Svemirska istraživanja: Zemlje koje 2023. lansiraju misije na Mjesec i dalje u duboki svemir

Cilj svemirskih sila, kao što su SAD, Rusija i Kina, jeste da na Mjesecu podignu baze u kojima će živjeti astronauti, kaže Mekdauel, astronom iz Centra za astrofiziku Hardvard-Smitsonijana u SAD

7618 pregleda 0 komentar(a)
Foto: Getty Images
Foto: Getty Images

Rusija, Indija i Evropska svemirska agencija će 2023. godine lansirati nove misije na Mesec i dalje u duboki svemir.

Ovo je usledilo posle Nasine misije Artemis jedan, koja je nedavno ušla u lunarnu orbitu, uz pomoć svemirske letelice pravljene da vrati ljude na mesečevu površinu.

Ko lansira misije na Mesec?

Indija planira da lansira misiju Čandrajan 3 na Mesec u junu 2023. godine, koristeći modul za sletanje i robotskog rovera za istraživanje površine. Indija je prvi put stigla do Meseca 2008. godine sa Čandarajanom 1.

Rusija planira da lansira misiju Luna 25 u julu 2023. godine, spustivši sondu na Mesec za sakupljanje uzoraka iz njegove južne polarne regije.

Spejs Iks planira da povede japanskog milijardera Jusakua Maezavu i još osam putnika na putovanje oko Meseca krajem 2023. godine.

To će biti prva misija za njegovu letelicu Staršip, koja može da ponese 100 ljudi.

SpaceX

NASA, američka svemirska agencija, planira da lansira sledeću misiju na Mesec 2024. godine. Zvaće se Artemis dva, a povešće astronaute u mesečevu orbitu.

Američka agencija bi trebalo da lansira misiju Artemis III 2025. ili 2026. godine, tada će na Mesec sleteti prva žena i prva osoba koja nije belac.

Biće to prvi put da će ljudi hodati po Mesecu od poslednjih Nasinih misija Apolo iz 1972. godine.

Nasa je saopštila da će za tu misiju koristiti Spejs Iksov Staršip.

Kina je saopštila planove da sa Rusijom osnuje zajedničku bazu na Mesecu do 2035. godine, ali još nije izrađen tačan vremenski raspored za taj projekat.

Zašto se zemlje vraćaju na Mesec?

Cilj svemirskih sila, kao što su SAD, Rusija i Kina, jeste da na Mesecu podignu baze u kojima će živeti astronauti, kaže doktor Mekdauel, astronom iz Centra za astrofiziku Hardvard-Smitsonijana u SAD.

„Mesec se koristi kao odskočna daska za odlazak na mesta kao što je Mars", kaže on.

„To je sjajna lokacija za isprobavanje tehnologije putovanja u duboki svemir."

Takođe, potrebno je mnogo manje da se lansira svemirska letelica sa Meseca nego sa Zemlje kako bi stigla do dubokog svemira, kaže doktorka Lusnda King, menadžerka svemirskog projekta sa Univerziteta u Portsmutu.

I, dodaje ona, otkriven je izvor goriva na Mesecu.

Getty Images

„Poznato je da postoji voda na južnom polu Meseca", kaže doktorka King.

„Ona može da se razgradi na vodonik i kiseonik, što može da se upotrebi kao novo goriva za letelice koje putuju do Marsa i drugde."

„To je jedan od razloga zašto se žuri sa povratkom na Mesec - da bi se što pre polagalo pravo na tamošnju vodu."

Koje su još svemirske misije planirane za 2023. godinu?

NASA će lansirati vlastitu svemirsku letelicu Sajk u leto 2023. godine za istraživanje asteroida zvanog 16 Sajk, za koJI se veruje da je ostatak planete nastale u najranijim danima Sunčevog sistema.

Evropska svemirska agencija (Esa), organizacija koju podržavaju 22 zemlje, planira da lansira Istraživač ledenog meseca Jupitera (JUICE) u aprilu 2023. godine.

Sonda će tražiti znake života u ledu za koji se veruje da leži ispod površine tri Jupiterova meseca - Ganimed, Kalisto i Evropa.

Međutim, iz protesta zbog ruske invazije na Ukrajinu, Esa više neće koristiti rusku raketu za postavljanje svemirskog teleskopa Euklida u orbitu sledeće godine.

Umesto toga će koristiti Speks Iksovu raketu Falkon 9.

Ona je takođe prestala da sarađuje sa Rusijom i na misiji EgzoMars za slanje rovera na Mars, odloživši lansiranje do 2028. godine.

Kina planira da postavi teleskop Suntijan u nisku Zemljinu orbitu u decembru 2023. godine, kako bi mapirao daleke zvezde i crne rupe.

Ona je već spustila sonde i robotske rovere na Mesec i Mars, a u svemir je postavila naučnu istraživačku stanicu Tijangong.

Getty Images

„Poslednjih godina javlja se vizija o čovečanstvu koje se širi na Mars i dalje od njega", kaže Mekdauel.

Zbog toga su zemlje poput Kine i Indije poslednjih godina postale svemirske sile, pored SAD, Rusije i Evrope, kaže on.

„Njihove vlade su počele da razmišljaju: ako tako izgleda budućnost, ne želimo da naša zemlja zaostaje za drugima."


Pogledajte i video o naučnici iz Srbije koja radi u Nasinom timu i roveru Istrajnost


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Bonus video: