Sahranjena kraljica Elizabeta II
Sahrana kraljice je prva državna sahrana u Velikoj Britaniji od smrti premijera Vinstona Čerčila 1965. godine
Na sahranu je stigla i britanska premijerka Liz Tras.
Došao je i njen prethodnik Boris Džonson.
Tu su i bivši predsjednici britanske vlade - Dejvid Kameron, Gordon Braun, Toni Bler, Tereza Mej...
Na sahranu je došao predsjednik Crne Gore Milo Đukanović sa suprugom Lidijom.
Francuski predsjednik Emanuel Makron sa suprugom Brižit, kao i američki predsjednik Džo Bjaden sa suprugom Bil stigli su u Vestiminstersku opatiju.
Sve lokacije za gledanje sa kojih građani mogu da prisustvuju pogrebnoj povorci kraljice Elizabete II su popunjene, saopštilo je u ponedjeljak upravno tijelo Londona.
Gradska skupština je na Tviteru objavila da novopridošlicama više neće biti dozvoljen ulazak.
Desetine hiljada ljudi došlo je u prijestonicu da vidi kraljičin kovčeg proteklih dana.
Prva zvona su se oglasila sa Vestminsterske opatije u kojoj će biti održana crkvena služba povodom sahrane kraljice. Zvanice i dalje pristižu u opatiju.
Na zvaničnom Tviter nalogu britanske kraljevske porodice video-snimkom su se oprostili od kraljice Elizabete Druge.
Centar Londona je potpuno zatvoren, a zvanice već stoje u redu i čekaju da uđu i prisustvuju sahrani koja će se obaviti u 12 časova.
Za Boje jutra govorila je uživo iz Londona novinarka Danica Ilić.
Francuski predsjednik Emanuel Makron objavio je na Tviteru kompilaciju arhivskih snimaka kraljice Elizabete II.
"Hvala, Vaše Visočanstvo", napisao je Makron.
Prve zvanice počele su da pristižu autobusima u Vestminstersku opatiju.
Gosti u crkvu ulaze putem zapadnih i sjevernih vrata, javlja BBC.
U Velikoj Britaniji je zbog sahrane danas neradan dan, kako bi se, kako je rečeno iz britanske vlade, građanima omogućilo da odaju posljednju počast kraljici.
Širom zemlje su zatvorene škole i mnoge prodavnice, a iz vlade su pozvali poslodavce da današnji dan bude neradan za njihove zaposlene.
U Kanadi će se sjutra održati komemoracija pokojnoj kraljici.
U Australiji će nacionalni dan žalosti zbog smrti kraljice biti 22. septembra, dok će u Novom Zelandu neradan dan biti 26. septembra.
Pogledajte jutrošnje fotografije sa ulica Londona.
Satnica događaja
Od sedam do 9.30 po centralno-evropskom vremenu (šest do 8.30 po lokalnom vremenu) održano je posljednje bdjenje kod kraljičinog kovčega u Vestminster holu.
Do 11.44, kovčeg sa tijelom kraljice biće u zgradi parlamenta u Vestminsterskoj dvorani (10.44 po lokalnom vremenu), a zatim će ga kraljevska mornarica prenijeti u Vestminstersku opatiju, koja se nalazi u neposrednoj blizini, u pratnji kralja Čarlsa Trećeg i starijih članova kraljevske porodice.
U 12.00 kraljevska mornarica će prenijeti na lafetu kovčeg sa tijelom kraljice Elizabete II do Velikog oltara u Vestminsterskoj opatiji.
12.00–13.00 Državna sahrana u opatiji.
13.15–17.00 Kraljičin kovčeg se prevozi centrom Londona.
17.00 Kraljičin kovčeg stiže u Vindzor.
U 20.30 kraljica će, na privatnoj porodičnoj sahrani u kapeli, biti sahranjena zajedno sa svojim mužem, vojvodom od Edinburga, roditeljima i sestrom Margaret.
Britanska kraljica Elizabeta Druga, koja će ostati upamćena kao suveren koji je vladao više od 70 godina, biće sahranjena danas u Londonu.
Na sahrani se očekuje oko 2.000 gostiju, među kojima nekoliko stotina šefova država i članova raznih monarhija u svijetu. Crnu Goru će predstavljati predsjednik Milo Đukanović.
( B.H., BETA, D.C. )