Svjetski dan velikih slova na tastaturi: Da li se koriste za 'vikanje preko poruka' ili pravopis

Poštovanje pravopisnih pravila je njihova osnovna svrha. Međutim, upotreba ovih slova je pojavom telefona i interneta stekla drugačiji prizvuk

6181 pregleda 3 komentar(a)
Foto: BBC
Foto: BBC

IMATE LI OSEĆAJ DA SE NEKO DERE NA VAS KADA VAM STIGNE OVAKVA PORUKA? ILI VI ŠALjETE PORUKE VELIKIM SLOVIMA KADA STE UZBUĐENI ZBOG NEČEGA?

To su uglavnom prve asocijacije na takozvani caps lock, odnosno tipku na tastaturi koja mala slova pretvara u velika.

Poštovanje pravopisnih pravila je njihova osnovna svrha. Međutim, upotreba ovih slova je pojavom telefona i interneta stekla drugačiji prizvuk.

Dobila su važno mesto u popularnoj kulturi, toliko da se Međunarodni dan velikih slova obeležava dva puta godišnje - 28. juna i 22. oktobra.

Za šta se koriste?

U jezicima u kojima se koristi jermensko, ćirilično, grčko i latinsko pismo izražena je njihova upotreba, dok pojam velikih slova u jezicima poput arapskog, hebrejskog ili kineskog ne postoji.

U srpskom jeziku je razlika između velikih i malih slova ustanovljena u 18. veku. Do tada se za isticanje željene celine početno slovo ili pisalo krupnije, ili se ukrašavalo.

Velikim slovom se u srpskom jeziku ukazuje na vlastita i pojedinačna imena - lica, bića, geografske pojmove, božanstava, umentička dela, ustanove - kao i na poštovanje ličnosti kojoj se obraćamo ili o kojoj govorimo.

Njim se, takođe, označavaju i natpisi, nove rečenice i celine.

Služe i za otklanjanje nedoumica u pogledu značenja određenih reči, na primer, imate li vreme smrti Dobrice Ćosić ili imate li Vreme smrti Dobrice Ćosića.

Odgovor na prvo pitanje je 18. maj 2014. godine, a drugo se odnosi na piščevu knjigu Vreme smrti.

Tipične greške vezane su za pisanje zajedničkih imenica koje su izvedene od vlastitih - poput zvezdaš, partizanovac, vukovac, srbista, nobelovac, kao i neke prideve poput uskršnji, božićni i novogodišnji - sve se one pišu malim slovom.

Pravopis nudi jasna pravila za pisanje velikog slova, odnosno verzala.

Međutim, nove forme pisane komunikacije kao što su SMS-ovi, mejlovi i aplikacije za dopisivanje, ponekad menjaju značenja.

Kako se proslavlja Međunarodni dan velikih slova?

Jedan način je suprotan od onog na koji biste pomislili - nemojte da upotrebljavate ova slova celog dana.

DRUGI NAČIN JE DA CEO DAN KORISTITE SAMO VELIKA SLOVA.

Razlog tome je da se skrene pažnja onima koji se preterano služe njima - koliko njihova stalna upotreba može biti frustrirajuća.

Tvorca Međunarodnog dana velikih slova, Dereka Arnolda iz Sjedinjenih Američkih Država, toliko su nervirali ljudi koji stalno i za sve koriste velika slova, da je 22. oktobra 2000. godine odlučio da „napokon urazumi korisnike interneta", kako se navodi na sajtu ovog „praznika".

Zašto se slavi dva puta godišnje?

Prvobitno obeležavan u podrugljivom i ironičnom tonu samo u oktobru, deceniju kasnije se slavi i u junu.

Takozvani „kralj reklama" Bili Mejs, poznat po vikanju u kameru dok govori o proizvodima koje reklamira - što je jednako korišćenju velikih slova na Internetu, preminuo je 28. juna 2009. godine.

Njegov entuzijazam za vikanjem se prenosio kroz reklamu, zbog čega je postao poznat širom sveta.

„Ovaj 'praznik' je uspostavljen u njegovu čast i poseban način govora", navodi se na sajtu Međunarodnog dana velikih slova.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Bonus video: