Američka vojska izvela je vazdušni udar usmeren na ekstremističke snage u Siriji koje podržava Iran, u prvoj vojnoj akciji koju je preduzela administracija Džoa Bajdena.
Pentagon je saopštio da je udar naređen kao odgovor na napade na američko i koaliciono osoblje u Iraku.
Prema saopštenju Pentagona, gađana je infrastruktura ekstremističkih grupa koje podržava Iran, a akcija je izvedena u odgovor na nedavne raketne napade na američke ciljeve u Iraku.
Uništeni su „mnogi objekti" tih snaga, dodaje se.
- Šta je „Islamska država"?
- Kako sam greškom otišao u džihadiste
- Pronađeno telo ubijenog arheologa koji je štitio drevni grad Palmiru
Zvaničnici snaga koje podržava Iran rekli su da je jedna osoba ubijena, dok su posmatrači saopštili da ima najmanje 22 mrtvih.
Pentagon je rekao da je njegov napad u blizini iračke granice u istočnoj Siriji bio „proporcionalni vojni odgovor" koji je preduzet „zajedno sa diplomatskim merama", a izveden je u dogovoru sa saveznicima.
Napad je izveden pošto što je civilni dobavljač poginuo u raketnom napadu na američke ciljeve ranije ovog meseca.
Pripadnik američke službe i još pet dobavljača su ranjeni kada su rakete pogodile lokacije u Irbilu, poput baze koju je koristila koalicija predvođena SAD.
Rakete su pogodile i američke baze u Bagdadu, među kojima je i Zelenu zonu u kojoj se nalaze američka ambasada i druge diplomatske misije.
U Iraku se nalazi oko 2.500 američkih vojnika koji pomažu iračkim snagama u borbi protiv ekstremističke grupe Islamska država (IS).
- Koliko je snažna iranska vojska
- Da li je Iran u napadu na vojne baze namerno izbegao američke trupe
- Iran se „delimično povlači iz nuklearnog sporazuma“
Šta znamo o vazdušnim napadima?
Pentagon je saopštio da je napad izveden na osnovu Bajdenove direktive.
„Američke vojne snage izvršile su vazdušne udare na infrastrukturu koju koriste ekstremističke grupe koje podržavaju Iran u istočnoj Siriji", saopštio je portparol Pentagona Džon Kirbi.
Ciljani su objekti koje koriste te snage, među kojima su Kataib Hezbolah i Kataib Sajid al-Šuhada.
Pripadnici te dve grupe prethodno su napale američke ciljeve.
U saopštenju, Pentagon je naveo da operacija šalje nedvosmilenu poruku.
„Predsednik Bajden će delovati kako bi zaštitio američko i koaliciono osoblje.
„Istovremeno, delovali smo u cilju deeskalacije celokupne situacije i u istočnoj Siriji i u Iraku", navodi se u saopštenju.
SAD nisu potvrdile bilo kakve žrtve, ali je jedan zvaničnik iračke milicije rekao agenciji Asošiejted Pres da je najmanje jedan borac ubijen, a veći broj ranjen.
Zvaničnik je rekao da su u napadima pogođena mesta duž granice između sirijskog grada Boukamal i iračkog grada Kaim.
Sirijska Opservatorija za ljudska prava, posmatračka grupa sa sedištem u Velikoj Britaniji, saopštila je da su u američkom napadu poginula najmanje 22 borca Narodnih mobilizacionih snaga, iračke krovne grupe uglavnom šiitskih paravojnih formacija koja uključuje Kataib Hezbolah.
„U napadima su uništena tri kamiona sa municijom", rekao je ranije Rami Abdul Rahman iz te posmatračke misije za AFP.
„Bilo je mnogo žrtava.
Kataib Hezbolah porekao je bilo kakvu ulogu u nedavnim raketnim napadima na američko osoblje, ali je američki ministar odbrane Lojd Ostin rekao novinarima da su bili potpuno sigurni u to šta preduzimaju i koje ciljeve gađaju.
- Zašto je ubijen Sulejmani i šta će se dalje dešavati
- Kako je Tramp izmenio svet
- Unutar Irana: Šta Iranci misle o sukobu sa Amerikom
„Znamo šta smo pogodili", rekao je.
„Uvereni smo da su tu metu, koju smo gađali, koristili isti šiitski militanti koji su izveli napade ranije ovog meseca", dodao je Ostin.
Sekretar za štampu Pentagona Džon Kirbi rekao je da je udar bio usmeren na kažnjavanje ekstremističkih snaga, a ne na eskalaciju napetosti sa Iranom, s kojim SAD nastoje da obnove pregovore o nuklearnom sporazumu koji je napustio bivši predsednik Donald Tramp, prenosi Njujork Tajms.
Od 2009. godine SAD su Kataiba Hezbolaha odredile kao terorističku organizaciju, optužujući je za ugrožavanje mira i stabilnosti Iraka.
Uticaj Irana na unutrašnje poslove Iraka neprekidno je rastao od invazije kada su savezničke snage, predvođene SAD, srušile režim Sadama Huseina 2003. godine.
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Bonus video: