Platforma TikTok će od narednog meseca podići minimalnu granicu za striming uživo sa 16 na 18 godina.
Istraga BBC Njuza otkrila je stotine naloga koji emituju uživo iz sirijskih izbegličkih kampova, sa decom koja prose donacije.
Neka su dobijala i do 1.000 dolara na sat, ali kad su podigli gotovinu, ispostavilo se da im je TikTok uzeo 70 odsto zarade.
U budućnosti, samo će odrasli moći da „šalju virtuelne poklone ili da imaju pristup funkcijama dizanja novca", saopštio je TikTok.
A „narednih nedelja", dozvoliće korisnicima da vode strimove uživo samo za odrasle.
- TikTok zarađuje na sirijskim porodicama koje prose uživo, BBC istraga
- Tajni svet trgovine golišavim fotografijama
- Šta je „osvetnička pornografija" i kako utiče na žrtve
- Govorila o razvodu na TikToku, a onda ju je bivši muž ubio
Nije, međutim, najjasnije kako će TikTok sprovesti ovo starosno ograničenje u delo.
Kompanija Meta, u čijem su vlasništvu Fejsbuk i Instagram, kao i kompanija i Gugl, u čijem je vlasništvu Jutjub, drže minimalno ograničenje za striming uživo na 13 godina i već dozvoljavaju korisnicima da ograniče godište gledaocima sadržaja koji objavljuju.
- Zakerbergova kompanija „iskorišćava ljude", tvrdi bot program Mete
- Fejsbuk je plodno tlo za lažne vesti i teorije zavere - istraživanje
Digitalni pokloni
Pet meseci su BBC-jev tim za borbu protiv dezinformacija, BBC na arapskom i BBC Eye Investigations pratili više od 300 TikTok naloga koji su strimovali uživo iz severozapadne Sirije.
Prema pravilima TikToka, zabranjeno je direktno moliti za poklon i mora da bude „sprečeno povređivanje, ugrožavanje i eksploatacija" maloletnika na ovoj platformi.
Kad je BBC Njuz iskoristio sistem unutar aplikacije da prijavi 30 naloga na kojima deca prose novac, TikTok je rekao da nije bilo kršenja njegove politike ni u jednom od tih slučajeva.
Kad je BBC Njuz kontaktirao TikTok direktno tražeći komentar, kompanija je ugasila sve te naloge.
TikTok je saopštio da ova vrsta sadržaja nije dozvoljena na njegovoj platformi i da je njegov procenat od digitalnih poklona značajno manji od 70 odsto, ali još nije potvrdio tačnu sumu.
TikTok je društvena mreža koja se najbrže razvija na svetu i preuzeta je više od 3,9 milijardu puta.
Zaradila je više od 6,2 milijarde dolara u neto prihodima od trošenja u okviru aplikacije od njenog pokretanja 2017. godine, prema analitičkoj kompaniji Senzor Tauer.
Pogledajte video:
Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Bonus video: