Da li pošiljke oružja sa Zapada mijenjaju bilo šta?

Ukrajinske snage redovno obaraju ruske letjelice - ovaj snimak iznad prikazuje lovca pogođenog iznad Harkova - a vojni analitičari vjeruju da postoje dokazi da je nedavno isporučeno oružje sa Zapada već u upotrebi

7455 pregleda 5 komentar(a)
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Ukrajinska vojska objavila je nekoliko snimaka na kojima se vidi obaranje ruskih helikoptera raketama zemlja-vazduh.

Jedan takav, od prošle nedelje, prikazuje ruski helikopter u niskom letu, tik iznad krošnji drveća - u nadi da će izbeći ono što sledi.

Njegovu putanju prati zadimljeni trag rakete zemlja-vazduh.

U roku od nekoliko sekundi, projektil pronalazi metu.

Odmah nakon kontakta, ruski helikopter ruši se na zemlju i pretvara u buktinju.

Ukrajinske snage redovno obaraju ruske letelice - ovaj snimak iznad prikazuje lovca pogođenog iznad Harkova - a vojni analitičari veruju da postoje dokazi da je nedavno isporučeno oružje sa Zapada već u upotrebi.

Džastin Bronk, naučni saradnik za protivvazdušno oružje sa Kraljevskog instituta ujedinjenih službi, kaže da postoje vizuelne potvrde da je do sada oboreno najmanje 20 ruskih letelica iznad Ukrajine - i helikoptera i lovaca.

To je značajno manje nego što tvrdi ukrajinsko ministarstvo odbrane, koje kaže da je oborilo 48 ruskih aviona i 80 helikoptera.

Ipak, čak i ove niže brojke ukazuju na to da Rusija ima problema da ostvari prevlast na nebu.

vojna moć ukrajine i rusije
foto: BBC na srpskom

I Ukrajina je pretrpela gubitke.

Ali britanski ministar odbrane Ben Volas rekao je za BBC da Rusija do sada nije bila uspešna u uništavanju ukrajinskih vazduhoplovnih i protivvazdušnih snaga.

Pre nego što je započeo rat, ukrajinske vojne letelice bile su brojčano nadmašene u poređenju sa onim što je na granici nagomilala Rusija.

Volas je rekao da je sposobnost Ukrajine da održi deo svoje protivvazdušne odbrane netaknutom već primorao ruske letelice da lete noću kako bi izbegle da budu otkrivene.

Ručno lansirani protivvazdušni projektili, poznati i kao „menpeds" (ručno prenosivi protivvazdušni odbrambeni sistem) samo su neka od oružja koje su zapadne zemlje isporučile Ukrajini.

Među njima su ozloglašene američke rakete zemlja-vazduh Stinger - pošast za sovjetske letelice tokom njihovog okupacije Avganistana osamdesetih.

Teško je doći do tačnih brojki.

Prošle nedelje je Volas za BBC izjavio da je Zapad do sada isporučio „hiljade" komada protivtenkovskog naoružanja i „više od hiljadu" Stingera.

Pozivajući se na zvaničnika američkog ministarstva odbrane, CNN ovaj zbir navodi kao 17.000 primeraka protivtenkovskog naoružanja i 2.000 Stingera, koje su poslali SAD i saveznici NATO.

Velika Britanija i SAD su obezbedile oružje Ukrajini pre nego što je invazija započela 24. februara - Velika Britanija je poslala 2.000 lakih protivtenkovskih projektila (NLAV).

Komentarišući izveštaje da se oni već koriste za uništavanje ruskih oklopnih kolona, Volas je rekao da „imaju anegdotske dokaze koji to potvrđuju."

Puške i municija

Većina zemalja, međutim, tek je počela da šalje oružje kao reakciju na rusku invaziju.

Sve u svemu oružje je do sada isporučilo 14 zemalja.

Među njima su Švedska i Finska, obe s dugim istorijatom neutralnosti i nisu članice NATO. Ali obe su poslale hiljade primeraka protivtenkovskih naoružanja Ukrajini.

Nemačka je isporučila 1.000 protivtenkovskih oružja i 500 Stinger raketa.

Baltičke države su takođe isporučile hiljade oružja, uz rakete Stinger i Džavelin, jedne od najefikasnijih protivtenkovskih oružja sa dometom od 2,5 kilometara.

Ukrajina tvrdi da je već uspešno uništila nekoliko ruskih tenkova T-72.

U skorašnjoj isporuci oružja bilo je i desetine hiljada jurišnih pušaka i mitraljeza, protivtenkovskih mina i stotine tona municije, kao i pancira i šlemova, i medicinskog pribora.

Getty Images

Kako oružje uspeva da se probije do odredišta?

Velika Britanija kaže da ona pomaže u „ostvarivanju" isporuke ovog oružja.

Zapadni zvaničnici, međutim, ne odaju detalje kako se isporuke tačno probijaju do odredišta.

Nije tajna da dok se ruske vojne operacije usredsređuju na istočnu Ukrajinu, protok ljudi i zaliha na zapadu zemlje je neometan preko susednih evropskih država.

BBC je razgovarao sa ministrima odbrane Estonije, Švedske i Danske, i svi su oni potvrdili da se njihove isporuke oružja prate i da su proteklih nedelja uspešno stigle u Ukrajinu.

Koliko, dakle, ove isporuke oružja bilo šta menjaju na terenu?

Oružje koje šalje Zapad može da čini razliku, ali samo ako Ukrajina nastavi da ima oružane snage sposobne da ga upotrebe.

Bronk kaže da je sposobnost Ukrajine da iskoristi neke od svojih starijih protivvazdušnih sistema iz sovjetskog doba - koji imaju dalji domet - naterala ruske letelice da lete niže.

Ali to ih čini ranjivijim na rakete vazduh-zemlja kraćeg dometa koje im šalje Zapad.

Bez tih protivvazdušnih sistema dužeg dometa, ruske letelice mogu da lete na većim visinama da izbegnu opasnost od protivvazdušne odbrane kraćeg dometa.

Za to vreme, Amerika i evropski saveznici žele da pojačaju isporuke oružja Ukrajini.

Prilika za to je možda ograničena, pre nego što Rusija pokuša da na metu uzme bilo koju liniju isporuke oružja.

Američki sekretar odbrane Entoni Blinken izjavio je da je razgovarao sa Poljskom o tome da ona isporuči svoje ruske migove ukrajinskim vazduhoplovnim snagama.

Ali čak i ako bi se to desilo, Ukrajini bi i dalje bili potrebni obučeni piloti da upravljaju njima.

Pošiljke oružja sa Zapada pomažu, ali vam je i dalje potrebna vojska koja zna kako se ono koristi.


Pogledajte i video o trudnici koja je u 8. mesecu izbegla iz Ukrajine u Crnu Goru


Pratite nas na Fejsbuku, Tviterui Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Bonus video: