Premijer Izraela Benjamin Netanjahu je na nelegalan način koristio sopstvenu političku moć da bi zauzvrat dobio protivusluge, rekla je u Jerusalimu na suđenju za korupciju tužiteljka Liat Ben Ari.
Ben Ari tvrdi da je Netanjahu „tražio ustupke za vlasnike glavnih medija u Izraelu kako bi kroz njih mogao da forsira sopstvene planove".
Netanjahu je negirao ove tvrdnje.
- Skupi pokloni, mediji, mito: Za šta je optužen premijer Izraela
- Kosovo otvorilo ambasadu u Izraelu - zašto je to važno
- Zvezda filma „Čudesna žena" kritikuje premijera Izraela
Ovo saslušanje održava se u danu kada predsednik Izraela treba da se sastane sa predstavnicima parlamentarnih stranaka kako bi zatražio podršku za formiranje vlade posle izbora prošlog meseca.
Ni ti izbori nisu doneli rešenje političke pat pozicije koje opterećuje Izrael već dve godine.
Netanjahuov blok stranaka desnice nema potrebnu većinu, kao ni grupa partija koje mu se suprotstavljaju.
Kada predsednik države Reuven Rivlin završi konsultacije sa parlamentarcima, mandat za formiranje vlade daće onome za koga smatra da ima najviše šansi da obezbedi skupštinsku većinu.
Izraelski mediji citirali su predsednik Rivlina kako predstavnicima opozicione Ješ Atid stranke kaže:
„U ovom trenutku ne vidim način da se formira koalicija".
Netanjahuovi protivnici se plaše da će, ako ostane premijer, progurati zakon koji mu daje imunitet od krivičnog gonjenja dok je na funkciji.
On je demantovao te navode.
Za šta je optužen Netanjahu?
Netanjahu je optužen u tri različita slučaja, poznatih kao 1.000, 2.000 i 4.000:
- Slučaj 1.000 - Prevara i zloupotreba poverenja - optužen je da je dobio poklone, uglavnom cigare i flaše šampanjca od moćnih biznismena u zamenu za usluge
- Slučaj 2.000 - Prevara i zloupotreba poverenja: Optužen je da je nudio da pomogne u podizanju tiraža novine Jediot Ahronot u zamenu za izveštavanje u pozitivnim tonu
- Slučaj 4.000 - Prevara i zloupotreba poverenja: Kao Premijer i ministar za komunikacije u vreme krivičnog dela koje mu se stavlja na teret, Netanjahu je navodno podsticao donošenje odluka koje su išle u korist Šaula Elovica, glavnog deoničara Bezek telekomunikacione kompanije. Zauzvrat je navodno dobio pozitivno izveštavanje na sajtu Vala čiji je vlasnik Elovic.
Netanjahu je više puta negirao ove optužbe, govoreći da se radi o lovu na veštice koji sprovode njegovi politički protivnici.
Šta se desilo u ponedeljak na saslušanju?
Desetina Netanjahuovih pristalica i protivnika okupili su se ispred suda u Jerusalimu pre nego što je stigao premijer.
Sedeo je sa timom advokata dok je tužilac Ben Ari imala uvodnu reč.
„Ovo je značajan i ozbiljan slučaj korupcije režima.
Odnos između Netanjahua i ostalih optuženih postao je neka vrsta monete za potkusurivanje, roba za trgovinu i to bi moglo da utiče na procene javnog službenika".
Posle uvodne reči tužiteljke Netanjahu je dobio dozvolu da izađe iz sudnice, a prvi je svedočio Ilan Ješua, bivši izvršni direktor portala Vala.
Njegovo svedočanstvo smatra se ključnim za Slučaj 4.000 - to je i najozbiljniji delo za koje je optužen premijer pošto se odnosi i na tvrdnje o mitu.
Očekuje se da svedoče i Aviram Elad, bivši izvršni urednik Vale, Mihal Klajn, nekadašnji direktor vesti tog portala i Amit Eshel, bivši urednik deska.
Posle njih svedočiće i Avi Berger, bivši generalni direktor ministarstva komunikacija.
U februaru je tročlano sudsko veće prihvatilo zahtev premijera da ovaj proces bude pomeren za posle izbora.
Upozorio je bi održavanje ročišta pre glasanja predstavljalo brutalno mešanja u izbore.
Netanjahu je tada rekao i da su slučajevi zasnovani na izmišljenim dokazima, tvrdeći da „nedostaje mnogo stvari, čak i iz ugla tužioca".
Kako premijer može da bude na funkciji i na suđenju?
Netanjahu je nevin ukoliko se na sudu ne dokaže drugačije i u ovom trenutku nema pravnih prepreka da obavlja funkciju premijera.
Čak i u slučaju da bude osuđen, Netanjahu neće morati da podnese ostavku dok se ne iscrpe svi mehanizmi za žalbe.
Ehud Olmert, bivši premijer, podneo je ostavku na mesto predsednka stranke kada je 2008. protiv njega otvorena istraga zbog korupcije, ali je formalno ostao na funkciji do izbora sledeće godine.
Na tim izborima je Netanjahu došao na vlast.
Olmert je na kraju osuđen za mito, prevaru i ometanje pravde.
Osuđen je na 27 meseci zatvora, od čega je iza rešetka proveo 16 meseci.
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Bonus video: