vlasti u Podgorici. Sa Zetom ili bez Zete, pukli ste, govorim o DPS-u i GP URA i drugim satelitima".
Kazao je da cijela priča o razlazu DPS-a i GP URA danas pada u vodu.
"Abazović danas, glasanjem o Zeti, glasa o sudbini svoje Vlade".
On je na sjednici pustio poruku Bojana Popovića sa barikada u Zeti koji je još jednom apelovao na poslanike da uvaže stav građana Zete.
"Mi smo ti, koa građani koji su vas doveli na te pozicije i nema logike da ne uvažite naše zahtjeve", poručio je Popović.
Danilo Šaranović (Demokrate) rekao je da je drastični minus koji će DPS imati na izborima u Podgorici, jedini razlog za donošenje ovakvih zakona.
Kazao je da je cilj "zetskih zakona" spasavanje "redova Vukovića".
"Ako to urade, to će biti doprinos tezi da nijedna vlast za kratko vrijeme nije učinila toliko mnogo protiv evropskog puta Crne Gore i vladavine prava".
Andrija Mandić (DF) kazao je da Zeta traži malo koliko joj je pripadalo.
Podsjetio je da je nekada zećanskom plemstvu pripadala gotovo čitava Crna Gora.
Smatra da Zeti treba da pripadne i Žabljak Crnojevića.
“Mimo ekonomskih resursa, Kombinat aluminijuma i dio Dajbaba, posebno tipujem na Žabljak Crnojevića. Mislim da Zeta bez Žabljaka Crnojevića ne bi mogla da odgovori onom istorijskom zadatku kakav je Zeta imala u prošlosti, a sigurno treba da ima u budućnosti”, poručio je Mandić.
Kazao je da su skoro svi politički subjekti decenijama za to da Zeta bude opština, izaov onog koji danas dominantno zastupa ovaj predlog i jedini do sada nije bio na poziciji da Zeta treba da bude samostalna opština.
Aleksa Bečić (Demokrate) kazao je da se danas ne raspravlja o izmjenama Zakona o teritorijalnoj organizaciji, već o "zakonu o zabrani građanima Zete da glasaju na izborima u Podgorici".
"Sve ostalo je magla...Mislio sam da ova, očito razbijena, parlamentarna većina ima neke granice u antidemokratskom postupanju, da će makar nakon odluke Ustavnog suda kojom je proglašen neustavnim zakon o odlaganju izbora, da se neko izviniti ili makar zacrveniti. Ali, ne".
Naveo je da su predsjednici opština sada ni na nebu ni na zemlji, a dvije primorske opštine vodi prinudna uprava.
"Nijeste se vi sjetili Zete, Zete radi, već sebe radi i izbornog inženjeringa..."
Rekao je da su on i Danilo Šaranović podnijeli amandman kojim su predvidjeli da se usvoji danas zakon, ali da njegova primjena bude od 1. januara 2024.
"Praksa Tuzi je pokazala da ni godina i četiri mjeseca nijesu bili dovoljni za razgraničenje i podjele imovine između Tuzi i Glavnog grada, a Zeta treba da se razgraniči i sa Barom, Cetinjem, Tuzima i Podgoricom...Ako nije cilj izborni inženjering, prihvatite ovaj amandman, dajte Zeti ono što joj pripada...".
Dragan Bojović rekao je da postoji veliki strah od DF-a, DNP-a i Milana Kneževića koji, prema istraživanjima, "ima najveću podršku za novog gradonačelnika Podgorice".
"Što je veći strah, čini se da će to što prije stići do vas, pa to mijenja vaš način ponašanja i navodi vas na ishitrene poteze".
Bogdan Božović (SNP) kazao je da inicitaiva za samostalnu opštinu Zeta postoji već 30-ak godina i bilo je dovoljno vremena, posebno nakon 30. avgusta 2020, da se ovo pitanje pokrene u Skupštini.
On je rekao da SNP neće danas podržati ovaj predlog jer postojeća studija održivosti Zete kao samostalne opštine ne pokazuje opravdanost inicijative.
Jovan Vučurović (DF) rekao je da se radi o sramnim igrama i pokušajima da se ponize i građani Zete i Crne Gore.
"Ovdje se voljom DPS-a, koja je odavno trebalo da postane politička prolost, udara na dostojanstvo Zećana".
Rekao je da su se sada sjetili da Zeta treba da postane opština kako bi spasili Ivana Vukovića jer znaju da gube na izborima u Podgorici.
Knežević je kazao da je Živković potvrdio da se radi o politički konstruisanim zakonima kako bi se Vuković spasio od političkog debakla na izborima.
Podsjetio je da je studiju opravdanosti za Zetu vratila Vlada iz razloga što nijesu jasno definisani prihodi buduće opštine.
"Sa 103 hiljade godišnje, ona ne može da funkcioniše. Ne možemo da se zadovoljavamo sa 103 hiljade, kada možemo da imamo više, imajući u vidu potencijale koje tamo imamo".
Kazao je da je spreman na kompromis i da odustane od Žabljaka Crnojevića ako predlagači istinski žele da građani dobiju održivu opštnu.
Danijel Živković (DPS) ostao je pri tvrdnjama iz studije da Zeta može da bude samoodrživa i da niko neće ograničiti pravo građanima Zete da se izjasne na narednim izborima.
Kazao je da je pitanje samostalnosti Zete mogla da riješi i prethodna parlamentarna većina.
Rekao je da nema problem da se građani u određenim katastarskim opštinama izjasne o referendumu kome će pripasti – Podgorici ili Zete.
Naveo je i da nema dileme da aerodrom pripada Zeti.
"Nema dileme da ono što pripada Zeti, ostaće u okviru samostalne opštine i građani neće biti oštećeni".
Andrija Popović (LP) rekao je da će Poslanički klub LP-SDP podržati oba zakonska rješenja jer Zeta zaslužuje da bude samostalna opština.
Smatra da se to moralo desiti mnogo ranije.
“Moralo se desiti 2018. godine kada su Tuzi dobili samostalnu opštinu”, rekao je Popović i podsjetio da je LP podržala formiranje opština Petnjica, Gusinje i Tuzi.
Boris Mugoša (SD) smatra da do glasanja treba obaviti još jedan krug konsultacija oko granica.
Kazao je da Zeta sa svim svojim resursima ima mnogo više potencijala nego veliki broj lokalnih samouprava.
Poručuje da to što Zeta nije postala samostalna opština ranije “nije argument da se ne desi sada”.
Rekao je da se zakoni ne bave granicama.
"U pravnom sistemu 12 godina postoje iste granice i što ne promijeniste to za godinu i po, imali ste većinu? Treba ozbiljno to sagledati, ovdje se ne radi samo o razgraničenju između Podgorice i Zete, nego i Zete i Cetinja", poručio je Mugoša.
Potpredsjednica Skupštine Branka Bošnjak (PzP) rekla je da se sve nešto nameće na silu, a "puna su nam usta jačanja institucija".
"Prvo smo stavili ovo na dnevni red, iako nam je Zakonodavni odbor rekao da nije u skladu sa Ustavom i zakonima iako svi znamo da je to tako. Ovo je partijski predlog DPS-a za očuvanje vladavine DPS-a u Podgorici".
Pitala je ostale predlagače (URA i SDP) zašto su stavili potpise na predlog sa memorandumom DPS-a.
"Ako izuzmete 20 hiljada birača Zete, da li Podgorica sada treba da ima isti broj odbornika? Naravno da ne treba, ali niko neće da kaže".
Knežević je rekao da su građani Zete blokirali aerodrom.
"Molim vas da pokažete fleksibilnost i razum i usvojite amandmane Odbora za spas Zete".
Kazao je da amandmanom ne uzimaju čitave Dajbabe, već samo dio Dajbabske gore sa manastirom Dajbabe, a dominatno naselje ostaje Podgorici.
Dodao je i da KO Dajbabe podrazumijevaju i dio Kuća Rakića.
( Biljana Matijašević )