Maroko traži da Alžir promijeni dresove, tvrde da im se "krade kulturno nasljeđe"

Iz marokanskog Ministarstva kulture kažu da su plavi, tirkizni i žuti geometrijski oblici na dresovima Alžira, uobičajen prizor u marokanskim mozaicima

9184 pregleda 0 komentar(a)
Foto: Adidas
Foto: Adidas

Ministarstvo kulture Maroka optužilo je Adidas da je prisvojio marokansku kulturu u dizajnu novih dresova za fudbalsku reprezentaciju Alžira.

Iz Adidasa, nemačkog proizvođača sportske opreme, kažu da je dizajn inspirisan Mečuar palatom u Alžiru.

Međutim, iz marokanskog Ministarstva kulture kažu da su plavi, tirkizni i žuti geometrijski oblici na dresovima Alžira, uobičajen prizor u marokanskim mozaicima.

Reč je o oblicima koji su poznati kao zelige (zellige).

Između Maroka i Alžira dugo postoje napetosti, pre svega oko pitanja nezavisnosti Zapadne Sahare.

Šta se desilo?

U sedište Adidasa nedavno je stiglo „pravno upozorenje" Ministarstva kulture Maroka.

To je na Fejsbuku objavio advokat Murad Eladžuti, koji je direktoru nemačke kompanije Kasperu Rorstedu pisao u ime ministarstva.

U tom pismu se navodi da dizajn alžirskih dresova predstavlja „pokušaj da se ukrade oblik marokanskog kulturnog nasleđa i koristi van njegovog konteksta".

Ministarstvo zato zahteva da Adidas u roku od dve nedelje promeni dizajn.

Eladžuti smatra i da alžirski dresovi doprinose „gubitku i izobličenju identiteta i istorije ovih [zelige] kulturnih elemenata".

BBC je kontaktirao Adidas za komentar.

Fudbalska reprezentacija Maroka učesnik je predstojećeg Svetskog prvenstva u Kataru. U grupi je sa Hrvatskom, Belgijom i Kanadom.

Getty Images

Tenzije

Alžir i Maroko dele granicu od skoro 2.000 kilometara, oko koje dugo postoje napetosti - još od kad su obe zemlje stekle nezavisnost od francuske kolonijalne vlasti.

Tako je 1963. godine došlo i do Peščanog rata, pre svega zbog tvrdnje Maroka da ima pravo na teritorije u Alžiru.

Kasnije je Alžir podržao kampanju za nezavisnost Zapadne Sahare od Maroka, što je dovelo do dugog rata u Zapadnoj Sahari, koji je trajao od 1975. do 1991. godine.

Granica između dve zemlje zatvorena je 1994. godine iz bezbednosnih razloga.

Maroko je tada optuživao bezbednosne službe Alžira za napad na hotel u Marakešu, jednom od najvećih i istorijski najznačajnijih marokanskih gradova.

Odnosi su ponovo zaoštreni 2021. godine, kada je Alžir prekinuo diplomatske odnose sa susedom, optužujući Maroko za „neprijateljska dela".

Maroko je taj potez nazvao „potpuno neopravdanim".


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Bonus video: