Britanija zabranila povratak Šamimi Begum, pristalici Islamske države

Begum je imala 15 godina kad su ona i još dvije učenice iz istočnog Londona napustile Veliku Britaniju u februaru 2015. i otputovale za Siriju da se pridruže grupi Islamska država

9768 pregleda 4 komentar(a)
Šamima Begum, Foto: BBC News
Šamima Begum, Foto: BBC News

Šamima Begum, koja je napustila Veliku Britaniju otišavši u Siriju da bi se kao tinejdžerka pridružila grupi Islamska država, neće moći da se vrati i bori se za svoje državljanstvo, odlučio je Vrhovni sud.

Sud je jednoglasnom odlukom presudio da njena prava nisu prekršena kad joj je uskraćena dozvola da se vrati.

Dvadesetjednogodišnja Begum želi da se vrati kako bi osporila odluku ministra unutrašnjih poslova da joj oduzme britansko državljanstvo.

Ona se nalazi u kampu koji kontrolišu naoružani stražari u severnoj Siriji.

Begum je imala 15 godina kad su ona i još dve učenice iz istočnog Londona napustile Veliku Britaniju u februaru 2015. i otputovale za Siriju da se pridruže grupi Islamska država.

Godine 2019. tadašnji ministar unutrašnjih poslova Sadžid Džavid oduzeo je Begum državljanstvo zbog navodnog ugrožavanja nacionalne bezbednosti.

U julu prošle godine, Apelacioni sud doneo je odluku da je jedini fer način za dalje postupanje da joj se dozvoli da uđe u Veliku Britaniju, zato što ne može delotvoreno da se žali na tu odluku iz kampa u severnoj Siriji.

Ministarstvo unutrašnjih poslova uložilo je žalbu Vrhovnom sudu sa zahtevom da preinači odluku Apelacionog suda, tvrdeći da će dozvola da se ona vrati u Veliku Britaniju „značajno ugroziti nacionalnu bezbednost".

U petak je lord Rid, predsednik Vrhovnog suda, objavio da vlada ima pravo da spreči Begum da se vrati u Veliku Britaniju.

Saopštivši odluku suda, lord Rid je rekao:

„Vrhovni sud jednoglasno usvaja sve žalbe ministarstva unutrašnjih poslova i odbacuje sve kontra-žalbe gospođice Begum."

On je rekao da je presuda Apelacionog suda bila pogrešna i nije pravilno uzela u obzir argument ministra unutrašnjih poslova.

„Nije ukazala poštovanje prema proceni ministra unutrašnjih poslova koju je ova zaslužila, imajući u vidu da je Parlament zadužio ministra unutrašnjih polova sa donošenjem takve procene i da on demokratski polaže račune Parlamentu za sprovođenje te odgovornosti", rekao je lord Rid.

„Apelacioni sud je pogrešno verovao da, kad se pravo građanke na fer suđenje sukobi sa zahtevima nacionalne bezbednosti, njeno pravo na fer suđenje mora da prevagne."

On je dodao: „Ali pravo na fer suđenje ne pobija sve druge obzire, kao što je bezbednost javnosti."

Lord Rid je rekao da odgovarajuća reakcija nije bila da se vlada prisili da vrati gospođicu Begum u Veliku Britaniju - već da pauzira pravnu borbu za državljanstvo sve dok ne bude u bezbednijem položaju da učestvuju u vlastitom žalbenom postupku.

On je dodao:

„To nije savršeno rešenje, jer se ne zna koliko bi vremena moglo da pređe pre nego što se to omogući. Ali nema savršenog rešenja za dilemu kao što je ova."

Džavid je pozdravio odluku, rekavši da je „svako ograničavanje prava i sloboda" sa kojima se suočava Begum „direktna" posledica njenih „ekstremnih" postupaka.

On je rekao: „Ministar unutrašnjih poslova je odgovoran za bezbednost naših građana i granica, i stoga treba da ima moć da odlučuje da li neko ko predstavlja ozbiljnu pretnju po tu bezbednost sme da uđe u našu zemlju."

„Ne postoje prosta rešenja za ovu situaciju, ali svako ograničavanje prava i sloboda sa kojima se suočava ova osoba direktna su posledica ekstremnih postupaka koje su ona i drugi preduzeli, kršeći smernice vlade i opšteg morala."

Liberti, grupa za zaštitu ljudskih prava koja je intervenisala u slučaju Begum, rekla je da je ova najnovija odluka „ekstremno opasan presedan".

Rouzi Brajthaus, pravnica iz Libertija, kaže:

„Pravo na fer suđenje nije nešto što demokratske vlade mogu tek tako da oduzmu kad im se prohte, a to nije ni nečije britansko državljanstvo."

„Ako se vladi dozvoli da primenjuje svoje ekstremne moći kao kaznu bez osnovnih kočnica fer suđenja to postavlja ekstremno opasan presedan."

„Snage sigurnosti su bezbedno uspevale da omoguće povratak stotine hiljada ljudi iz Sirije, ali vlada je odabrala da na zub uzme baš Šamimu Begum."

„Ovaj pristup ne služi pravdi, to je cinično skretanje pažnje sa neuspešne kontraterorističke strategije i još jedan primer nepoštovanja ove vlade prema pristupu pravdi i vladavini zakona."

Maja Foa, direktorka grupe za zaštitu ljudskih prava Repriv rekla je da sprečavanje Begum da se vrati u Veliku Britaniju predstavlja „cinični pokušaj da ona ostane nečija tuđa odgovornost".

„Kao i mnogi druge evropske države, Velika Britanija je više nego sposobna da vrati kući britanske zatvorenike iz Sirije, od kojih su mnogi otišli kao tinejdžeri nakon što su postali žrtve trafikinga ili onlajn regrutacije."

„Ostaviti ih u pravnoj crnoj rupi - u uslovma nalik onima u Gvantanamu - nije u skladu sa britanskim vrednostima i njenim interesima pravde i bezbednosti."


Pogledajte video o Dolini udovica u Avganistanu


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Bonus video: