Skupština usvojila izmjene Zakona o predsjedniku

Skupština izmjene Zakona o predsjedniku, usvojila glasovima 41 poslanika stare-nove većine, odnosno DF-a, Demokrata, SNP-a, GP URA, Ujedinjene i Prave Crne Gore.

194758 pregleda175 komentar(a)
Foto: Printscreen YouTube
02.11.2022. 01:07h
17:46h

U Skupštini je počela rasprava o izmjenama Zakona o predsjedniku Crne Gore, nakon što je taj akt podržala većina na sjednicama Zakonodavnog i odbora za politički sistem.

Potpredsjednica Skupštine Branka Bošnjak rekla je da će rasprava večeras trajati šest sati, odnosno tri sata u načelu i tri sata o pojedinostima.

16:52h

Skupštinski Zakonodavni odbor smatra da je Predlog zakona o predsjedniku u skladu sa Ustavom i zakonom.

Izmjena: 17:22h
16:00h

Poslanik Prave Crne Gore Marko Milačić podnio je amandmam na Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Predsjedniku Crne Gore.

Milačić traži da se doda novi član koji bi glasio da je Predsjednik Crne Gore dužan da proglasi zakon koji je ponovo izglasan nakon drugog glasanja.

"Ako Predsjednik odbije da ukazom proglasi zakon koji je donesen u Skupštini u drugom krugu glasanja isti se smatra proglašenim istekom roka u kome je Predsjednik bio dužan da ga proglasi ukazom. Propuštanje vršenja dužnosti Predsjednika u postupku proglašenja ukazom zakona donesenog  u Skupštini u skladu sa Ustavom i zakonom smatra se razlogom za njegovo razrešenje", piše u amandmanu koji je podnio Milačić.

U obrazloženju, on je naveo da je Ustavna norma jasna da nakon drugog flasanja u Skupštini Predsjednik je dužan potpisati taj zakon.

"Međutim, u cilju zaštite javnog interesa neophodno je definisati šta treba raditi ako predsjednik odbije da izvrši svoju dužnost, kao i posledicama takvog činjenja", naveo je Milačić u obrazloženju.

15:02h

U dnevni red su uvrštene izmjene Zakona o predsjedniku.

Za je glasao 41 poslanik, a jedan je bio protiv - usvojen je dnevni red u cjelini.

Đurović je saopštila da će prva tačka dnevnog reda biti izmjene Zakona o predsjedniku. Dala je pauzu od pola sata kako bi matični odbori mogli da rade.

14:57h

Predrag Bulatović (DF) je, obrazlažući Predlog, rekao je da su tražili da on uđe u proceduru po hitnom postupku, ali se ne izbjegava da o njemu daju mišljenje skupštinski odbori.

Rekao je da je predsjednik Crne Gore Milo Đukanović imao striktnu obavezu, po Ustavu, da dodijeli mandat onome ko ima u većini u Skupštini, bez potpisa, na osnovu razgovora, ali da on to nije učinio.

Podsjetio je i da na konsultacije nije pozvao sve političke partije, čime je prekršio Ustav.

„Prekršio je Ustav i imamo situaciju da više od 40 dana Vlada kojoj je izglasano nepovjerenje, vrši najvažniju funkciju u državi. Izmjene zakona rješavaju krizu u Crnoj Gori i pat poziciju u kojoj smo se našli. Ovim zakonom nije oduzeta nijedna nadležnost predsjedniku, ali mu je otvorena mogućnost da obnovi konsultacije sa svim političkim subjektima“, objasnio je Bulatović.

Dodaje da ostaju pri predlogu da Miodrag Lekić bude mandatar, ali ako se predsjednik neustavno ponaša, postoji metodologija zaštite javnog intersa.

„Predvidjeli smo povratno dejstvo ovog zakona, povratno dejstvo je moguće kada je javni interes u pitanju“, kazao je.

Dodao je da je javni interes da se razriješi "ovo političko ludilo".

On je tražio da izmjene Zakona budu prva tačka dnevnog reda ove sjednice.

14:49h

Petar Ivanović (DPS) pitao je Danijelu Đurović da li se stara o primjeni Poslovnika Skupštine, kako predviđa član 8 Poslovnika.

„Laž je kao grudva snijega, što se više kotrlja sve je veća, ali kada stane, istopi se“, citirao je Ivanović Martina Lutera Kinga.

Đurović je odgovorila da se trudi da maksimalno ispoštuje Poslovnik.

„Ne smatram da kršim Poslovnik, prvenstveno u dijelu koji Vi implicirate, a to je sazivanje sjednica Skupštine. Što se tiče dopuna, one su takođe u skladu sa procedurom i predlažu ih poslanici“, odgovorila je Đurović Ivanoviću.

14:39h

Građanski pokret URA glasaće za izmjene Zakona o predsjedniku, najavio je lider te partije Dritan Abazović.

14:25h

Prije obrazlaganja izmjena Zakona o predsjedniku, Danijel Živković je rekao da je dobio odgovor od Stručne službe da je sve u redu, odnosno da je u skladu sa Poslovnikom Skupštine.

“Naveli su da niko ne ulazi u meritum usaglašenosti zakona sa Ustavom, te da će matični odbor to procjenjivati”, kazao je Živković.

On je upozorio da se ovo ne radi i da ovdje nema političkog zdravog razuma da se spriječi ustavni puč i krivično djelo.

“Najveći problem je da oni koji predlažu ovo zakonsko rješenje ne targetiraju funkciju predsjednika, nego onog ko tu funkciju vrši”, naveo je Živković.

14:20h

Prošao je i predlog poslanice Jelene Božović (DF) koja je tražila da se u dnevni red uvrste izmjene Zakona o komunalnim djelatnostima.  

14:19h

U dnevni red je uvršten i Predlog izmjena Zakona o visokom obrazovanju, na zahtjev Branke Bošnjak (PZP).

Za su glasala 42 poslanika, jedan je bio protiv, a 27 uzdržanih.

Predlogom je predviđena promjena načina izbora rektora Univerziteta Crne Gore, tako da ga putem neposrednog glasanja biraju profesori.

Uvršten je i drugi predlog Bošnjak - izmjene odluke za formiranje Anketnog odbora u vezi sa aferom „Možura“.

Za su bila 42 poslanika, tri protiv, a 25 uzdržanih.

Dnevni red je proširen i sa trećim predlogom Bošnjak - izmjenama Zakona o održavanju stambenih zgrada, kako bi se brisale odredbe koje se odnose na rješavanju stambenih potreba funkcionera.

„To je čuveni zakon gdje se rješavaju stambene potrebe funkcionera. Te odredbe su se potpuno neprirodne našle u ovom Zakonu, zapravo su skrivene u ovom zakonu“, rekla je Bošnjak.

Za uvrštavanje u dnevni red glasao je 41 poslanik, dva su bila protiv i 21 uzdržan.

14:12h

U dnevni red uvršten je i Popovićev Predlog dopuna Zakona o porezu na dodatu vrijednost, kojima se za menstrualne potrepštine za žene uvodi snižena stopa PDV-a.

Za su glasali svi prisutni poslanici, njih 74.

Popović je rekao da se tim pedlogom nastoji uticati na smanjenje problema menstrualnog siromaštva, ali i ići u korak sa dobrim evropskim praksama, država koje su prepoznale da je oporezivanje ovakvih proizvoda jedan od oblika rodno zasnovane diskriminacije.

U dnevni red je uvršten i treći Popovićev predlog - Predlog zakona o izmjenama Zakona o zdravstvenoj zaštiti, kojim se predviđa legalizacija upotrebe kanabisa u medicinske svrhe.

Za je glasalo 40 poslanika, 20 protiv, a 15 ih je bilo uzdržano.

14:00h

Predlog Popovića je dobio potrebnu većinu. Za stavljanje na dnevni red glasalo je 39 poslanika, protiv su bila tri, a 33 uzdržana.

13:51h

Andrija Popović predložio je da se na dnevni red uvrsti Predlog zakona o zabrani fašističkih, neofašističkih i vojnih nacionalističkih organizacija i upotrebe njihovih simbola.

Popović je podsjetio da je LP još u oktobru 2020. predložila taj zakon, ali da on nikad nije uvršten u dnevni red.

"Zakon je predložen u cilju sprečavanja podsticanja nacionalne, rasne ili vjerske mržnje i netrpeljivosti među građanima Crne Gore, a ovim zakonom zabranjuje se bilo koji oblik djelovanja fašističkih, neofašističkih i vojnih nacionalističkih organizacija, kao i upotreba fašističkih i neofašističkih simbola u Crnoj Gori. Na ovaj način umnogome bi se riješili problemi rastućeg političkog ekstremizma i nacionalizma te klerikalnih uticaja", kazao je Popović.

Prije izjašnjavanja o uvrštavanju na dnevni red ovog Predloga, Đurović je dala pauzu od pet minuta da bi u salu ušli poslanici DPS-a.

Izmjena: 14:02h
13:42h

Skupština je nastavila rad nakon pauze koja je umjesto pola sata trajala skoro dva sata.

Nastavljeno je obrazlaganje predloga za proširenje dnevnog reda.

11:45h

Predrag Bulatović (DF) rekao je da je ustavni puč to što nije dat mandat Miodragu Lekiću, i zbog toga su predložili izmjene Zakona o predsjedniku.

„Ako ovo Skupština uvrsti u dnevni red, a vjerujem da hoće, kako bi se srpiječile štetne posljedice djelovanja Mila Đukanovića, onda, Poslovnik kaže, odbori mogu da rade. Niko ne misli iz DF-a da suspenduje rad odbora, niti raspravu. O zakonu će se voditi rasprava, argumentovano, sa amandmanima... Nikakva stručna služba ne može da daje tumačenje pored odbora i plenuma i to je svojevrsni pritisak na zaposlene“, naveo je Bulatović.

Objašnjavajući zašto je zakon predložen po hitnom postupku, kazao je da se radi i hitnosti u cilju zaštite od štetnih posljedica odluke Mila Đukanovića da ne da mandat Lekiću.

Na insistiranje Živkovića, Đurović je dala pauzu od pola sata da bi se neke stvari razriješile, ali, kako je dodala, „ne da bi se maltretirala Stručna služba“.  

11:38h

Danijel Živković poručio je Đurović da snosi odgovornost za ono što se dešava i da je instrument u rukama DF-a.

„To je isto kao da smo Vama oduzeli ovlašćenja nekim zakonom... Vi danas učestvujete u potpunom rušenju Ustava Crne Gore i tražimo pauzu od pola sata“, naveo je.

Dodao je da će u pauzi tražiti mišljenje stručne službe da je akt stavljen u proceduru u skladu sa Ustavom.

Objasnila je da ovo prelazi nadležnosti Stručne službe i da može tražiti mišljenje odbora.

„Mislim da je ovo namjerna zamjena teza, prebacivanje nadležnosti na Stručnu službu koja ne može odlučivati o meritumu aktu. Molim Vas, nemojte brkati lončiče“, rekla je.

Đurović je rekla da nema potrebe za pauzom, jer se Stručna služba ne može o ovome izjasniti.

11:30h

Predsjednica Skupštine Danijela Đurović je ponovila da ostaje na poslanicima da li će predlog DF-a biti uvršten u dnevni red.

Nikola Janović (DPS) kazao je da vidi veliku žurbu kolege Radunovića koji se sredio i ne reaguje. „Šta se dešava, putujete za Pariz?“, pitao je.

Ivan Mitrović (DPS) rekao je da je Đurović odgovorna za sve što se stavi na dnevni red.

„Predlažete zakon koji daje mogućnost predstavniku Skupštine da predloži sebe za mandatara. Vaš mandatar je g. Lekić i vi ovim zakonom ćete dati mogućnost g. Lekiću da predloži sebe za mandatara. Ne da nije logično, nego je sramno“, rekao je.

Đurović je odgovorila da ne predlaže ona ovaj zakon, već grupa poslanika.

Suzana Pribilović (DPS) pročitala je član 8 Poslovnika, koji se odnosi na nadležnosti predsjednika parlamenta.

Dodala je da Đurović pokušava odgovornost da svali na službu i na poslanike, pa je pročitala i član 86 Poslovnika koji kaže da se u dnevni red mogu uvrstiti akti koji su u skladu sa Ustavom.

Đurović je odgovorila da se nebrojeno puta zloupotrebljavala proceduralna reakcija, pa se to radi i danas.

„Niti sam pravnica, niti mogu da budem ta koja će procjenjivati da li je nešto u skladu sa Ustavom ili ne. Time se bave odbori. Poslanici su iskoristili mogućnost da predlože dopunu dnevni red, a poslanici će o tome odlučiti“, rekla je.

Aleksandra Vuković poručila je Danijeli Đurović da „ovo nije kanabe Aleksandra Vučića“.

„Vi ste politički fluid, nijeste prošli cenzus u Podgorici, a sjedite tu. Iscrpili ste svoju političku moć“, kazala je Vuković.

Slaven Radunović je dobacio da je u pitanju očaj, „jer Milo odlazi“.

Đurović je Aleksandri Vuković zahvalila na besplatnoj promociji.

„Nije bitno šta se kaže, nego ko kaže“, odgovorila je Đurović starom narodnom poslovicom.

Izmjena: 11:43h
11:12h

Dragutin Papović (DPS) kazao je da se ovim predlogom direktno obesmišljavaju nadležnosti i obaveze predsjednika Crne Gore.

Pročitao je član 360 Krivičnog zakona, kojima je predviđena zatvorska kazna za pokušaj promjene ustavnog uređenja Crne Gore.

Luiđ Škrelja (DPS) kazao je da se radi o pučističkom zakonu i zamjerio je Danijeli Đurović što je sjednica zakazana na dan kad katolici slave praznik Svi sveti.

Adnan Striković (SDP) se složio da se radi o pokušaju da se silom mijenja ustavno uređenje. Kazao je da je prekršena procedura, jer predsjednica parlamenta, kako je naveo, pogrešno percipira svoju funkciju.

Boris Mugoša (SD) predložio je da se sačeka da zakon prođe matične odbore.

„Kao ekonomistu me je malo sramota ovog teksta, mogu misliti kako je pravniku“, kazao je.

Andrija Popović (LP) rekao je da ne može sve što zamisli DF da se uvrsti u dnevni red.

„Sve je to rušenje Crne Gore. Neko je pomenuo Podgoričku skupštinu, tada su ljudi birani sa ulice, to su bili bjelaši, danas ovdje ima i zelenaša“, naveo je.

Jovanka Laličić (DPS) je pozvala kolege pravnike da ne bacaju diplomu pod noge.

„Nemate pravo da zakonom razrađujete nadležnosti predsjednika koje su utvrđene Ustavom“, kazala je.

11:01h

Slaven Radunović (DF) odgovorio je Živkoviću da je Skupština produžavala skupštinama opština mandate, kako je njima (DPS) odgovaralo, a kad su došli izbori su "uništeni".

Jevto Eraković (DPS) rekao je da je sada jasno zašto nijesu izabrane sudije Ustavnog suda - da bi mogli da sprovedu što su naumili.

„U sličnim situacijama, kao što je bila Podgorička skupština, istorija se prema ovome ophodila na pravi način“, rekao je Eraković.

Đurović ga je prekinula zbog isteka vremena, navodeći da to vidi i kao opstrukciju današnjeg rada.

Eraković je insistirao da nastavi proceduralno.

„Tu ste na tom mjestu zahvaljujući onima koji su vjerovali u Vaš demokratski kapacitet“, kazao je.

Aleksandra Vuković (DPS) nazvala je Đurović "ustavorušiteljkom" i "ustavolomiteljkom", navodeći da je izdala povjerenje onih koji su glasali za nju.

Poručila je staroj većini da su licemjeri.

„Demokrate, đe ste Demokrate, đe vam je Crna Gora? DF, svaka im čast, ovo za nih jeste predstava i rušenje Crne Gore kojem su težili. Vi ste svi pod kapom DF-a, DF je jedina struktura pobjednička i svaka vam čast“, poručila je i dodala da je pobijedila njihova destruktivna politika koju podržavaju Demokrate i URA, upozoravajući da će to doći na političku naplatu.

10:54h

U Skupštini je počela Treća sjednica Drugog redovnog zasijedanja u 2022. godini, a poslanici DF-a tražili su da se dnevni red dopuni sa izmjenama Zakona o predsjedniku Crne Gore.

Danijel Živković (DPS) reagovao je proceduralno, navodeći da su te izmjene pripremljene potpuno suprotnu Ustavu i da predsjednica parlamenta Danijela Đurović nije smjela da dozvoli izjašnjavanje o uvrštavanju ove tačke, jer ulazi u zonu krivične odgovornosti.

Povezani članci

01. Novembar 2022.

Lekiću bi put mogli već danas prokrčiti

"Razumijem političku potrebu DF-a da urušavaju sistem Crne Gore i sprovode ustavni puč. Ne mogu da razumijem druge kolege iz parlamentarne većine da budu vagoni ove lokomotive koja pokušava da uruši I degredara institucije i Crnu Goru", kazao je Živković.

Đurović je odgovorila da je Predlog upućen u skladu sa procedurom i da će se poslanici izjasniti o ovom zakonskom rješenju, koje će proći i odbore, ako bude uvršten u dnevni red.

"Procedura je ispoštovana, a na poslanicima je da se izjasne hoće li to biti uvršteno u dnevni red", rekla je Đurović.

Živković je kazao da je na djelu ustavni puč i da je ostalo samo da "uđu u zgradu predsjednika i isele ga iz zgrade".

"Ono što vi planirate posljednjih mjeseci vrlo brzo će biti zaustavljeno, na ovaj ili onaj način", poručio je Živković poslanicima DF-a koji su njegovu poruku dočekali aplauzom.

Izmjena: 11:00h