BLOG "Srbija ne sme da stane" imaće apsolutnu većinu; Dačić: Potrebno je naći novog lidera SPS
Na parlamentarnim izborima u Srbiji u nedjelju učestvovalo je 18 izbornih lista, pokrajinskim 13, a u Beogradu je 14 lista kandidovalo svoje predstavnike. U Crnoj Gori glasalo se u Podgorici, Beranama, Herceg Novom i Sutomoru
Prema podacima Pokrajinske izborne komisije (PIK), izlaznost birača na teritoriji Autonomne pokrajine Vojvodine do 12 sati iznosi 22,88 odsto.
Konačan broj birača u Vojvodini je 1.669.734 i oni mogu da iskoriste svoje biračko pravo na 1.776 biračkih mjesta.
Za 120 poslaničkih mjesta u Skupštini Vojvodine takmiči se 13 izbornih lista.
(BETA)
Direktor Republičkog zavoda za statistiku Miladin Kovačević saopštio je na trećoj konferenciji RIK-a da je do 12 časova glasalo 21,33 odsto birača, prenosi RTS.
Na prošlogodišnjim izborima u Srbiji izlaznost do 12 časova iznosila je 20,52 odsto.
Posmatrači Crte u Odžacima, koji su primijetili moguću kupovinu glasova na biračkom mjestu broj osam, napadnuti su i njihovo vozilo je uništeno palicama, saopštio je danas šef posmatračke misije Raša Nedeljkov.
On je na konferenciji za novinare pokazao fotografije vozila mobilnog tima na kojem su polupana stakla, nakon što su Crtinom pravnom timu javili da su uočili moguću kupovinu glasova
"Naš mobilni tim je uočio radnju gdje su sumnjali na takozvani 'bugarski voz' odnosno da se više desetina glasačkih listića iznosi sa biračkog mjesta i odnosi u stranačke prostorije koje su odmah prekoputa", rekao je Nedeljkov i potvrdio da je riječ o prostorijama Srpske napredne stranke.
Kako je dodao, nakon što je pravni tim Crte utvrdio okolnosti, obaviještena je policija u Ožacima, ali da se onda pojavio crni džip bmw X5 beogradskih tablica, što su posmatrači vidjeli kao prijetnju i počeli da se povlače.
"Posmatrači su krenuli do policijske stanice, to vozilo ih je pratilo. (Crtino) vozilo je uništeno praktično u dvorištu policijske stanice. Povukli smo postrača jer je bezbjednost ljudi na prvom mjestu. Ovo je izolovan slučaj, ali uznemirujući, jer mi od 2016. godine posmatramo izbore, bilo je mrkih pogleda, po neka psovka, ali da su praćeni i da je palicama uništeno vozilo, ovo je prvi put", rekao je Nedeljkov.
On je rekao da do sada policija nije ništa objavila o napadačima, ali i ponovio da je riječ o izolovanom slučaju i izrazio nadu da će tako i ostati, jer na većini mjesta nije bilo većih problema.
Rekao je još da su posmatrači vidjeli jedno grupno dovođenje birača kojima su davane koverte nakon glasanja u Rušnju, kao i na Novom Beogradu, gdje su Crtini posmatrači "saznali da je glas 'koštao' 4.000 dinara".
Kako je dodao ispred nekoliko biračkih mjesta primijećena su vozila koja dovode birače za koje sumnja da li su iz Beograda, jer je bilo uočljivo da pri izlasku nisu mogli da se snađu kuda treba da idu.
(BETA)
U Beogradu je do 10 časova glasalo 9,88 odsto građana upisanih u jedinstveni birački spisak, izjavio je na drugoj konferenciji za medije u 12 časova predsjednik Gradske izborne komisije Zoran Lukić i dodao da glasanje teče bez nepravilnosti.
"Po presjeku od 10 časova izlaznost u gradu Beogradu je 9,88 odsto birača upisanih u jedinstveni birački spisak. Glasanje je počelo onako kako treba, tako se i nastavlja, bez nekih problema, bez nekih incidenata i bez nekih nepravilnosti koje mogu da dovedu u pitanje tajnost glasanja i manifestovanje volje građana", rekao je Lukić.
Šef Izborne posmatračke misije na vanrednim parlamentarnim izborima u Srbiji (ODIHR) Albert Jonson izjavio je da izborni proces u Srbiji teče bez problema i dodao da će sjutra na konferenciji za medije predstaviti prve procjene, nalaze i zaključke.
"Ovo je drugo biračko mjesto na kome sam bio, idem na još jedno, čini se da proces ide veoma glatko sa dobrom izlaznošću, ali ne znamo dok se ne završi izborni dan", rekao je Jonson.
Jonson je naveo da će finalni izvještaj sa izbora u Srbiji biti objavljen za dva, tri mjeseca, kao i da će on sadržati preporuke ODIHR-a, piše RTS.
"Izborni proces merimo prema obavezama koja je Srbija preduzela u odnosu na OECD i međunarodne standarde", objasnio je Jonson.
Prema njegovim rijećima, ODIHR misija u Beogradu ima 11 posmatrača, 30 dugoročnih posmatrača u drugim delovima Srbije, kao i 200 krakoročnih posmatrača.
Član Opštinske izborne komisije (OIK) u Raški Filip Ljubičić izjavio je da ga je jutros ispred biračkog mjesta broj sedam u naselju Supnje vrijeđao i napao član biračkog odbora.
Ljubičić je Beti kazao da je ispred tog biračkog mjesta, u Osnovnoj školi "Sutjeska", došao jer mu je javljeno da nepoznate osobe u automobilu imaju dupli spisak, da vode evidenciju ko je glasao i da neće da se udalje.
"Dok sam ih upozoravao da to nije po zakonu i da moraju da se udalje od biračkog mjesta, izašao je jedan od članova biračkog odbora i počeo da me psuje, vrijeđa i gura. O svemu sam obavijestio policiju koja je izašla na lice mjesta i smirila situaciju", naveo je Ljubičić.
Dodao je da su se nepoznati ljudi, nakon odlaska policije, opet vratili ispred biračkog mjesta i nastavili sa nezakonitim vođenjem evidencije o tome ko je glasao.
U Raški glasaju i građani sa sjevera Kosova, ali ne i na biračkom mjestu broj sedam ispred kojeg se, prema riječima Ljubičića, desio incident.
(BETA)
Prema procjenama CeSID/IPSOS, izlaznost do 11 časova iznosi 15 odsto, dok je na izborima prošle godine iznosila 14,1 odsto.
U Beogradu je izlaznost do 11 časova bila 14,5 odsto, dok je na prošlim izborima iznostila 12,6 odsto.
Kada je riječ o izlaznosti na pokrajinskim izborima, dosad je izašlo 17,3 odsto birača, dok ih je prošle godine do 11 izašlo 19 odsto, prenosi RTS.
U Vojvodini je na izborima za pokrajinski parlament do 11 časova izašlo 11,61 upisanih birača, rekao je predsjednik Pokrajinske izborne komisije Rajko Marinković.
Nema službenih informacija da je bilo nepravilnosti, saopšteno je iz PIK-a, kako prenosi RTS.
Na današnjim izborima u Srbiji ima više od 400 međunarodnih posmatrača, od čega je 80 parlamentaraca iz Parlamentarne skupštine OEBS-a, Savjeta Evrope i Evropskog parlamenta, izjavio je za Tanjug specijalni koordinator kratkoročne posmatračke misije OEBS-a Rajnhold Lopatka.
On je rekao da će međunarodni posmatrači vanrednih republičkih, pokrajinskih i lokalnih izbora u Srbiji sujtra u 15 časova na konferenciji za medije prenijeti svoja zapažanja.
"Ovdje u Srbiji postoji veliko interesovanje za izbore. Naši brojevi to pokazuju. Fara Karimi i ja, kao šefovi Parlamentarne skupštine OEBS-a, već smo posmatrali otvaranje. Sada posmatramo proces glasanja, a onda slijedi prebrojavanje", rekao je Lopatka prilikom obilaska biračkog mjesta u školi "Kralj Petar Prvi" u Beogradu.
Šefica misije Parlamentarne skupštine OEBS-a Fara Karimi rekla je da su oni pratili proces kampanje i sve što se dešavalo u medijima. "Ovdje smo za izborne dane i zaista nas je mnogo. Više od 80 parlamentaraca. I nakon posmatranja, okupićemo se i mi ćemo sjutra na konferenciji za novinare saopštiti naše preliminarne nalaze", rekla je Karimi.
Direktor Republičkog zavoda za statistiku Miladin Kovačević saopštio je na drugoj konferenciji za novinare da izlaznost do 10 iznosi 9,94 odsto upisanih birača.
Na prošlogodišnjim izborima izlaznost do 10 časova iznosila je 9,59 odsto, a konačna izlaznost je iznosila 58,60 odsto.
Predsjednik RIK-a Vladimir Dimitrijević naveo je da se glasanje na gotovo svim biračkim mjestima sprovodi u najboljem mogućem redu, ali i da je “nedopustivo širenje panike i vršenje pritiska na organe za sprovođenja izbora iz pojedinih nevladinih organizacija, prenosi RTS.
“Posebno na društvenim mrežama, a posebno navođenje tvrdnji da postoje neregularnosti i to paušalno na biračkim mjestima, bez navođenja konkretnih biračkih mjesta. Tamo gdje ih eventualno bude bilo, sve probleme će neposredno rješavati članovi biračkog odbora“, rekao je Dimitrijević, ističući da je većina članova biračkog odbora iz redova opozicije.
Predsjednik Republičke izborne komisije (RIK) Vladimir Dimitrijević odbacio je danas navode da se na biračkim mjestima na Novom Beogradu i Starom gradu u Beogradu vrši pritisak na birače i kazao da su "posebno neosnovane i sramne" tvrdnje da je primijećen težak oblik izbornih nepravilnosti.
"Još jednom podsjećamo da glasanje na svim biračkim mjestima sprovode birački odbori, koje, pored stalnog sastava, čine i predstavnici svih podnosilaca izbornih lista, kojih na biračkim mjestima ima ukupno 148.987", piše u saopštenju RIK-a.
Dodaje se da je nakon kontrole koju je sprovela RIK utvrđeno da na biračkom mjestu 46, u opštini Stari grad, postoji kontrolni listić, popunjen u skladu sa propisima.
(BETA)
Sinoćnji napad na volonterku Demokratske stranke (DS) ni na koji način nije politički motivisan niti ima veze sa izborima, saopštio je MUP Srbije.
Beogradskoj policiji sinoć je prijavljeno da je u Ulici Koste Nađ na Zvezdari nepoznati muškarac udario sedamdesetjednogodišnju ženu, koja je na današnjim izborima trebalo da bude kontrolor ispred Demokratske stranke, i ukrao joj torbu, navedeno je u saopštenju, kako prenosi RTS.
Policija je odmah po prijavi događaja izašla na lice mjesta, preduzela sve mjere i radnje iz svoje nadležnosti i, u saradnji sa nadležnim tužilaštvom, radi na pronalasku počinioca, dodaje se.
Prema prvim projekcijama CeSID/IPSOS - do devet časova u Srbiji je glasalo 5,2 odsto građana.
Na parlamentarnim izborima prošle godine za prva dva sata od otvaranja biračkih mjesta glasalo je oko 5,1 odsto birača, tadašnji su podaci CeSID/IPSOS.
Lider Srpske napredne stranke Miloš Vučević izjavio je jutros da je jedna aktivistkinja te partije napadnuta u Novom Sadu, u Ulici Janka Čmelika.
"Tri neka jaka heroja su napala jednu djevojku. A zamislite da se nešto njima desilo? Ali kada trojica huligana i kukavica napadne jednu djevojku, to je valjda demokratski i fer čin", naveo je Vučević.
Dodao je da očekuje da policija reaguje i da počinioci budu otkriveni.
"Najvažnije je da niko ne nasijeda na provokacije. Provokacije i incidenti trebaju onima koji znaju da nemaju podršku građana i koji se boje izborne volje građana", naveo je Vučević.
(BETA)
Predsjednik Republičke izborne komisije (RIK) Vladimir Dimitrijević odbacio je danas tvrdnje da je na biračkom mjestu u Ruskom Krsturu došlo do fizičkog napada na članicu izborne komisije koalicije "Srbija protiv nasilja" i naveo da je u pitanju bio "verbalni sukob usljed nesporazuma".
"Naime, došlo je do verbalnog sukoba usljed nesporazuma između članova biračkog odbora i članice Lokalne izborne komisije, koji se desio van biračkog mjesta", naveo je Dimitrijević u saopštenju.
On je dodao da je o tome obaviještena Policijska uprava u Somboru.
"Rad na pomenutom biračkom mjestu nastavljen je bez prekida, uz prisustvo svih članova biračkog odbora", dodao je on.
Koalicija "Srbija protiv nasilja" prijavila je ranije policiji da je njihova članica lokalne izborne komisije u Ruskom Krsturu napadnuta kada je primijetila nezakonite radnje više osoba na glasačkom mjestu 34, u opštini Kula.
Ona je navodno primijetila osobe koje su sa lažnim akreditacijama na biračkom mestu vodile paralelnu evidenciju izašlih birača.
(BETA)
Koalicija "Srbija protiv nasilja" prijavila je policiji da je njihova članica lokalne izborne komisije u Ruskom Krsturu napadnuta kada je primijetila nezakonite radnje više osoba na glasačkom mjestu 34, u opštini Kula.
Kako se navodi u saopštenju, ona je navodno primijetila osobe koje su sa lažnim akreditacijama na biračkom mjestu vodile paralelnu evidenciju izašlih birača.
"Nakon što je od njih zatražila da se legitimišu i objasne šta rade, treća osoba je fizički nasrnula udarila, članicu lokalne izborne komisije i otela joj mobilni telefon. Osobe sa lažnim akreditacijama i paralelnom evidencijom. predstavili su se kao posmatrači IPSOS-a i dodali da su 'obuku prošli u Areni'", piše u saopštenju.
(BETA)
Posmatrači "Kreni-promeni" u prva dva sata glasanja zabilježili su teže prekršaje na biračkim mjestima u Beogradu, Kraljevu, Loznici i Novom Sadu, saopštila je danas ta nevladina organizacija.
"Na Novom Beogradu je zabilježen pritisak na birače i 'bugarski voz', koji predstavljaju teži oblik izbornih nepravilnosti. Primijećena je grupa muškaraca koja izlazi iz džipa i prilazi biračima sa papirima. Nakon prijave incidenta odmah smo obavijestili nadležne organe", saopšteno je iz "Kreni-Promeni".
Iz te organizacije ističu da je zabilježen niz drugih izbornih nepravilnosti i da u brojnim slučajevima članovi biračkih odbora ne poštuju važne procedure kako bi počelo glasanje.
"Nepravilnosti koje su zabilježili naši posmatrači su teške povrede izbornog procesa. Na mnogim biračkim mjestima započet je glasački dan bez ubacivanja kontrolnog lista u glasačku kutiju na biračkom mjestu na Starom Gradu, mnoge kutije uopšte nisu zapečaćene (Stari Grad, Banjica, Kraljevo) i glasači na biračkim mjestima su slikali glasačke listiće što je povreda tajnosti glasanja", dodaje se u saopštenju.
(BETA)
Zeleno levi front (ZLF) saopštio je da je sinoć u Beogradu, nakon sastanka kontrolora na Zvezdari, napadnuta i povrijeđena žena koja je trebalo danas da bude predstavnica stalnog sastava biračkog odbora ispred koalicije "Srbija protiv nasilja".
Na mjestu napada su se ubrzo pojavili policija i hitna pomoć, saopštio je ZLF i pozvao nadležne državne organe da sprovedu istragu "još jednog politički motivisanog napada i da pred lice pravde privedu počinioce".
ZLF najoštrije osuđuje ovaj kukavički čin, piše u saopštenju.
(BETA)
Predsjednik Republičke izborne komisije Vladimir Dimitrijević saopštio je na prvoj konferenciji za novinare da su sva biračka mjesta u Srbiji otvorena na vrijeme, u sedam časova ujutru, prenosi RTS.
Državljani Srbije koji žive u inostranstvu na izborima zakazanim za danas, 17. decembar imaće priliku da glasaju u 35 zemalja na 81 biračkom mjestu, a zbog vremenske razlike u SAD, Kanadi, Portugaliji i Velikoj Britaniji glasanje je bilo u subotu.
Kako je ranije saopšteno, Republička izborna komisija (RIK) je donijela odluku da se zbog razlike u vremenskim zonama u četiri države glasanje obavi dan ranije nego u Srbiji, od 7.00 do 20 časova, dok će na svim ostalim biračkim mjestima biti organizovano 17. decembra u istom periodu.
U SAD su u subotu otvorena tri mjesta - u ambasadi u Vašingtonu, i konzulatima u Čikagu i Njujorku, kao i u Kanadi i to u Vankuveru, Otavi i Torontu.
Na Novom Zelandu glasa se na Vajtklif koledžu u Oklendu, u Centalnoafričkoj Republici u gradu Bangui u bazi "Morava".
Najviše biračkih mjesta, 19, biće otvoreno u BiH, zatim u Njemačkoj šest i po pet u Austriji i Italiji.
Više od trećine biračkih mjesta biće otvoreno u zemljama bivše SFRJ.
U BiH će se glasati u Sarajevu, u Banjaluci i Bijeljini na dva mjesta, u Mostaru, Trebinju, Bijeljini, Višegradu, Bratuncu, Doboju, Zvorniku, Branjevu, naselju Lopare, Rudu, Prijedoru, Mrkonjić Gradu, Palama i Novom Goraždu.
U Crnoj Gori glasaće se u Podgorici, Beranama, Herceg Novom i Sutomoru.
U Sjevernoj Makedoniji glasaće se u ambasadi u Skoplju i Klubu rezervnih vojnih oficira u Kumanovu.
U Hrvatskoj u Zagrebu i Vukovaru, a u Sloveniji u Ljubljani.
Srpska dijaspora će moći da izađe na izbore i u Švajcarskoj i to u Bernu, Cirihu, Ženevi i Luganu. Po dva biračka mjesta biće otvorena i u Rusiji - u Moskvi i Sočiju, u Francuskoj u Strazburu i Parizu i Švedskoj – u Stokholmu i Malmeu.
U Italiji će se glasati u Milanu, Trstu, Vićenci i Valdanju.
U Njemačkoj će za glasače biti otvorena mesta u ambasadi u Berlinu i konzulatima u Dizeldorfu, Minhenu, Frankfurtu, Hamburgu i Štutgartu.
U Austriji će državljani Srbije moći da glasaju na tri izborna mjesta u ambasadi u Beču i na po jednom u konzulatima u Lincu i Salzburgu.
U Belgiji će biti otvoreno jedno biračko mjesto, kao i u Bugarskoj, Danskoj, na Kipru, Malti, Libanu, Luksemburgu, u Mađarskoj, Portugalu, Norveškoj, Rumuniji, Slovačkoj, Turskoj, u UAE (Abu Dabi), Velikoj Britaniji, Finskoj, Holandiji i Španiji.
Za glasanje u inostranstvu na 81 biračkom mjestu u 35 država prijavilo se 32.216 građana Srbije.
Rezultati glasanja na biračkim mestima u inostranstvu ne smiju se javno saopštavati prije završetka glasanja u Srbiji.
(BETA)
( B.H., B.R., Ne.V. )