BLOG Netanjahu: Ovo će biti dug i težak rat

Sukob izraelske vojske i Hamasa - 21. dan

57353 pregleda30 komentar(a)
Gaza nakon izraelskog udara 24. oktobra, Foto: Reuters
28.10.2023. 22:03h
11:26h

Turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan zatražio je danas od Izraela da "odmah prekine", kako je rekao, "ovu ludost" i da prestane sa napadima na Gazu.

"Izraelsko bombardovanje Gaze koje je sinoć pojačano još jednom je ciljalo žene, djecu i nedužne civile i produbilo tekuću humanitarnu krizu. Izrael treba odmah da zaustavi to ludilo i prekine svoje napade", rekao je Erdogan u poruci objavljenoj preko platforme X.

On je takođe pozvao građane na okupljanje koje kasnije danas organizuje njegova partija u Istanbulu, gdje će se, kako je rekao, snažno potvrditi da su "uz palestinski narod i protiv izraelskog progona".

Turski šef države najavio je da će prisustvovati tom skupu nazvanom "veliko okupljanje za Palestinu" koji će se održati na mjestu bivšeg aerodroma Ataturk u Istanbulu.

(BETA)

10:55h

Oko 100 borbenih aviona bombardovalo je Gazu tokom noći, rekao je šef operacija izraelskog ratnog vazduhoplovstva, brigadni general Gilad Keinan.

On je, kako prenosi Slobodna Evropa, kazao da je u bombardovanju uništeno stotine Hamasovih ciljeva.

U objavi na mreži Iks, izraelske snage su citirale Keinana koji je rekao da je "cilj vazdušnih snaga jasan - uništiti sve što je dotakla ruka Hamasa".

(MINA)

10:46h

Izraelska vojska saoštila je da je prethodne noći gađala mrežu tunela Hamasa, da je riječ o "150 podzemnih meta" na sjeveru pojasa Gaze, u sklopu intenzivnog bombardovanja.

Izrael je uvjeren da Hamas, palestinski islamistički pokret koji je na vlasti u Gazi, upravlja i organizuje svoje operacije iz te ogromne mreže podzemnih tunela i da su tu skladišta naoružanja i vojne opreme.

"Tokom noći borbeni avioni izraelskih odbrambenih snaga udarili su na 150 podzemnih meta na sjeveru pojasa Gaze čije tunele koriste teroristi, podzemne borbene lokacije i drugu podzemnu infrastrukturu. Više terorista Hamasa je ubijeno", navodi se u saopštenju.

Pojas Gaze je odsječen od svijeta od juče zbog prekida telekomunikacija i interneta.

Izraelska vojska tvrdi da je ubijen jedan od vođa Hamasa koji je bio zadužen za dronove i vazdušnu odbranu.

"Asem Abu Rakaba učestvovao je u organizaciji masakra na zajednice koje su u pograničnom dijelu pojasa Gaze 7. oktobra", navela je izraelska vojska. Dodala je da je on "upravljao teroristima" koji su ušli u Izrael paraglajderima i da je bio odgovoran za napade dronovima na izraelske odbrambene snage.

"Bombardujemo pojas Gaze nikad viđenim intenzitetom, iz vazduha, na tlu i pod zemljom" rekao je jedan visoki izraelski oficir uključen u operacije na jugu Izraela preko vojnog naloga na mreži X i dodao da će biti eliminisan svaki terorista, prvog ili drugog ranga kao i sva teroristička infrastruktura Hamasa.

Od rata 2014. je Hamas je izgradio podzemne tunele u pojasu Gaze, kažu vojni stručnjaci.

Prema njima, pripadnici Hamasa se nalaze na 30 do 40 metara pod zemljom, i cirkulišu van dometa udara. Baterije za lansiranje raketa skrivene su na nekoliko metara dubine i mogu da izađu preko posebnih sistema otvora.

Izraelska vojska je intenzivno bombardovala te tunele 2021. ali jedan dio mreže joj je sigurno poznat dok je drugi dio ostao tajna.

Bombardovanje je nastavljeno danas u pojasu Gaze, meti opsežnih izraelskih napada tri nedjelje poslije masakra koji je izvršio Hamas na izraelskoj teritoriji, kada je ubijeno više od 1.400 ljudi, većinom civila, po podacima izraelskih vlasti.

Prema izraelskoj vojsci, oteto je 229 talaca, Izraelaca, osoba sa dvojnim državljanstvom ili stranaca, i oni se trenutno drže u zatočeništvu u pojasu Gaze. Do sada su oslobođena samo četiri taoca, dvije Amerikanke i dvije Izraelke.

Prema posljednjim podacima ministarstva zdravlja Hamasa, u Gazi je poginulo je 7.326 ljudi, većinom civila među kojima je više od 3.000 djece, u izraelskim bombardovanjima u znak odmazde od 7. oktobra.

(BETA)

10:38h

Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) nije u kontaktu sa svojim osobljem i zdravstvenim ustanovama u Gazi, napisao je šef SZO Tedros Adhanom Gebrejesus u objavi na platformi društvenih medija Iks (X), ranije poznatoj kao Tviter, prenosi Rojters.

„Zamračenje takođe onemogućava da kola hitne pomoći dođu do povrijeđenih“, rekao je Tedros.

„U takvim okolnostima nije moguća evakuacija pacijenata, niti pronalaženje bezbjednog skloništa“, rekao je on.

08:08h

Izraelska vojska je rekla međunarodnim novinskim organizacijama Rojters i agenciji Frans pres da ne može da garantuje bezbjednost njihovih novinara koji rade u Pojasu Gaze, a koji je pod izraelskim bombardovanjem i opsadom skoro tri nedjelje.

Gaza, palestinska enklava kojom upravlja militantna grupa Hamas, meta je bombardovanja od 7. oktobra kada su Hamasovi naoružani napadači probili granicu Gaze u Izrael i ubili oko 1.400 ljudi. Ministarstvo zdravlja Gaze saopštilo je da je oko 7.000 ljudi ubijeno u izraelskim napadima.

Izraelske odbrambene snage su ove nedjelje pisale Rojtersu i AFP-u nakon što su te agencije zatražile garancije da njihovi novinari u Gazi neće biti meta izraelskih udara.

„IDF gađa sve vojne aktivnosti Hamasa širom Gaze“, navodi se u pismu IDF-a i dodaje da je Hamas namjerno stavljao vojne operacije „u blizinu novinara i civila“.

Izraelska vojska je takođe navela da bi njeni udari visokog intenziteta na ciljeve Hamasa mogli da izazovu štetu okolnim zgradama i da bi Hamasove rakete takođe mogle da ispaljuju i ubiju ljude unutar Gaze.

„Pod ovim okolnostima, ne možemo garantovati bezbjednost vašim zaposlenima i snažno vas pozivamo da preduzmete sve neophodne mjere za njihovu bezbjednost“, zaključuje se u pismu.

Hamas nije odmah komentarisao na pitanje o navodima IDF-a da je postavio vojne operacije blizu mjesta gdje se zna da su stacionirani novinari u Gazi. Rojters nije mogao da provjeri koliko je drugih novinskih organizacija koje djeluju u Gazi dobilo isto pismo od IDF-a. Iz IDF-a nisu imali nikakav komentar.

Rojters i AFP rekli su da su veoma zabrinuti za bezbjednost novinara u Gazi. „Situacija na terenu je užasna, a nespremnost IDF-a da pruži uvjeravanja o bezbjednosti našeg osoblja ugrožava njihovu sposobnost da prenesu vijesti o ovom sukobu bez straha da će biti povrijeđeni ili ubijeni“, navodi Rojters u saopštenju u odgovoru na prijem izraelsko vojno pismo.

Direktor globalnih vijesti AFP-a Fil Četvind rekao je da je njegova novinska organizacija primila isto pismo. „Mi smo u nevjerovatno nesigurnoj poziciji i važno je da svijet razumije da postoji veliki tim novinara koji radi u izuzetno opasnim uslovima“, rekao je Četvind.

Komitet za zaštitu novinara kaže da je najmanje 27 novinara ubijeno od početka rata, uglavnom u Gazi, ali iu Izraelu i južnom Libanu. Rojtersov video novinar je ubijen, a šest drugih novinara je povrijeđeno u južnom Libanu 13. oktobra kada su ih pogodile rakete ispaljene iz pravca Izraela, navodi Rojtersov videograf koji je bio na licu mjesta. Od 27. oktobra, prema najnovijim podacima CPJ-a, ubijena su 22 Palestinca, četiri Izraelca i jedan Libanac, prenosi Rojters.

08:06h

Šef Hamasovih vazdušnih snaga, koji je učestvovao u planiranju napada 7. oktobra, ubijen je u vazdušnom napadu, saopštila je izraelska vojska, kako je prenio Rojters.

08:02h

Američki sekretar za odbranu Lojd Ostin je u razgovoru sa izraelskim ministrom odbrane Joavom Galantom "podvukao važnost zaštite civila" tokom operacija u Gazi, saopštio je Pentagon.

08:01h

Hamas je saopštio da su njegovi borci u Pojasu Gaze spremni da se suprotstave napadima Izraela "svom snagom", nakon što je izraelska vojska pojačala vazdušne i kopnene operacije u toj enklavi.

Takođe, saopštavavaju da se "borci Hamasa sukobljavaju sa izraelskim trupama u pograničnim oblastima, nakon što je Izrael izvestio o pojačanim napadima na enklavu", prenosi Rojters.

Naoružano krilo Hamasa saopštilo je da se njegovi borci sukobljavaju sa izraelskim trupama u gradu Bejt Hanunu na sjeveroistoku Gaze i u centralnoj oblasti Al-Bureij.

"Brigade Al-Kasam i sve palestinske snage otpora potpuno su spremni da se suoče sa izraelskom agresijom svom snagom i osujeti njegove upade", naveo je Hamas u saopštenju.

Portparol izraelske vojske Danijel Hagari u petak uveče je saopštio da "pored napada izvedenih u posljednjih nekoliko dana, kopnene snage proširuju svoje operacije".

07:48h

Sukob izraelske vojske i Hamasa - 21. dan.

Izraelska vojska je u petak uveče saopštila da "proširuje" svoje kopnene operacije u Pojasu Gaze, paljbom bez presedana od početka rata s palestinskim Hamasom.

Hamas je izvijestio o "teškim, silovitim borbama" svojih boraca i izraelskih snaga koje su, po tom palestinskom islamističkom pokretu, kopnom upalie u dvije oblasti pojasa Gaze.

Jordanski ministar spoljnih poslova Ajman Safadi upozorio je na sastanku Generalne skupštine UN u Njujorku da će izraelska kopnena invazija na Pojas Gaze izazvati "humanitarnu katastrofu kolosalnih razmjera koja će trajati godinama".

UN, koje pozivaju na primirje, saopštile su da strahuju od "lavine patnje bez presedana" na maloj palestinskoj teritoriji od svega 362 kvadratna kilometra, opkoljenoj i lišenoj svega, gdje su nagomilana 2,4 miliona stanovnika.

Vojska Izraela je nagovijestila da je uveče "veoma značajno" intenzivirala napade na Pojas Gaze, gdje "proširuje" kopnene operacije.

Ovi napadi, veoma intenzivni po slikama AFP-a, dostigli su razmjere bez presedana od početka rata izazvanog krvavim napadom Hamasa na izraelsko tlo prije tri nedjelje.

U Gazi su prekinute sve telekomunikacije i internet.

Hamas je pozvao svijet da "odmah reaguje kako bi zaustavio bombardovanje iz vazduha, s mora i kopna", ali je ukazao da je "spreman" za izraelsku kopnenu ofanzivu i da je ispalio "salve raketa" na Izrael.

U petak uveče, nebo iznad pojasa Gaze je crveno i narandžasto, zapaljeno eksplozijama i požarima izazvanih izraelski napadom.

"Ako ne bude fundamentalne promjene, stanovništvo Gaze će pretrpjeti lavinu ljudske patnje bez presedana", upozorio je generalni sekretar UN Antonio Gutereš.

"Mnogo više" ljudi će "uskoro umrijeti" zbog opsade koju je Izrael uveo Gazi od 9. oktobra, rekao je šef Agencije UN za palestinske izbjeglice (UNRWA) Filip Lazarini u Jerusalimu.

"Osnovne usluge su u kolapsu, zalihe ljekova, hrane i vode nestaju, kanalizacija počinje da se izliva na ulice Gaze", opisao je on.

UN, takođe zabrinute zbog mogućih "ratnih zločina", pozivaju na primirje u borbama, jedinu opciju za isporuku preko potrebne pomoći Gazi.

Kao uvod u mnogo pominjanu kopnenu ofanzivu, vojska Izraela je u posljednjih 48 sati izvršila dva upada kopnenim trupama uz podršku aviona, gađajući mete Hamasa kojeg optužuje da ratuje iz bolnica i da koristi stanovništvu kao "živi štit".

Hamas je negirao te optužbe.

Ministarstvo zdravlja Hamasa je saopštilo da je 7.326 ljudi, uglavnom civila, uključujući više od 3.000 djece, poginulo u Gazi od izraelskih bombi, što je odgovor na napad Hamasa 7. oktobra, najsmrtonosniji u istoriji Pojasa Gaze.

Više od 1.400 ljudi je poginulo u Izraelu od 7. oktobra, uglavnom civila koje je Hamas masakrirao tog dana, kažu izraelske vlasti.

Prema vojsci, Hamas je u Gazu odveo 229 talaca, Izraelaca ili drugih državljana, a od tada oslobodio četiri žene. Hamas je u četvrtak procijenio da je "skoro 50" talaca poginulo od izraelskih bombi.

Izrael je rekao da želi da "uništi" Hamas, a njegova kopnena ofanziva u prenaseljenom pojasu Gaze zabrinjava međunarodnu zajednicu i množe se pozivi Izraelu da poštedi civile.

Lideri Evropske unije pozvali su na "pauze" u sukobu i otvaranje humanitarnih koridora kako bi se olakšala dostava pomoći. Sjedinjene Države, saveznik Izraela, takođe su rekle da se zalažu za "humanitarne pauze".

Od 21. oktobra, samo 74 kamiona humanitarne pomoći stigla su iz Egipta u pojas Gaze, saopštila je Kancelarija UN za koordinaciju humanitarnih poslova (OCHA) u četvrtak uveče, a dnevno je potrebno najmanje stotinu kamiona, kažu UN.

"Ovih nekoliko kamiona su mrvice koje neće praviti nikakvu razliku" za stanovništvo, kažu zvaničnici.

UNRWA je saopštila da je "znatno smanjila svoje operacije" zbog bombardovanja i nedostatka goriva, dok je 12 od 35 bolnica u Pojasu Gaze moralo da se zatvori.

Tu siromašnu teritoriju koja je bila pod izraelskom kopnenom, vazdušnom i morskom blokadom otkako je Hamas preuzeo vlast, Izrael je od 9. oktobra stavio pod "potpunu opsadu" i prekinuo vodu, struju i snabdijevanje hranom.

Izraelska vojska je od 15. oktobra pozvala stanovništvo sjevera te teritorije, gde su bombardovanja najintenzivnija, da se evakuiše na jug. Najmanje 1,4 miliona Palestinaca napustilo je svoje domove od početka rata, prema podacima UN.

Ali napadi pogađaju i jug, gde je nekoliko stotina hiljada civila okupljeno blizu zatvorene granice sa Egiptom.

Međunarodna zajednica strahuje od regionalnog požara, dok je Iran, moćni pristalica Hamasa, izdao nekoliko upozorenja Sjedinjenim Državama.

Sjedinjene Države su saopštile da su u četvrtak izvele napade na zalihe municije koje koriste iranska Revolucionarna garda i "srodne grupe" u istočnoj Siriji.

Tenzije su takođe veoma visoke na Zapadnoj obali, palestinskoj teritoriji koju Izrael okupira od 1967. godine, gde je više od sto Palestinaca ubijeno u nasilju od 7. oktobra, kao i na sjevernoj granici Izraela sa Libanom, gdje je svakodnevna razmjena vatre izraelske vojske i Hezbolaha, koju podržava Iran, a saveznik je Hamasa.

(BETA)