Policija u Tbilisiju, glavnom gradu Gruzije, koristila je vodene topove da rastera demonstrante koji su protestovali zbog navodnih nepravilnosti na parlamentarnim izborima održanim prošle nedelje.
Hiljade ljudi okupilo se ispred kancelarija Centralne izbore komisije zahtevajući ponovno glasanje i optužujući vladajuću partiju za krađu glasova.
Vladajuća stranka Gruzijski san odbacila je ove navode.
Međunarodni posmatrači izbora kažu da su tokom izbora „poštovane osnovne slobode", ali su kritikovali tokovi procesa.
Gruzijski san, stranka koju je osnovao milijarder Bidzina Ivanišvili i koji je na vlasti od 2012. godine, osvojio je više od 48 odsto glasova na izborima koji su održani 31. oktobra.
- „Ne možemo preko ponosa”: Kako se Abhazija i Južna Osetija nose sa korona virusom
- Crkva sprečila legalizaciju kanabisa u Gruziji
- Gruzija dobila predsednicu
Pobeda je omogućila partiji da oformi novu vladu.
Ali hiljade demonstranata koji su marširali u Tbilisiju odbilo je da prizna rezultate, tražeći ostavku šefa policije i izborne komisije.
Policija u glavnom gradu Gruzije, u Tbilisiju vodenim topovima je pokušala da rastera demonstrante koji su protestovali i tražili ostavke načelnika policije i funkcionera izborne komisije.
„Ono što je stranka Gruzijski san uradila tokom izbora je državni udar", rekla je 33-godišnja farmaceutkinja Teona Lančeva AFP novinskoj agenciji.
„Primoraćemo ih da nam omoguće ponovno glasanje", dodala je.
Demonstranti i glavne opozicione stranke u zemlji optužile su vladajuću partiju i njene pristalice za izbornu prevaru i zastrašivanje birača.
Iz osam opozicionih partija kažu da će bojkotovati parlament zbog izbornih rezultata, prenosi agencija Rojters.
Međunarodni posmatrači izbora iz Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) primetili su da „postoji pritisak na glasače i nejasna granica između vladajuće partije i države što utiče na poverenje javnosti u izborni proces".
Međutim, da je glasanje bilo „konkuretno i da su poštovane osnovne slobode".
Protest je održan dan pre nego što je na snagu stupio policijski čas u većim gradovima usled porasta broja zaraženih korona virusom.
U Gruziji u kojoj živi 3,7 miliona stanovnika zabeleženo je 57.000 slučajeva zaraženih korona virusom, a preminulo je 475 ljudi.
Možda će vas zanimati i video o banji koju je voleo Staljin
Bonus video: