Vojni sud u Mjanmaru osudio je ženu na šest godina zatvora zbog postavljanja slika na sajtu za odrasle OnliFans (OnlyFans), kao i na još nekim platformama.
Nang Mve San, manekenka i bivša lekarka, osuđena je pre dve nedelje zbog „narušavanja kulture i dostojanstva", saopštile su vojne vlasti.
Ona je ranije učestvovala u demonstracijama protiv vojske, koja je pučem preuzela vlast 2021.
Veruje se da je ona prva osoba u Mjanmaru zatvorena zbog objavljenog sadržaja na sajtu OnliFans, na kojem se plaća pretplata.
Druga manekenka, koja je takođe objavila slike učešća u protestima na društvenim mrežama, uhapšena je u avgustu po istom zakonu i očekuje je suđenje u oktobru.
- BBC istraga: Kako sajt OnlyFans postupa prema nezakonitim seks snimcima
- „Ubiću ti decu, silovaću te" - šta se krije iza sajta OnlyFans sa eksplicitnim sadržajem
- Četvorica aktivista streljani u Mjanmaru, vojska ih optužila za terorizam
Nang Mve San je proglašena krivom za distribuciju golišavih fotografija i snimaka na sajtovima uz naknadu, prema Zakonu o elektronskim transakcijama u zemlji, koji predviđa maksimalnu kaznu od sedam godina.
Manekenka je živela u okrugu Severni Dagon u Jangonu - oblasti u kojoj je na snazi vanredno stanje.
U takvim oblastima - i prema zakonima o vanrednom stanju koje je obnovila vlada mjanmarske vojne hunte ranije ove godine - optuženima za zločine sudi se pred vojnim sudom i uskraćena su im prava poput omogućavanja advokata.
Suđeno joj je u zatvorskom sudu Insein - ozloglašenoj kaznenoj ustanovi u prestonici i najvećem u Mjanmaru - gde je poslato mnogo političkih zatvorenika od prošlogodišnjeg puča.
Njena majka je za burmanski servis BBC-ja rekla da je uspela da kontaktira ćerku poslednjih nedelja, ali da nije znala za kaznu sve dok državni mediji nisu izvestili u sredu.
Vojska Mjanmara zbacila je demokratski izabranu vladu Aung San Su Ći u februaru 2021, što je izazvalo ogromne proteste širom zemlje i rasprostranjen pokret otpora.
Procenjuje se da je više od 15.600 ljudi, među kojima i Su Ći, drugi političari, aktivisti i novinari, uhapšeno otkako je vojska preuzela vlast.
Više od 12.00 ljudi je i dalje u pritvoru, dok je režim ubio najmanje 2.322 politička zatvorenika, tvrdi Udruženje za pomoć političkim zatvorenicima, posmatračka grupa.
Ranije ovog meseca, bivša britanska ambasadorka u Mjanmaru Viki Bouman i njen muž osuđeni su na godinu dana zatvora zbog kršenja zakona o imigraciji.
Ali njihov slučaj se verovatno odnosi na šire političke probleme, a ne na imigracione prekršaje, za koje se stranci retko gone u Mjanmaru.
Pogledajte video o građanskom ratu u Mjanmaru
Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Bonus video: