Singapur: Muškarac osuđen na smrt zbog trgovine kanabisom

Vlasti kažu da je čitav proces bio zakonit i valjan i da je njegovo pogubljenje zakazano za srijedu

4750 pregleda 174 reakcija 1 komentar(a)
Foto: TRANSFORMATIVE JUSTICE COLLECTIVE
Foto: TRANSFORMATIVE JUSTICE COLLECTIVE

Muškarac u Singapuru osuđen je na smrt vešanjem zbog krijumčarenja kanabisa, što će biti jedna u nizu kontroverznih egzekucija u toj državi-gradu.

Aktivisti kažu da je Tangaradžu Supijah osuđen na osnovu slabih dokaza.

Vlasti kažu da je ceo proces bio zakonit i valjan i da je njegovo pogubljenje zakazano za sredu.

Singapur ima neke od najstrožih zakona protiv droga na svetu, a vlasti kažu da su neophodni za zaštitu društva.

U kontroverznom slučaju prošle godine, pogubljen je muškarac sa mentalnim poremećajem pošto je osuđen za trgovinu drogom.

Poslednjih dana, članovi porodice Supijaha i aktivisti tražilu su od predsednice Singapura Halimi Jakob da ga pomiluje, dok je britanski milijarder Ričard Brenson pozvao na obustavu pogubljenja i reviziju slučaja.

„Znam da moj brat nije učinio ništa loše. Pozivam sud da istraži njegov slučaj od početka", rekla je Tangaradžuova sestra Lila Sapija novinarima.

Tangaradžu je osuđen za trgovinu drogom zbog isporuke kilograma kanabisa iz Malezije u Singapur 2013. godine.

Iako nije uhvaćen tokom isporuke, tužioci su rekli da je on odgovoran za koordinaciju i ušli su u trag dva telefonska broja koja je koristio dostavljač do Tangaradžua.

On je tvrdio da on nije osoba koja je komunicirala sa drugima povezanim sa slučajem.

Rekao je da je izgubio jedan od telefona i negirao da poseduje drugi.

Singapurski zakon propisuje smrtnu kaznu za trgovinu drogom, dok su kazne za kurire, odnosno dostavljače, blaže.

U procesu na osnovu žalbe optuženog, sudija se složio sa tužilaštvom da je on odgovoran za koordinaciju isporuke i da ne može da dobije blažu kaznu.

Aktivisti su izrazili zabrinutost da Tangaradžu nije dobio adekvatan pristup prevodiocu i da je morao sam da argumentuje poslednju žalbu pošto njegova porodica nije mogla da obezbedi advokata.

Vlasti Singapura kažu da je Tangaradžu tražio prevodioca samo tokom suđenja, a ne ranije.

Dodali su da je imao pristup pravnom savetniku tokom celog procesa.

EPA

Ričard Brenson, koji je ranije kritikovao pogubljenje mentalno hendikepiranog Nagaentrana Darmalingama 2022, rekao je da je Tangaradžuov slučaj „šokantan na više nivoa".

U objavi na blogu, napisao je da će Singapur „možda ubiti nevinog čoveka pod sumnjivim okolnostima".

„Smrtna kazna je već mračna mrlja na reputaciji zemlje. Pogubljenje na osnovu klimavih dokaza samo bi pogoršalo stvari", dodao je on.

U odgovoru Brensonu, singapursko Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je da su njegove tvrdnje neistinite i optužilo ga za „nepoštovanje singapurskih sudija i pravosudnog sistema".

Vlasti tvrde da je smrtna kazna „bitna komponenta" u višestrukom pristupu „za efikasno održavanje bezbednog i sigurnog Singapura".

Za razliku od Singapura, susedne zemlje su u poslednje vreme donele drugačije odluke.

Tako je Tajland legalizovao trgovinu kanabisom, dok je Malezija ukinula obaveznu smrtnu kaznu za teške zločine.

Obraćajući se novinarima u nedelju, članovi Tangaradžuove porodice rekli su da su mogli da ga vide iza staklene pregrade u zatvoru Čangi pošto je prošle nedelje objavljeno obaveštenje o pogubljenju.

„Mentalno se pripremio za dan koji dolazi. Oseća da mu je učinjena velika nepravda i da će biti pogubljen za nešto što nije uradio", rekla je njegova nećaka Subašini Ilango.

Njegova porodica je rekla da će nastaviti da vrši pritisak da se promeni singapurski pravni sistem, čak i ako Tangaradžu bude pogubljen.

„Ako se takva nepravda dogodi mom bratu, ne bih želela da se to dogodi nikome drugom, i zato ću nastaviti da se borim", rekla je njegova sestra Lila.


Pogledajte video


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Bonus video: