Ruski opozicioni političar Aleksej Navaljni, koji se trenutno nalazi u Berlinu u intervjuu za BBC govorio je o dugom oporavku od trovanja nervnim agensom koji je pred njim i do detalja se prisetio drame u avionu za Moskvu kada mu je pozlilo.
Žestoji kritičar ruskog predsednika Vladimira Putina redovno radi sa fizioterapeutima, par sati dnevno provodi ispred računara, a više od toga mu lekari ne dozvoljavaju.
Ekipa BBC-ja na ruskom ga je intervjuisala u hotelu u Berlinu gde se preselio pošto je prethodno proveo 32 dana na odeljenju intenzivne nege u bolnici Šarite.
Navaljnom je pozlilo 20. avgusta na letu od Tomska do Moskve, a preživeo je zahvaljujući prinudnom sletanju u grad Omsk.
Vodeći ruski opozicionar je optužio Putina da stoji iza trovanja, što je predsednik Rusije demantovao. Evropski stručnjaci su u izveštaju povtrdili da je u organizmu Navaljnog pronađen „novičok".
- Aleksej Navaljni - najglasniji Putinov kritičar
- Dva sata koja su spasla život Alekseja Navaljnog
- Kako je tim Navaljnog pronašao dokaz sa „novičokom“ na flašici
Navaljni je pod danonoćnom policijskom zaštitom. Intervju je urađen u hotelskoj sobi koja je rezervisana dan ranije. U roku od sat vremena, po BBC ekipu su došla dva policajca i proverila da li radi izlaz za hitne slučajeve.
Zatim su zamolili novinare da se sa Navaljnim ne sreću, već u hotelskom lobiju.
Automobil sa Navaljnim, njegovom predstavnicom za štampu Kirom Jarmiš i obezbeđenjem prišao je blizu vrata hotela. Dok su izlazili iz automobila, policajci koji su bili ispred, zamolili su prolaznike da se zaustave na trenutak.
U liftu se Navalni šalio sa obezbeđenjem. Na zidu je, kao i u ostalim hotelima u Berlinu, stajalo upozorenje zbog korona virusa da samo dva putnika mogu da se voze istovremeno.
„Sve je u redu", našalio se opozicionar, pokazavši glavom na novinare. „Ovi su došli iz Engleske, uopšte ih nećemo računati u ljude."
Navaljni je odbio snimanje intervjua i zamolio da ga ne fotografišemo.
„Nije da pošto-poto odbijam, ali ne želim da ispadnem kao sedmo svetsko čudo, koje je preživelo novičok, i sad su sve oči uprte u njega", kaže on.
„Važno mi je da ispričam šta mislim o onome što se dogodilo, o političkom stavu prema tome. Ali ovako funkcionišu mediji, što više nešto fotografišeš, to ga drugi više žele."
„Bila je prava beznadežna situacija"
BBC: Setite se večeri u Tomskoj uoči polaska, sledećeg jutra, aerodroma. Da li su se makar na trenutak pojavile neke sumnje? Da li vam se nešto učinilo neobičnim?
Navaljni: Ovo putovanje je bilo neverovatno po tome što je bilo apsolutno mirno. Svaki put kad dođem u Novosibirsk, gađaju me jajima. To je hir lokalnih vlasti. I ovog puta se dogodilo, ali ni jednom nisu potrefili.
U Tomsku nas je, kao i obično, na putu zaustavila policija i sve popisala. Očigledno je to bio spoljni nadzor, ali vrlo diskretan, a kasnije su mi pokazali čuveni članak u novinama Moskovski komsomoljec, gde su izneli skoro pa svaki korak našeg boravka.
Ali sve je bilo super mirno, niko nije obraćao pažnju na nas, nije bilo apsolutno ništa sumnjivo. Stoga smo se iz Tomska vratili u Moskvu prezadovoljni uspešnim, produktivnim putovanjem, sve je prošlo kao po loju i ništa nije ukazivalo na ... [smeh] neprijatnosti koje su usledile.
BBC: Čak i na malom aerodromu, gde tri aviona iz Moskve ujutru sleću gotovo istovremeno, gde je u tom trenutku veliki broj ljudi, takođe nije bilo ništa sumnjivo?
Navaljni: Ma ni blizu! Do trenutka kada sediš i razmišljaš - prokletstvo, nešto nije kako treba, bilo je suviše dobro. Zapravo, upravo zbog toga još uvek niko ne razume.
Ili je bilo nešto sa hranom, možda prethodne noći. Ili putem fizičkog kontakta. Sve što znam o vrsti supstance, saznao sam iz štampe, nemam dodatnih informacija. Nisam video ljude koji istražuju ili vrše ispitivanje.
Jedini ljudi sa kojima sam o tome razgovarao su lekari. Sve predmete predali smo na testiranje lekarima u Nemačkoj. A iz štampe znam da je reč o nekoj vrsti, možda nove modifikacije ovog organsko fosfornog jedinjenja, koje pripada grupi Novičok. Odnosno, neka vrsta naprednog Novičoka. Ali pitanje je sa čime je on još bio u kombinaciji i kako deluje?
BBC: A Kada se osvrnete na video iz aviona sa kricima?
Navaljni: „Navaljni urla od bolova."
BBC: Tada ste rekli: „Umirem". Znate, dešava se da čovek dobije napad panike i čini mu se da će se sada uguši. Ili osoba ima srčani udar. Kažete da vas ništa nije bolelo, a istovremeno ste izgovorili to?
Navaljni: Zato što nema sa čime da se uporedi. Na primer, čitali ste puno o srčanom udaru i možete otprilike da pretpostavite kakav je osećaj. I ne patim od klaustrofobije.
Naprotiv, samo volim da se zabijem u ćošak, da me niko ne dira, sednem uz računar da mi niko ne diše za vratom. Stoga mi zatvoreni prostori uopšte ne smetaju.
A ovde je nekakva gadost, koja se, po svemu sudeći, ne može dogoditi čoveku u običnom životu. Ne izgleda tako ali se definitivno ne može dogoditi u svakodnevnom životu, jer za sve vreme evolucije priroda nije stvorila tako nešto što „inhibira holin ..."?
Kira Jarmiš, sekretar za štampu Navaljnog: Inhibira holinesterazu.
Navaljni: Postao sam neka vrsta stručnjaka „neurobiologiške lutke za testiranje". U običnom životu to vam se ne može dogoditi. Mene je iznenada pogodilo. Odmah me je probio hladan znoj. Ništa ne boli i nije poput napada panike ili neke vrste anksioznosti.
Prvo nešto nije u redu, a onda je jedina misao da je sve gotovo. I ne postoji druga misao. I grčevito pokušavaš da shvatiš šta se dešava. Ali nema ničega, ništa ne boli. I nemaš na šta da se žališ. Ali je jasno da je to sve.
I pozlilo mi je ali ne u toj meri da ću se možda onesvestiti, ali ću doleteti ovim avionom do Moskve, a tamo će mi dati injekciju. To je bila prava beznadežna situacija.
BBC: A to „nešto nije u redu" - da li je moguće da se odredi bar u kom delu tela? U glavi?
Navaljni: U tome i jeste stvar, što ne može. Generalno, niz čelo mi teče hladan znoj. Verovatno jedino što možete [da se imenuje] je da izgubite koncentraciju. On tako funkcioniše. Novičok jednostavno preoptereti nervni sistem i u nekom trenutku ne možete da se fokusirate.
Ali nije kao da si pijan. Izlazim iz toaleta [aviona], znam gde je desno, znam gde je levo, znam gde je stjuard, znam gde mi je sedište. Ali nešto nije u redu i kraj. [Ovaj osećaj] ne može da se razloži na delove.
Ukratko, hemijsko oružje treba zabraniti! Mnogo sam razmišljao o tome, i ono, kao prvo, nije uzalud zabranjeno, a drugo, nema nikakve koristi od hemijskog smeće. I niko ne može biti zaštićen. Susret sa njim donosi vam užasnu smrt ili užasnu, pa skoro smrt.
Ko je Aleksej Navaljni?
Ima 43 godine i izgradio je ime u Rusiji vodeći antikorpcijsku kampanju.
Vodio je najveće proteste protiv Putina u ovoj zemlji 2011. i tada je bio u zatvoru, zbog organizovanja demonstracija bez odobrenja zvaničnika.
Navaljni je pretrpeo ozbiljan hemijski napad i 2017. kada su mu desno oko isprskali antiseptičnom bojom. I tada ga je Vasilijeva lečila.
Pokušao je da se kandiduje na predsedničkim izborima prošle godine, ali mu je zabranjeno zbog prethodnih presuda za prevare, za koje on kaže da su politički motivisane.
Pozadina slučaja
Navaljnom je pozlilo tokom leta iz Sibira za Moskvu, posle čega je avion prinudno sleteo u Tomsk, a 20. avgusta je kritičar Vladimira Putina prebačen na lečenje u Nemačku.
Prema istraživanju, njegovi saradnici koji su ostali u Tomsku su se vratili u hotel da sakupe moguće dokaze, čim su čuli da je avion kojim je leteo opozicionar prinudno sleteo u Omsk.
Ruske vlasti potom su dozvolile da bude prebačen u Nemačku na lečenje.
Potom je objavljeno da su tragovi nervnog agensa novičok, kojim je navodno otrovan ruski opozicionar Aleksej Navaljni, pronađeni na bočici vode u hotelskoj sobi u Tomsku u kojoj je taj političar boravio pre nego što mu je pozlilo, saopštili su njegovi saradnici.
Pošto su testovi pokazali da je Navaljni otrovan novičokom, Evropska unija je zatražila od ruske vlade da sprovede temeljnu i otvorenu istragu.
„Odgovorni moraju da budu privedeni pravdi", navedeno je u saopštenju.
Premijer Velike Britanije Boris Džonson osudio je trovanje Navaljnog, ocenivši slučaj kao "nečuven".
U objavi na Instagramu od utorka, Navaljni je odbacio tvrdnje - navodno predsednika Putina - da se sam otrovao.
Pariski list Mond objavio je da je u telefonskom razgovoru sa francuskim predsednikom Emanuelom Makronom 14. septembra, Putin „sa prezirom govorio o Navaljnom nazivajući ga internetskom nevoljom koja je u prošlosti simulirala bolesti".
Političari na Zapadu i dalju su neodlučni u vezi sa odgovorom oko trovanja, navodi BBC-jeva dopisnica iz Berlina Dženi Hil.
Ipak, Navaljni je izašao iz bolnice pošto je nemačka kancelarka Angelka Merkel zatražila puno objašnjenje - do sada uzaludno - od Kremlja.
Pogledajte video o predsedniku Rusije Vladimiru Putinu
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Bonus video: