Strahovit pomor carskih pingvina viđen je na Antarktiku, gde je do 10.000 mladih ptica uginulo.
Morki led na kome su bili mladunci otopio se i razdvojio pre nego što je stiglo da im izraste vodootporno perje koje im omogućava da plivaju u okeanu.
Ptice su se po svoj prilici udavile ili smrzle.
Pomor pingvina desio se krajem 2022. godine na zapadu kontinenta u području oko Belingshausenovog mora, i zabeležen je na satelitskim snimcima.
- Zavirite među 10.000 carskih pingvina koji šćućureni pobede zimu
- Nova kolonija carskih pingvina pronađena zahvaljujući izmetu
- Pošta pingvina na Antarktiku traži zaposlene - posao iz snova za avanturiste
Doktor Piter Fretvel, iz organizacije British Antarctic Survei (BAS), kazao je da je ovo masovno uginuće tek početak.
U svetu koji je sve topliji morski led nestaje, pa se predviđa da će više od 90 odsto kolonija carskih pingvina gotovo izumreti do kraja veka.
„Razmnožavanje carskih pingvini zavisi od morskog leda, koji je pingvinima stabilna platforma za odgajanje mladih.
„Ako leda nema dovoljno, ili ako se brže lomi, ove ptice su u nevolji", rekao je Fretvel za BBC Njuz.
„Postoji nada: možemo smanjiti emisiju ugljen-dioksida koja izaziva globalno zagrevanje. Ako to ne učinimo, dovešćemo ove prelepe ptice do ivice izumiranja."
Fretvel i njegove kolege opisali su pomor pingvina u časopisu Communications Earth & Environment.
Naučnici su pratili pet kolonija pingvina u Belingshausenovom moru - na Rotčajld ostrvu, području Verdi inlet, Smili ostrvu, poluostrvu Brajan i Fogner pointu.
Koristeći evropski satelit „Sentinel-2" naučnici su bili u prilici da prate šta pingvini rade na osnovu gvana, izmeta koji su ptice ostavile na belom ledu.
Ove braon fleke vidljive su čak iz svemira.
Kako se približava zima na Južnoj hemisferi, odrasle ptice tokom marta skaču na morski led.
Tokom narednih meseci pingvini se udvaraju, pare, polažu jaja, hrane mlade dok ne dođe vreme da se mladunci sami otisnu u svet.
Ovo se dešava tokom decembra, januara, kada mlade ptice krenu ka okeanu.
Međutim, istraživači su primetili da se led lomi pod mladim carskim pingvinima u novembru, pre nego što im je izraslo perje koje im je potrebno da plivaju.
Na Antarktiku sve je manje morskog leda od 2016. godine.
Ukupna površina zaleđene vode na rekordno niskom je nivou.
Zaleđena voda zauzimala je najmanju površinu tokom prethodna dva leta - 2021/22. i 2022/23, kada skoro da nije bilo ledenog pokrivača na Belingshausenovom moru.
Uz to, poslednjih meseci sante leda nastaju veoma sporo što znači da mnoge kolonije pingvina neće uspeti da odgaje mlade tokom narednih godinu dana.
Fretvel i kolege kazali su da carski pingvini osećaju uticaj promene klime.
Između 2018. i 2022. godine oko trećine od više od 60 poznatih kolonija carskih pingvina bilo je pogođeno na neki način topljenjem morskog leda, bilo zbog kasnijeg formiranja santi, bilo zbog lomljenja leda.
Na drugom kraju planete - Arktiku - količina morskog leda decenijama se postepeno smanjuje.
Antarktik je za razliku od Arktika delovao otpornije.
Karolina Holms, saradnica BAS-a, izučava morski led na Antarktiku.
Ona smatra da je trenutno otopljavanja leda posledica neprirodno tople vode u okeanu koji okružuje kontinent, kao i vetrova, koji su u slučaju Belingshausenovog mora gurnuli led ka obali zbog čega nije mogao da se raširi.
Ovo je neverovatno vreme, kazala je ona.
„Ovo što sada vidimo razlikuje se od bilo čega što smo u prošlosti mogli da vidimo. Očekivali smo promenu, ali mislim da nismo očekivali toliko promena, toliko brzo", rekla je ona za BBC Njuz.
„Istraživanja sa Arktika pokazala su da ako bismo uspeli da preokrenemo globalno zagrevanje, morski led na Južnom polu bi se obnovio. Ne znamo da li bi isto važilo i u slučaju Antarktika. Ipak postoji dosta razloga da verujemo da ako postane dovoljno hladno, morski led bi se obnovio."
Trenutno Međunarodni savez konzervatora prirode (IUCN), koji pravi listu najugroženijih životinja na Zemlji, klasifikuje carske pingvine kao „skoro ugroženu" vrstu.
Dat je predlog da se carski pingvini premeste u listu „ranjivih" zbog opasnosti koju je globalno zagrevanje donelo po njihov opstanak.
Pogledajte video
Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Bonus video: