Usvojene izmjene i dopune Zakona o popisu stanovništva, domaćinstva i stanova

Poslanici u Skupštini počeli su danas raspravu o izmjenama i dopunama Zakona o popisu stanovništva, koji je predala parlamentarna većina.

79553 pregleda58 komentar(a)
Foto: Screenshot/Youtube
27.11.2023. 21:43h
16:03h

Skupština je na početku sjednice odbila predlog Građanskog pokreta URA da se dnevni red proširi izmjenama Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, kojima se vraća starosna granica kao uslov za odlazak u penziju.

"Očekujemo da zbog hitnosti rješavanja i postupanja po ovom pitanju, ovaj predlog se uvrsti u dnevni red i pokažemo odgovornost prema građanima. Desetine hiljada građana čeka rješavanje ovog pitanja", kazala je Ana Novaković Đurović (URA).

Vasilije Čarapić (PES) je pozvao da se taj predlog ne uvrsti u devni red, ocjenjujući da je Ustavni sud dao mandat Vladi da ona predloži izmjene zakona i da je Vlada pozvanija da predloži izmjene Zakona o PIO.

16:02h

Poslanici u Skupštini počeli su danas raspravu o izmjenama i dopunama Zakona o popisu stanovništva, koji je predala parlamentarna većina.

U predlogu je izmijenjen član 2 Zakona koji se odnosi na datum popisa, pe će, u skladu sa ranijom odlukom Vlade, popis biti održan od 30. novembra do 15. decembra, ali sa mogućnošću produženja za 15 dana.

U predloženim izmjenama je navedeno da u slučaju da popis nije moguće sprovesti u navedenom periodu zbog vremenskih nepogoda, nedovoljnog broja popisivača ili drugih opravdanih okolnosti, „na predlog direktora Uprave za statistiku, Vlada može da donese odluku o produženju popisa do 15 dana“.

"Referentni momenat popisa je 31. oktobar 2023. godine u 24 časa“, piše u Predlogu izmjena.

U članu 13, koji se odnosi na poslove Uprave za statistiku, dodaje se član koji se odnosi na utvrđivanje procedure kojom se omogućava kontrola unešenih podataka.

Dodaju se i dva člana koji se odnose na softver za porvjeru podataka i kotrolu unijetih podataka.

"Radi provjere podataka prikupljenih tokom sprovođenja popisa, a koji se odnose na pitanja o: nacionalnoj, odnosno etičkoj pripadnosti, vjeri, maternjem jeziku, jeziku kojim lice uobičajeno govori, uspostavlja se softver", piše u predlogu.